a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat 2007-2010. közötti gazdasági programja

Helyi - 2007-10-27

A Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat, mint területi önkormányzat fő feladatának tekinti

•          az intézményrendszerének fenntartását és működtetését a törvényben meghatározott kötelező feladataival összefüggésben,

•          emellett pedig a partnerségből és a koordinatív szerepkörből adódóan a megye gazdasági versenyképességének növelését.

A megyei önkormányzat valamennyi feladatával a megye lakosságának életszínvonala emelését hivatott szolgálni.

A jogszabályokból adódó lehetőségét és kötelességeket a megye fejlődése érdekében fokozottan kívánja kifejteni a jövőben. Az önkormányzatiság erősödésének kell érvényesülnie a központi akarattal szemben, mely az önkormányzatiság csökkentését célozza.

 

Ma, amikor a megye pénzügyi mozgásterét és gazdaság befolyásoló képességét mesterségesen visszaszorítja az állam, olyan utat kell választani – a megye fejlődése érdekében –, mely a legmodernebb menedzsmenteszközök alkalmazását igénylik a területi önkormányzásban és új típusú szerepvállalást jelenítenek meg a támogatási források megszerzésével.

 

I. A megyei önkormányzat a társadalmi felzárkóztatás és versenyképesség növelése érdekében saját kötelező feladatai ellátásához kapcsolódó infrastruktúra és szolgáltatás fejlesztést kíván végrehajtani

 

1.         az oktatási,

2.         a szociális,

3.         a gyermekvédelmi,

4.         a közművelődési,

5.         az egészségügyi

 

intézményeiben. A kiemelt intézményfejlesztések becsült volumene közel 11 milliárd forint.

 

A megyei önkormányzat intézményeinek a hatékony feladat ellátáshoz megfelelő színvonalú műszaki feltételekkel kell rendelkezniük. A humánszolgáltatások (az oktatás és képzés, a szociális terület, a közművelődés; az egészségügy) infrastruktúrájának jelenlegi állapota nem képes biztosítani a napjainkban elvárható technológiai igényeket.

Mindezeken túl a tartalmi fejlesztést megalapozó technológiai környezet kialakítása is indokolt.

 

Felújítások, fejlesztések:

•          5 közoktatási intézményben,

•          6 szociális intézményben,

•          4 gyermekvédelmi intézmény felújítása, és a kiváltás folytatása.

 

Technológiai fejlesztések:

•          szakmai területhez kapcsolódó informatikai fejlesztések,

•          közgyűjteményi anyagok digitalizálása, adatbázis kialakítása, információs adatbázis.

 

Az intézmények Európai Uniós követelményeknek megfelelő szintű műszaki fejlesztése mellett szolgáltatásaik, tartalmi fejlesztésük is indokolt az oktatás, a képzés, a szociális és közművelődés területén.

 

•          közoktatási szolgáltatások fejlesztése 5 intézményben,

•          szociális intézményekben a szociális szolgáltatások, a szociális és gyermekvédelmi intézményekben az önálló életvitel programok, szakemberképzés, munkaerő-piacra segítés.

 

A megyében az egészségügyi szakellátás biztosítása érdekében a megyei önkormányzat a járóbeteg szolgáltatás és a rehabilitáció fejlesztése, valamint a betegazonosítás továbbfejlesztése terén kíván előrelépni.

 

II. Hajdú-Bihar megye gazdasági versenyképessége növelése érdekében azon gazdasági ágak fejlesztésében kell feladatokat vállalnia a megyei önkormányzatnak, melyek a megye meglévő belső erőforrásainak kiaknázására építenek, a világgazdaság vezető iparágainak számítanak, a területi együttműködést kiemelten igénylik, valamint a megye globális versenypozícióját erősítik.

 

1.         Megye termálkincsének széleskörű hasznosítása

a.         a gyógyászat, rekreáció, egészség megőrzés;

b.         az idegenforgalom

c.         és az energetika terén.

2.         Energiahatékonyság növelése, az alternatív energiatermelés és hasznosítás ösztönzése, a hulladék gazdálkodás energetikai célú fejlesztése.

3.         A megye természeti környezeti értékeire alapozott komplex fejlesztések elindítása a tájgazdálkodás, a vízgazdálkodás és a turizmus összefüggéseinek figyelembe vételével.

4.         Határmenti társadalmi, gazdasági kapcsolatok erősítése Bihor megyével, többek közt a informatikában és a média iparban rejlő lehetőségek közös fejlesztésével.

 

A megye önkormányzat az említett fejlesztési irányok figyelembe vételével az alábbi tevékenységekben kíván szerepet vállalni, mely tevékenységekkel összefüggő pályázási tevékenységből 3 milliárd forint összegű támogatást kíván a megyébe hozni az elkövetkező 3 évben:

1.         Körös-Berettyó folyó ágak komplex ökológiai és turisztikai fejlesztése.

2.         Hortobágyi Nemzeti Park kerékpár-turizmusa fejlesztésének támogatása.

3.         A megye turisztikai értékeinek bemutatása.

4.         Belvízvédelmi tevékenységek ösztönzése, koordinálása.

5.         Alternatív energiatermelési hálózatok kialakításának ösztönzése, a meglévő energetikai rendszerek hatékonyságának javítása és alternatív energiahasznosítási rendszerek alkalmazásának támogatása a közszférában, a hulladékmennyiség csökkentésének és energetikai célú hasznosításának ösztönzése.

6.         Az Észak-alföldi Termál Klaszter területi kiterjesztése a termál-öblözet egészére, termál klaszter K+F és vállalkozói kapcsolatainak területi szervezése.

7.         A média és kreatív ipar határon átnyúló tartalom- és infrastruktúrafejlesztése, a média iparhoz kapcsolódó képzések és kulturális turizmusbeli fejlesztések ösztönzése.

8.         Bihar-Bihor megye között jogi személyiségű területi együttműködés létrehozása, Debrecen-Nagyvárad gazdasági-társadalmi kapcsolódásának ösztönzése, határmenti fejlesztések információs rendszereinek kialakítása.

9.         Európai területi kutatásokba való bekapcsolódás.

10.       A megyei önkormányzat testvérmegyéi és egyéb Európai Uniós régiók szerepének növelése a megyei fejlesztési folyamatokban.