„Debrecen az ország egyik legjelentősebb iskolavárosa, ezért az emberi erőforrás fejlesztését kiemelten fontosnak tartjuk a gazdasági versenyképesség fejlesztése, a hátrányok leküzdése, az egyéni és települési esélyegyenlőség javítása érdekében.
Ezek a mondatok Debrecen 2004. januárjában életbe lépett Önkormányzati Minőségirányítási Program Küldetésnyilatkozatának kezdő sorai.
Az ez év májusában Debrecen oktatásért felelős alpolgármesterének sajtóban is megjelent nyilatkozataiból kiderült, hogy ezek a mondatok nem többek, mint mögöttes tartalom nélküli üres szavak.
Halász D. János május 22-én beismerte, hogy Debrecen emberi, vezetői mulasztás miatt nem volt képes pályázni a minőségi bérpótlékra, ezért Debrecen, az ország egyik legjelentősebb iskolavárosa jelenleg az országos rangsorban a 126. helyre szorult.
Olyan települések mögé, akik – Debrecennel ellentétben - fontosnak tartották pedagógusaik érdekeit. Pályáztak, és nyertek. Ilyen település többek között: Derecske, Létavértes, Hajdúhadház.
Debrecen oktatási vezetése ezzel nyilvánvalóvá tette, hogy képtelen megküzdeni az iskolavárosi rang adta feladatokkal, hogy szakmailag alkalmatlan Debrecen iskolavárosának irányítására.
Halász D. János oktatásért felelős alpolgármester májusban ígéretet tett - talán mentve a felelős vezetők hanyagságát, és bízva valamiféle kollektív feledékenységben - a 11 IMIP programot működtető intézmény dolgozóinak, hogy őket kár nem fogja érni. Akkor ígéretet tett rá, hogy szeptemberben ünnepélyes keretek között adja majd át a város kárpótlását a kárvallott pedagógusoknak. Mindezt október 8-án már szemrebbenés nélkül letagadta.
Ezzel tanúbizonyságot tett róla, hogy nemcsak szakmai elkötelezettsége, hanem szavahihetősége is megkérdőjelezhető!
Kósa Lajos azóta is hallgat.
Eljött az idő mikor meg kell szólalnia, mikor választ várunk tőle:
- Debrecenben, mint „az ország egyik legjelentősebb iskolavárosában”, a minisztériumi pályázati felhívást miért nem bontották fel a kellő időben? A minisztériumi honlapot miért nem látogatják, az ott megjelenő pályázatokat miért nem olvassák az illetékesek?
- Miért ad egymásnak teljesen ellentmondó nyilatkozatokat Halász D. János alpolgármester?
- Mikor vezették félre Debrecen pedagógusait? Májusban, mikor azt állította Halász D. János, hogy 11 intézmény dolgozóinak jár a bérpótlék, és ki is fogják fizetni, vagy októberben mikor mindezt már tagadta?
- Ki a felelőse a több tízmilliós kárnak, amely a debreceni pedagógusokat érte? (Segítségként érdemes elolvasni Halász D. János töredelmes beismerő vallomását, a május 22-én kelt „Csak kárpótlásként érkezik” című Napló interjúban.)
- Hogy értékeli Halász D. János szakmai és morális mélyrepülését?
Felhívjuk Kósa Lajos figyelmét hogy ez év májusában súlyos szakmai hibákra derült fény, melyet az oktatásért felelős alpolgármester akkor még el is ismert!
Jelenleg a valódi felelősség feltárása, a kialakult helyzet megnyugtató megoldása helyett csak egyfajta felelősséghárítás folyik. Ennek a méltatlan állapotnak azonban nem szabad, hogy vétlen pedagógusok legyenek a kárvallottjai.
Ezért a város méltányosságból fizesse ki a megígért - jelentős összegű - bérpótlékot MINDEN pedagógusnak!
Kósa Lajos 2007.10.03-án és 2007.10.24-én „bátran” ki mert állni az újságírók elé, és eltökélt arccal mondani: „Gyurcsány mondjon le a gumicsont helyett”.
Kósa Lajos tegye ezt meg Debrecenben is! Legyen most is bátor, és következetes. Álljon ki az újságírók elé, és eltökélt arccal mondja ki:
HALÁSZ D. mondjon le a felelősséghárítás gumicsontja helyett!
Kósa Lajos polgármester reagálása a Varga Zoltán MSZP-s önkormányzati képviselő október 26-i sajtótájékoztatóján elhangzottakra
Varga Zoltán MSZP-s önkormányzati képviselő október 26-i sajtótájékoztatóján kijelentette: a debreceni pedagógusok azért nem kaptak minőségi bérpótlékot, mert a város nem pályázott az állami forrásra. Varga Zoltán azt várja a város vezetőitől, hogy nevezzék meg, ki mulasztott. A szocialista önkormányzati képviselő azt javasolta: a város méltányosságból fizesse ki a bérpótlékot minden pedagógusnak.
Kósa Lajos polgármester szerint a város azon pedagógusok esetében, akik a pályázaton az oktatási minisztérium elbírálási rendszere alapján kaphattak volna a teljesítményértékeléshez kapcsolódó bérkiegészítést, azoknak ezt az összeget, amit nyertek volna, a költségvetés tartalékából kifizeti. Most vizsgálják, hogy van-e egyáltalán ilyen debreceni pedagógus. Kósa Lajos szerint a szocialisták felvetése értelmetlen, mert elképzelhető, hogy ha Debrecen be is adja a pályázatát, akkor sem tudott volna azon nyerni senki a tárca szempontjai alapján. A pályázaton egy sor megyei jogú város egyetlen pedagógusa sem tudott nyerni Nyíregyházától Szegedig – ebből látszik, hogy a pályázati felkészülés és a határidők olyan rövidek voltak, hogy alig tudtak megfelelni neki néhányan. A polgármester szerint már csak az a kérdés, hogy ezekben a városokban is követelik-e az oktatással foglalkozó alpolgármesterek lemondását a szocialista politikusok.