A Civil Fórum Debrecen Egyesület a létesítendő kínai akkumulátorgyárról

Helyi - 2022-11-27

A Civil Fórum Debrecen Egyesület a létesítendő kínai akkumulátorgyár ügyében, a többség véleményének képviseletére vállalkozott, mivel hisszük, hogy a debreceniek akaratával szemben nem lehet a várost irányítani.

Ismeretes, hogy Magyarország legnagyobb beruházását kívánja a kormány és az önkormányzati vezetés megvalósítani Debrecenben a Déli Ipari Parkban, amelyről szóló a döntés 2022. augusztus 09-én váltnyilvánossá. Ezen időpontot megelőzően semmilyen módon nem voltak bevonva sem a debreceniek, sem az önkormányzati képviselők a döntésbe, üzleti érdekekre való hivatkozással.

Ugyanakkor álláspontunk szerint, a város környezeti biztonsága, debreceniek egészsége nem lehet pénzkérdése! Ezért Egyesületünk elsődlegesen közvetítői szerepet vállalt annak érdekében, hogy megismerhessükközösen a kínai akkumulátorgyár működésének feltételeit.

Bíztunk abban, miszerint a folyamatos konzultációval tisztázhatóak azok a kérdések, amelyeket nyilvánosanközzé tettünk annak érdekében, hogy a válaszok tükrében eloszlathassuk az aggodalmakat.

Kérdéseink a rétegvíz felhasználásának mennyiségére, az ipari szennyvíz tisztításának technológiájára,valamint a nagylétszámú külföldi, elsősorban ázsiai munkaerő városunkban való megjelenésére vonatkoztak.

A válaszok: rétegvíz elegendő, a környezeti veszélyekről a hatóság mond véleményt, az ázsiai munkaerővel kapcsolatos kérdésünkre nem kaptunk választ.

Érezhető volt a Városban, hogy ezen válaszok nemhogy eloszlatták volna az aggályokat, de a túlzott

propaganda, amely a beruházás méreteire vonatkozott, még inkább félelmet gerjesztett. Egyesületünk értetlenül állt azon helyzet előtt, miszerint a kölcsönös kommunikáció helyett, a debreceniek feje felett történtek a döntések.

Ezért saját utunkat járjuk, távolságot tartva valamennyi párttól és elhatárolódunk a FIDESZ, valamint az LMP népszavazási kezdeményezésével kapcsolatos vitájától, mivel ez a valós problémákról tereli el a figyelmet.

A korábbi közvetítői szerepet elhagyva, szerettük volna a debreceniek véleményét eljuttatni a

döntéshozókhoz. Ennek érdekében saját közvéleménykutatást indítottunk, négy kérdés megfogalmazásával és Debrecen különböző közterületein történő adatfelvétellel.

Összesen 4564 személy mondott véleményt, az alábbi kérdésekről:

1. Hallott-e a Debrecenben épülő kínai akkumulátorgyárról?

91 % Igen, 9% Nem

2. Veszélyesnek tartja -e az akkumulátorgyárat?

76 % Igen, 15% Nem, 9% Nem tudom

3. Szeretné-e, ha megépülne Debrecenben?

17 % Igen, 73% Nem, 10% Nem tudom

4. Részt venne-e, az akkumulátorgyár megépítése elleni tiltakozásban?

43 % Igen, 37% Nem, 20% Nem tudom

Elsődlegesen felszólítjuk a polgármesteri vezetést, valamint a Debreceni Vagyonkezelő Zrt.-t, hogy a kínaibefektetővel ne kössék meg az ingatlanra vonatkozó adásvételi szerződéseket, mivel ez ellentétben áll a debreceniek akaratával.

További lépéseket teszünk annak érdekében, hogy a Közgyűlés tárgyalja újra a kínai akkumulátorgyár ügyét. Ennek elutasítása esetén nem tehetünk mást, mint minden lehetőséget megragadunk a tiltakozásra, összefogjuk azon törekvéseket, melyek a megépítéssel szemben születnek.