- Zenészekből, oktatókból, építészekből álló civilek készítettek tervdokumentációt a 150 éves debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola, vagyis a Zenede felújítására és bővítésére.Az 1862-ben alapított Zenede azért is jelentős nemzeti érték, mert a Debrecen belvárosában álló, jelenleg "döbbenetes állapotban" lévő épülete az első volt Magyarországon, amely kifejezetten zeneoktatási céllal épült - hangoztatta Jenei Zsolt, a felújításért létrejött összefogás egyik kezdeményezője csütörtökön sajtótájékoztatón a városban
Elmondta, az intézmény 1913-ban kerül városi fenntartásba, és 1956 óta viseli Kodály Zoltán nevét. Az intézményátadáskor a város vállalta, hogy a régiós zeneoktatás központjaként kezeli az intézményt - ismertette.
Rácz Zoltán építész bemutatta az általa készített terveket, amelyek alapján Debrecen közművelődésébe és oktatásába szervesen illeszkedhetne a jelenleg alap- és középfokú zeneoktatást is biztosító Zenede. A szakember a városvezetéssel és a szakma képviselőivel történt egyeztetései eredményeképp arra jutott, hogy a huszonhat tanterem már évtizedek óta szűkös a húsznál is több tanszak számára.
Tervei szerint három lépcsőben valósulna meg az épület bővítése és az új előadóterek kialakítása. Elsőként a műemlék épület rekonstrukcióját és belső átalakítását kellene elvégezni, majd második ütemben ehhez egy közismereti oktatásnak helyet adó új épületszárnyat kellene felépíteni. A két ütem költsége számításai szerint eléri az 1,1 milliárd forintot, ebből 750 milliót tenne ki a rekonstrukció.
Rácz Zoltán elmondta: hosszú távon, a harmadik ütemben lehetne az egész tömböt a szomszédos épületekkel együtt a zenei oktatás és a szabadtéri, valamint kamarazenei előadóterek, illetve a sétálóövezet számára kialakítani. Ehhez teljesen fel kellene újítani a szomszédos épületek jelenleg elhanyagolt udvarait és tereit, illetve az épületek magántulajdonosaitól kisajátítani az ingatlanokat és hozzákapcsolni az intézményhez. A Borsos József-díjas építész becslései szerint ez újabb egymilliárd forintos tétel lenne a kisajátítások nélkül is.
Elmondta, a távlati célok megvalósulása után kollégium, tánctér, stúdió és egy Kodály-kiállítás is helyet kapna a tömbben, amely a régió zeneoktatási központja lenne - ahogy azt csaknem száz éve megálmodták.
Molnár Zsolt, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának docense felhívta a figyelmet, hogy az intézmény könyvtára "nemzeti kincs", amely védett gyűjteményt tartalmaz. Debrecen a Zenede által most is az egyetlen vidéki város Magyarországon, ahol alap-, közép- és felsőfokú zeneoktatás is megtalálható a képzései palettán - hangsúlyozta.