A pofátlan debreceni trafikmutyi.

Helyi - 2013-07-05

Debrecen vállalkozóit évek óta nyomasztja az országos szinten is kirívóan szigorú reklámrendelet. A 65/2012. (XII. 13.) "önkormányzati rendelet a hirdetmények, hirdető-berendezések, létesítésének, elhelyezésének szabályozásáról", valamint a 64/2012. (XII. 13.) "önkormányzati rendelet Debrecen Megyei Jogú Város településképi védelméről" szóló rendeletek szabályozzák le a telepíthető reklámtáblákat, cégéreket a város üzleteire, azok portáljaira.

A reklámrendelet 4§. első bekezdése kimondja: "Kerítésen, előkertben ingatlanonként, épület homlokzatán rendeltetési egységenként,  egy darab önállóan létesítendő cégtábla legfeljebb 1 m2 felületnagyságot meg nem haladó méretben, vagy egy darab térbeli vagy festett betűkből álló felirat legfeljebb 1 m2 felületnagyságot meg nem haladó méretben, valamint egy darab cégér" helyezhető ki.

A rendelet a 2.§ értelmező rendelkezésekben külön értelmezi a cégtábla, a cégér, valamint reklámberendezés fogalmát is. Ezek alapján a

·         "cégtábla: vállalkozás azonosítására, nevének, címének, elérhetőségének, tevékenységének közlésére szolgáló, a vállalkozások székhelyének, telephelyének bejáratánál, reklámot nem tartalmazó felirat."

·         "reklámberendezés,  különösen:  reklámtábla,  reklámszekrény,  reklámoszlop,  reklámszerkezet,  kereskedelmi-,gazdasági szolgáltató hely iránymutató jelzése, molinó, zászló, térbeli betűkből álló szöveg, térbeli ábra, stb.;"

·         "Épületek reklámcélú megvilágítása csak településképi bejelentési eljárás keretében lehetséges,..."

 Köztudomású, hogy a helyi vállalkozásokat mind a mai napig ellenőrzi a hivatal, vizsgálva a kihelyezett reklámhordozók minőségét és szabályos voltát. Nagyon sok debreceni vállalkozást, és bolttulajdonost köteleztek az elmúlt időszakban arra, hogy a rendeletnek megfelelő reklámhordozóra cseréljék le a régi reklámtáblájukat. Ez esetenként és vállalkozásonként a térbeli feliratok - emlékezzünk, a rendet értelmében csak az helyezhető ki - megtervezése, engedélyeztetése, kihelyezése több tíz, esetlegesen több százezer forintos költséget jelentett, és jelent jelenleg is. Az engedélyeztetési eljárás olyan mértékben szigorú, hogy a belvárosban kizárólag csak nemes és természetes anyagokból készített és a városképbe illő módon színezett plasztikus betűket engednek kihelyezni. A nem megfelelően kihelyezett táblákat a rendelet értelmében a hivatal eltávolíttatja, azok tulajdonosait megbünteti.

A hivatkozott reklámrendelet ismert és ökölszabályként betartandó törvény Debrecen városában, melyet a város főépítésze azzal indokolt, hogy a városképnek egységesnek és esztétikusnak kell lennie. Kiemelt prioritásként a rendeletet minden debreceni vállalkozással betartattak. Egészen 2013. 07. 01-ig!

Ekkor jelentek meg Debrecenben, akár az ország minden településén a nemzeti dohányboltok, amelyeknek - véleményünk szerint - nem csak a pályáztatása, a létrejötte, a tulajdonosi körének meghatározó része gagyi, de az azokon használatos, látható módon egy helyről származó látványelemei, táblái is. Nem kívánjuk minősíteni a törvényben szabályozott reklámhordozók minőségét, bár a városban elterjedt vélemény, hogy a kihelyezett táblák az ötvenes évek minőségét és látványát idézik, melyek elcsúfítják a várost.

A koncessziós szerződés 3. számú melléklete,  "a dohányboltok homlokzati megjelenésével kapcsolatos műszaki leírás" tartalmazza a dohányboltok látványelemeit, rögzíti a kihelyezendő reklámhordozók minden paraméterét.

Így meghatározza többek között a cégtábla és a cégér felületét is, mely szerint a "Felülete szitázott, tamponnyomott vagy vinil fóliázott. Indokolt esetben plasztikus (vákuumformázott) betűkkel."

Ezek után nem kell különösebben magyarázni, hogy a Debrecenben eddig mindenkire egyformán kötelező  rendelet, amely kizárólag csak plasztikus betűkkel formázott cégtábla kihelyezését engedélyezi  - ahogy a törvény is fogalmaz - ebben az esetben kifejezetten "Indokolt esetnek" tekinthető.

Kétségünk sincs, hogy a város trafikjain látható, nem plasztikus betűkkel szerelt tábláit engedéllyel - a hivatal, a Főépítész engedélyével - szerelhették fel a trafikmutyit koncessziót nyert vállalkozások.

Ezzel az engedéllyel a trafikosok - akik között több, Debrecen politikai vezetéséhez köthető vállalkozás is megtalálható - ebben is kivételezett helyzetbe kerülhettek. A többi becsületes adófizető vállalkozáshoz képest több tíz, esetlegesen több százezer forint maradhatott a zsebükben az esetleges "baráti összekacsintásból", minek következtében rájuk nem kötelező hatályú a reklámrendelet, ők lábbal tiporhatják azt!

Ezért felszólítjuk Debrecen Főépítészét, hogy vizsgálja felül a dohányboltot üzemeltető vállalkozásokat, hogy az általuk kihelyezett reklámtáblák megfelelnek-e a rendeletben foglaltaknak. Amennyiben a kihelyezett cégérek, reklámok kivitele nem felel meg a helyi rendeletben előírtaknak, úgy a táblákat szereltesse le, valamint kötelezze a vállalkozásokat a rendeletnek megfelelő cégérek kihelyezésére.

Amennyiben a koncessziót nyert vállalkozások továbbra is eltérhetnek a rendeletben foglaltaktól, úgy kezdeményezni fogjuk a rendelet módosítását, hogy a jelenlegi állapot, a becsületes debreceni vállalkozásokkal szembeni diszkrimináció megszűnjön.  

 

Debrecen, 2013.07.05.

Varga Zoltán                                                                         

Dr.Dobrossy István

DISZ önkormányzati képviselők