Csatornázás Debrecenben

Helyi - 2007-04-10

 Az Európai Unió és a Magyar Köztársaság kormányának támogatásával, valamint Debrecen város jelentős önrész-vállalásával összeállt a fedezet a Debrecen város és térsége szennyvízelvezetése és tisztítása elnevezésű projekt megvalósítására, amit 2005. szeptember 17-én hirdettek meg.

A beruházáson belül négy szerződéses egységben vannak meghatározva és elkülönítve a megvalósítandó munkák:

 

LOT1: Új szennyvízcsatornák építése Debrecenben

LOT2: Csatornarekonstrukció Debrecen központjában

LOT3: A debreceni egyesített rendszerű csatornák szétválasztása

LOT4: Az agglomerációs települések csatornahálózatának építése

 

A közbeszerzési eljárás befejezése után, 2006. március 2-án tartott eredményhirdetés szerint az úgynevezett LOT2 ütem – ami Debrecen város belvárosi csatornarendszerének rekonstrukcióját foglalja magában – kivitelezésére a megbízást a Cívis 2005 Konzorcium nyerte el.

 

A Cívis 2005 Konzorcium tagjai a Betonút Zrt., a Keviép Kft., valamint a Közgép Zrt.

 

A megrendelő, azaz Debrecen város önkormányzata 2006. március 13-án kötötte meg a kivitelezési szerződést a konzorciummal. A szerződés értéke 14.901.951 euró, azaz 3.647.252.642 forint.

 

A konzorcium tagjai a közműépítés területén jelentős gyakorlati tapasztalatokkal rendelkeznek, illetve a környező országokban is részt vettek hasonló projektekben. A szerződéskötés óta eltelt időszakban elvégezték a csatornaszakaszok diagnosztikai vizsgálatait, a kiviteli tervek előkészítését, valamint a hatóságokkal és a szolgáltató vállalkozásokkal a szükséges egyeztetéseket.

 

A tényleges kivitelezési munkák 2007. április 2-án kezdődtek el az első helyszínen – a Tanító utcában – és folyamatosan egyre nagyobb ütemben fognak folytatódni, hogy  a szerződés szerinti határidőre, 2009 március 13-ára befejeződjenek. Ez a munka esetenként akadályozni fogja a gyalogos- és a gépjárműforgalmat, de a kivitelezők megtesznek mindent annak érdekében, hogy ez az akadályoztatás a lehető legrövidebb ideig tartson.

 

A szerződés keretében Debrecen szűken vett belvárosában átépítenek közel 18 kilométernyi – 17.960 méternyi – csatornaszakaszt 423 tisztítóaknával egyetemben, valamint úgynevezett béleléses technológiával felújítanak 47.361 méternyi egyesített rendszerű csatornát.