Debrecen Közgyűlése 1991-ben alkotott rendeletével Debrecen Megyei Jogú Város Díszpolgára kitüntető címet alapított. A cím adományozásával a közgyűlés kifejezésre juttatja nagyrabecsülését azok iránt, akik a város és lakossága érdekében példamutatóan munkálkodtak. Ezzel ismeri el azok életművét, akik maradandót alkottak és ezzel hozzájárultak Debrecen szellemi és anyagi gyarapodásához.
A képviselőtestület 2007-ben a Debrecen Megyei Jogú Város Díszpolgára kitüntető címet Berkesi Sándornak adományozta.
BERKESI SÁNDOR (1944) a Zeneakadémián szerzett karvezető diplomát. A Debreceni Református Kollégium és a Tiszántúli Református Egyházkerület zeneigazgatója, 1967-től – más kórusok mellett – a Debreceni Református Kollégium Kántusának vezető karnagya.
A 268 éve Maróthi György által alapított, gimnazistákból és egyetemistákból álló, a Magyarországon létező legmagasabb kórus-minősítéssel rendelkező Kántussal rangos nemzetközi versenyeken, a világ több táján ért el kiemelkedő eredményeket, s gazdagította zenekultúránkat. (A Kántust az önkormányzat 2003-ban Pro Urbe díjban részesítette.) A kórusvezetés mellett zenepedagógiai és egyházzenei munkássága szintén példaértékű; konferenciák, kurzusok gyakori előadója. Több egyházzenei kiadványt szerkesztett, s zenei témájú előadásainak száma szintén jelentős. Rádiós egyházzenei előadássorozatát könyv formájában is megjelentette az Országos Református Tanáregyesület.
A karvezetés tanáraként iskolateremtő tevékenységet folytat, az Országos Református Kántorképzés meghatározó alakja, sőt a határon túli magyarság között is fontos egyházzenei missziót végez. Tanít a Debreceni Református Hittudományi Egyetemen, a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen és a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán. Munkássága elismeréseként 1994-ben Csokonai-díjat vehetett át.
A díszpolgári cím adományozásával a Közgyűlés Debrecen város és a magyarság zenekultúrája területén kifejtett több évtizedes példamutató munkásságát és közéleti tevékenységét kívánja elismerni.
Pro Urbe
A város érdekében kifejtett jelentős tevékenység elismeréseként Pro Urbe kitüntető díj adományozható azon természetes és jogi személynek, közösségnek, aki (amely) éveken keresztül munkálkodott a helyi társadalom javára az emberi tevékenység valamely területén.
Debrecen Megyei Jogú Város Közgyűlése a DEBRECENI NYÁRI EGYETEMNEK, MEDVECZKY GÉZÁNAK és SOLYMOSI GYULÁNAK Pro Urbe kitüntető díjat adományozott.
A DEBRECENI NYÁRI EGYETEM ebben az esztendőben, 2007-ben ünnepli megalakulásának 80. évfordulóját. Városunk művelődési hagyományait követték azok a neves professzorok, Hankiss János és Milleker Rezső, akik az országban először létrehozták, és – az első 20 évben – működtették ezt a ma már világhírű intézményt. A Debreceni Nyári Egyetem a legrégebbre visszanyúló hagyományokkal rendelkezik, a mai napig a legnagyobb hazánk azon nyári egyetemei közül, melyek a magyar nyelv és kultúra oktatásával, illetve terjesztésével foglalkoznak.
Évente 30-40 ország 5-600 külföldi hallgatójának Debrecenben történő fogadásával – akiket a Debreceni Egyetem és a város középiskoláinak elismert oktatói tanítanak – az intézmény a város kulturális turizmusának egyik leghangsúlyosabb szereplője. Debrecen szellemi befogadó és kisugárzó hagyományai – történelmi sorsfordulókon átívelő, következetes munkával történt – fenntartásának elismerése az évforduló kapcsán időszerű.
A közgyűlés a magyar nyelv és kultúra terjesztése érdekében kifejtett nyolc évtizedes kitartó, színvonalas szolgálata elismeréseként adományozta a Debreceni Nyári Egyetemnek. Debrecen Város Pro Urbe díját átvette Dr. Nagy János, a Debreceni Egyetem rektora.
MEDVECZKY GÉZA (1925) neve több évtizede elválaszthatatlan a Debreceni Városszépítő Egyesülettől (később Debreceni Városvédő és -szépítő Egyesület), melynek alapító tagja, titkára, megbízott elnöke, majd elnöke volt. Az 1983 óta működő egyesület megalapításában, később az összeomlástól való megmentésében, továbbá a város értékeinek megőrzésében, újak létrehozásában, valamint a lakosság – különösképpen a fiatalok – ezen értékekhez való kötődésének erősítésében és a civil szerveződések 1980-90-es évekbeli megújításában kiemelkedő a szerepe. Az egyesület élén kifejtett tevékenységének eredményei többek között: a Kossuth utcai református templom felújításának kezdeményezése; a Magyar Fájdalom és a Tisza István szobor felkutatása, felállítása, illetve több más szobor és emléktábla elhelyezése, felújíttatása; az eredeti szabad királyi városi címer és az eredeti városzászló visszaállítására irányuló javaslat; a Borsos József Ifjú Városvédők Körének megalakulása; a Debreceni Értékmentő Alapítvány létrejötte az egyesület részvételével és a Podmaniczky-ház tetőszerkezetének – útmutatása alapján – eredeti formában történt helyreállítása. Mindmáig munkálkodik a Kölcsey-emlékhely kialakításának megvalósulásán.
A Pro Urbe díjjal a közgyűlés a város értékeinek megőrzésében és újak létrehozásában kifejtett példaértékű munkásságát, valamint közéleti tevékenységét kívánja megköszönni és elismerni.
SOLYMOSI GYULA (1928) még az egykori Közmű- és Mélyépítő Vállalat szakszervezeti titkáraként kapcsolódott be a tömegsportesemények irányításába. Vállalati sportnapok, területi és országos építőipari sportnapok szervezésében és lebonyolításában aktívan tevékenykedett. Az 1970-es évektől vesz részt a Debrecen Városi Kispályás Labdarúgó Szövetség munkájában. Mint versenybizottsági tag, fő szervezője volt a lakótelepi labdarúgó bajnokságnak, ahonnan a résztvevő csapatok később bekapcsolódtak a városi bajnokságba. 1983-tól kezdődően számos tisztséget töltött be a Debreceni Városi és Körzeti Labdarúgó Szövetségben.
Vezetésével bővült a városi szövetség, a körzeti bajnokság beindításával pedig Debrecen környékének labdarúgását élesztették újjá. Mind a mai napig elmaradhatatlan szervezője és résztvevője a kispályás labdarúgó mérkőzéseknek, diákolimpiai versenyeknek. Elévülhetetlen érdemeket szerzett – a labdarúgáson keresztül – Debrecen város szabadidősport életének fellendítésében.
A közgyűlés a Pro Urbe díjat a város szabadidősport életében kifejtett, több évtizedes áldozatos, példaértékű munkássága elismeréseként adományozza Solymosi Gyulának.
Debrecen Város Mecénása
A Debrecen Város Mecénása-díj adományozható a város gyarapodását, fejlődését szolgáló, ellenszolgáltatás nélküli, jelentős anyagi támogatás elismeréseként.
Debrecen Megyei Jogú Város Közgyűlése Debrecen Város Mecénása-díjat adományozott SZABÓ ZOLTÁNNAK.
SZABÓ ZOLTÁN (1954) tevékenységi körébe tartozik a telekommunikáció, az internet-szolgáltatás, kulturális- és sportlétesítmények hangtechnikai kivitelezése és üzemeltetése. Az önkormányzattal együttműködve a Debrecen templomain lévő köztéri órák üzemeltetését, karbantartásátvégzi cége. A közelmúltban létesített új kulturális-, konferencia- és sportlétesítmények kivitelezésében aktív részt vállalt, továbbá cége, illetve cégei végzik több intézmény üzemeltetését is.
Több mint tíz éve támogat számos városi sportszervezetet, így a Városi Sportiskola Birkózó szakosztályát, a Debreceni Búvárklubot és a városi férfi kézilabdacsapatot, továbbá szponzorálja a Csokonai Színházat, valamint a Debreceni Egyetem ifjú diplomás képzését, melynek keretében adományokat nyújt a Debreceni Universitas Alapítványnak. Cégei több, a város által rendezett sport- és kulturális eseményen biztosítják a hang- és videotechnikai, valamint a kommunikációs eszközöket, ezenfelül díjtalanul bocsátják rendelkezésre az azokat kezelő személyzetet. A Mecénás-díjat a közgyűlés a város sport-, kulturális és oktatási életének fejlődéséhez, feltételrendszerük javításához hozzájáruló önzetlen, ellenszolgáltatás nélküli támogatása elismeréseként adományozza részére.
Debrecen Város Sajtódíja
Debrecen Város Sajtódíja adományozható az elektronikus vagy írott sajtóban dolgozó újságírónak, a városról való objektív tájékoztatás, a város népszerűsítése, az elért eredmények publikálása terén nyújtott kiemelkedő és magas színvonalú tevékenysége elismeréseként.
Debrecen Megyei Jogú Város közgyűlése Debrecen Város Sajtódíja elismerést adományozott GULYÁS IMRÉNEK.
GULYÁS IMRE, a 2007. január elsejétől nyugdíjba vonuló újságíró a helyi sajtó talán utolsó régi értelemben vett, klasszikus riporteri személyisége. 1971 nyarán, az egyetem elvégzését, s egy évi debreceni nevelőtanárkodást követően - a Hajdú-Bihari Naplóhoz kapott meghívást, ahol írásaival 35 éven át szolgálta a városban és a megyében élőket. Rövid ideig a kulturális rovatban, azután mintegy 15 évig a gazdaságpolitikai rovatban, a legutóbbi években pedig a társadalmi rovatban kapott feladatokat. Születése, indíttatása folytán máig foglalkoztatja a parasztság élete, a magyar vidék küzdelmes sorsa. Riportjaiból 1997-ben jelent meg egy kötetnyi válogatás a Felsőmagyarország Kiadó gondozásában. Nem csak publicistaként, hanem költőként is jelentős, verseskötetei révén mindvégig jelen volt Debrecen kulturális életében.
Ő az az újságíró, aki a város egyházi életét ökumenikus szemlélettel, különös empátiával jelenítette meg. Írásaival, műveltségével, habitusával a sajtó helyi történetében egyedülálló értéket képvisel. Talán az utolsó alkalom, hogy nyugdíjba vonulása apropóján a díjjal egész életművét elismerjék. Debrecen Önkormányzata a város sajtódíját több évtizedes kimagasló újságírói munkássága elismeréseként adományozza.
Kölcsey Ferenc-ösztöndíj
A közgyűlés 2006-ban alapított Kölcsey Ferenc-ösztöndíjat első alkalommal adományoz. A művészeti ösztöndíj pályázat keretében kerül kiosztásra, évente egy fő vagy közösség részére. A pályázati felhívás az ösztöndíj célját az alábbiakban jelölte meg: Debrecenről szóló, a város kulturális értékeihez kötődő, azokat gazdagító alkotás létrejöttének ösztönzése, amely lehetőséget teremt alkotóművészek, csoportok számára, hogy kifejezzék kötődésüket városunkhoz. Debrecen Megyei Jogú Város közgyűlése Kölcsey Ferenc-ösztöndíjat adományoz KOBZOS KISS TAMÁSNAK.
A Kölcsey Ferenc-ösztöndíjat 9 hónap időtartamra, az alábbi cél megvalósítására adományozza KOBZOS KISS TAMÁSNAK a közgyűlés: Kiss Tamás költő (1912-2003) verseinek, énekelt verseinek és általa a Magyar Rádióban elmondott verseknek, valamint Debrecenhez kötődő költők verseiből készült dalok kiadásra történő előkészítése.