Befejeződött a NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt. idei erdőművelési közmunkaprogramja. Az április elején elindított, héthónapos program célja volt, hogy regisztrált álláskeresők, aktív korú, nem foglalkoztatott, rendszeres szociális segélyben részesülők jussanak közmunkához a hazai erdőkben.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyék közel 60 ezer hektár állami tulajdonú erdeit kezelő NYÍRERDŐ Zrt. minden erdészete alkalmazott közmunkásokat. A két megyében 58 településről került ki a 405 munkavállaló. Hajdú-Biharban 213, Szabolcs-Szatmár-Beregben pedig 192 közmunkás dolgozott.
A programban részt vevők feladatai között turistautak, tanösvények karbantartása; akácosok, nyárasok nyesése, vágástakarítás és szemétgyűjtés is szerepelt. Munkához jutottak a csemetekertekben, elvégezték a közjóléti eszközök felújítását, és általános erdőművelési tennivalókat is elláttak. Napi nyolc órás munkájukért a minimálbérnek megfelelő 69 ezer forintra voltak jogosultak havonta. Ezen felül havi 6 ezer forint értékben étkezési utalványt, valamint tűzifa-ellátmányt, munka- és védőruhákat kaptak.
Az összesítések szerint az általános erdőművelési munkával eltöltött idő megközelíti a 200 ezer órát, a közjóléti eszközök javításával majdnem 11500 órát foglalatoskodtak, a csemetetermesztésben pedig 38 ezer órát dolgoztak a közmunkások. Közel 260 hektáron végezték el az akácosok és nyárasok nyesését, és több mint 325 hektáron a vágástakarítást. Több mint 125 ezer folyóméter turistautat és útpadkát javítottak ki. A foglalkoztatottak sok illegális szemétlerakó helyet is felszámoltak a két megyében, az általuk összegyűjtött szemét mennyisége meghaladja az 1950 köbmétert – ismertette az adatokat Kaknics Lajos, a NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt. vezérigazgatója.
A NYÍRERDŐ közmunkásai közül 60-an vettek részt erdőművelő-, motorfűrész-kezelő vagy kisgépkezelő képzéseken, amelyeken az erdőgazdálkodásban hasznosítható végzettséget, és ismereteket szereztek. A közelmúltban lezajlott vizsgákon mindnyájan eredményesen szerepeltek. A pályázat kiírói ezzel szeretnék javítani az állástalanok esélyeit a munkaerőpiacon, segíteni őket abban, hogy a program végeztével könnyebben találjanak maguknak munkát – mondta dr. Halmágyi János, humánpolitikai osztályvezető.
Az erdőgazdaság vállalta azt is, hogy a program lezárása után 40 fő közmunkást (november 1-től) három hónapon keresztül, saját költségén tovább foglalkoztat.
A NYÍRERDŐ közmunkaprogramjának összes költsége meghaladta a 370 millió forintot. Ebből 152 millió forint a Szociális és Munkaügyi Minisztérium támogatása volt, közel 140 millió forintot a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. fizetett. A Nyírségi Erdészeti Zrt. 21%-os önerővel, vagyis 79 millió forinttal járult hozzá a költségekhez.