Országos gyakorlat, hogy bevásárlóközpont építésekor a beruházáshoz kapcsolódó csomópont létrehozásának költsége a befektetőket terheli. Varga Zoltán önkormányzati képviselő szerint érthetetlen, hogy a Hunyadi-Rákóczi-Csapó utcán épülő komplexumnál miért az önkormányzat fedezi a költségeket, saját erőből 250 millió forintot fordít a közlekedési csomópont átépítésére.
Varga Zoltán szavai szerint ez Debrecen minden egyes lakójának 1250 forintjába kerül.
A képviselő úgy látná helyesnek, ha a kereszteződés kiépítésének költsége a befektetőt, vagyis a Dexium Kft-t terhelné. A környék növekvő forgalmát ugyanis nem az új piac fogja növelni, hanem az épülő 120 ezer négyzetméteres épületkomplexum. Ennek jó megközelíthetősége pedig a befektető létfontosságú érdeke.
A politikus kitért arra is, hogy a Csapó utcai beruházásban a befektető által vállalt kötelezettség, hogy egy új 6000 négyzetméteres piaccsarnokot épít a városnak 900 millió forint értékben, ám ez a teljes beruházás öt százalékát sem éri el. Így az önkormányzatnak legfeljebb a csomópont építés költségeinek öt százalékát kellene átvállalnia – tette hozzá a Varga Zoltán.
Kósa Lajos sajtóközleményben reagált. A polgármester szerint az új piaci tömbben a beruházó nem 6000 négyzetméteres piaccsarnokot épít a városnak 900 millió forint értékben, hanem egy 1,08 milliárd forint értékű, 10.000 négyzetméteres létesítményt, melyben a 6000 négyzetméteres piaci eladótérhez raktárak, parkolók kapcsolódnak.
Ezen túlmenően az önkormányzat a következőket kérte a beruházótól:
– a Simonffy Emil Zenei Általános Iskola és Kodály Zoltán Zenei Szakközépiskola átépítését és felújítását 350 millió forint értékben
– az iskolákhoz kapcsolódóan egy 210 millió forint értékű, 720 négyzetméter nagyságú tornaterem megépítését
– a Rákóczi utca – Csapó utca – Vár utca – Hunyadi utca által határolt tömbbelső útjainak teljes kiépítését, valamint a Csapó utca (Vár utca és Rákóczi utca közötti szakasza) északi oldalának járda- és zöldfelület-felújítását, valamint utcabútorozását 360 millió forint értékben.
Mindez – a piaccsarnok értékén túl – összesen 920 millió forint értékű,
s ezen felül az épületkomplexumban összességében 1500 személykocsi-parkoló is létesül, melyek nem kizárólag az ottani szolgáltatásokat igénybe vevők parkolását szolgálják, hanem jelentősen javítanak a belváros parkolási helyzetén.