A város költségvetése

Helyi - 2009-02-19

Visszaköszönnek az egy évvel ezelőtti módosító javaslataink, de mire vállalt tavaly tízmilliárd forint kezességet a Holding?

 

A D.M.J.V. Önkormányzata 2009 évi költségvetésének tervezett főösszege 48,9 milliárd forint, ami egy összességében feszített bevételi tervet, illetve egy takarékosságra kényszerítő kiadási lehetőséget biztosít.

A bevételi oldalon az állam által biztosított átengedett bevételek és normatív hozzájárulások együttesen több mint 19 milliárd forintot biztosítanak, mely megegyezik a 2008-as évivel.

Az önkormányzat saját bevételei (adók, illetékek, intézményi bevételek) nőnek, a nagyértékű ingatlanok értékesítéséből jelentős bevételek várhatóak.

Összességében a bevételi terv teljesíthető és nagyon fontos az, hogy az egy évvel ezelőtti javaslatunkat, mely szerint nem szabad hitelt felvenni, most befogadta a városvezetés. Még így is több mint 19 Md forint jelenleg az önkormányzat adóssága illetve kötelezettségállománya és ebben az évben 3,9 Md forintot kell a törlesztésekre fizetnünk.

 

Az előző évben volt egy másik javaslatunk is, hogy a Vagyonkezelő Zrt-n keresztül nem szabad a lakosság terheit növelni, s nem szabad onnan osztalékot átcsoportosítani a város költségvetésébe. Ezen javaslatunk is visszaköszön, mert 2009-ben nem tervez osztalékfizetést a Vagyonkezelő Zrt-től a város, de még ezen finomítani kell, mert a közüzemi díjak sajnos - véleményünk szerint - továbbra is indokolatlanul lettek emelve.

 

A város költségvetésének kiadásait az egyik oldalon a szűkösség jellemzi, pl. a lakosság komfort- és közérzetét javító, a városházán összegyűjtött több mint 200 fejlesztésből egyetlen egy megvalósítására sem hagy pénzt, ugyanakkor a másik oldalon indokolatlan kiadások és pazarlások látszanak. Ilyen, pl. a gigantomán intézmények támogatása, valamint a meggondolatlan nagyberuházások áthúzódó költségei.

 

A város költségvetése és mozgástere szoros összefüggésben van a Vagyonkezelő Zrt. működésével, ezért indokolt megkérdeznünk azt, hogy az előterjesztés mellékletében éppen hogy csak megemlített 32 millió EURO-s kezességvállalást - ami mai áron számolva 10 milliárd forint – kinek az érdekében tették 2008 év végén?

Választ várunk arra a kérdésre, hogy ki vette fel ezt a hitelt a nemzetközi pénzügyi válság közepette, milyen napon és milyen árfolyamon?

Mély hallgatás és titkolózás övezte ezt a tranzakciót, amikor köztudomású, hogy aki a közelmúltban devizahitelt vette fel, az finoman szólva is vakmerő, de megítélésünk szerint a vakmerőségen is túlmutat az, ha erre valaki kezességet vállal.

Összességében az, hogy a város önkormányzata nem tervez hitelt felvenni helyes, de az, hogy az előző évben a Vagyonkezelő Zrt-nél ilyen ügylet köttetett az több mint hiba.

 

 

            Madarasi István           Szathmári Károly

            a Pénzügyi Bizottság elnöke     a Pénzügyi Bizottság tagja