Debrecen testvérvárosi kapcsolatai 2009-ben

Helyi - 2010-01-09
A város önkormányzata január 14.-én tárgyalja Debrecen  nemzetközi kapcsolatairól szóló tájékoztatót. Összállításunk első részében a testvérvárosi kapcsolatok összegzését ismertetjük.

Cattolica (Olaszország)

 

Találkozó: Cattolica turizmusért, marketingért és önkormányzati politikáért felelős önkormányzati képviselőjével, Giovanni Ruggerivel találkozott Halász János alpolgármester Budapesten, 2009. február 27-én.  Eredményes megbeszélés zajlott a 2009-es évben tervezett eseményekről, így a májusban megrendezett kiállításról. Szó esett továbbá Cattolica virágkarneváli szerepléséről, és egy esetleges magyar kulturális fellépésről az olasz városban.

 

Cattolicai festők kiállítása: 2009. május 16-tól június 14-ig volt látható a Kölcsey Központban a Barátság színei című kiállítás, melynek keretében a tengerparti város tizenhat festőművésze mutatkozott be, s több mint ötven alkotást láthattak az érdeklődők. A tárlatot Halász János alpolgármester és Fátyol Zoltán festőművész nyitották meg. Az olasz város vezetése a kiállítás századik látogatójának egy egyhetes cattolicai nyaralást ajánlott fel.

 

Virágkarnevál: Cattolica városából egy 30 fős folklórcsoport, a Musica Arabiata érkezett Debrecenbe a 40. virágkarneválra, ahol nagy sikerrel léptek fel.

 

 

 

Jyväskylä (Finnország)

 

Magyar-Finn Testvérvárosi Konferencia: 2009. május 18-20. között Eger városa szervezte az eseményt, melyen Debrecen képviseletében Nagy Sándor nemzetközi referens vett részt. Találkozott Satu Heikkinennel, Jyväskylä városának nemzetközi kapcsolatokért felelős munkatársával. A konferencián a résztvevők kulturális, gazdasági és oktatási munkacsoportokban folytattak megbeszéléseket. A rendezvényen finn cégek is képviseltették magukat, és befektetési lehetőségekről is tartottak tájékoztatót.

 

Virágkarnevál: a 40. Debreceni Virágkarneválon Jyväskylä-ből az ISOT nevű, 30 fős tánccsoport lépett fel.

 

 

 

Lublin (Lengyelország)

 

A Magyar-Lengyel Barátság Napja: A Piłsudski Történelmi Társaság kezdeményezésére, a két ország parlamentjének jóváhagyásával március 23-át a Magyar-Lengyel Barátság Napjaként tartjuk számon. Az eseményt viszonossági alapon minden évben más és más városban ünneplik meg. 2008-ban Debrecen adott otthont a nagy létszámú lengyel és magyar testvérvárost érintő rendezvénynek, míg 2009-ben erre a lengyelországi Krosno városában került sor. Debrecen a magyar-lengyel barátság zászlaját egy évig őrizte, majd azt a márciusi Magyar-Lengyel Barátság Napján ünnepélyes keretek között adta át Krosno város vezetőjének.

 

Jagelló-vásár: 2009-ben ismét meghívás érkezett lengyel testvérvárosunkból, hogy egy fellépő csoporttal vegyünk részt az európai uniós támogatással (Town-twinning Program) megvalósult Jagelló-vásáron 2009. augusztus 13. és 17. között. Városunkat a Debreceni Népi Együttes és a Hollóének Hungarica Régizene Együttes képviselte, akik – immár megszokott módon – a nagyszabású rendezvény legsikeresebb előadói között voltak. A lengyel város hivatalos delegációt is várt, s a meghívásnak Halász D. János alpolgármester tett eleget.

 

 

 

Nagyvárad (Románia)

 

Alpolgármesteri találkozó: Halász János és Bíró Rozália nagyváradi alpolgármester áprilisi megbeszélésének hozadéka 2009-ben: 1.) Képzőművészeti kiállítások: A Debreceni Művelődési Központ szervezésében közös pályázatot hirdetett a két város Fresh Art néven. 24 fiatal alkotó 61 alkotása érkezett a felhívásra. A pályamunkákból készült kiállítást mindkét városban bemutatták. Dr. Seres Géza fotókiállítása 2009 áprilisában került Nagyváradon a közönség elé. Új elem a két város kulturális együttműködésében a grafikai kiállítás és árverés, melynek fővédnökei a két város alpolgármesterei voltak. Az esemény a Főnix Program Rendezvényiroda szervezésében valósult meg. 2.) Virágkarnevál: a Főnix Rendezvényszervező Kft. szervezésében ebben az évben 4 virágkocsi mutatkozott be Nagyváradon. A Debreceni Virágkarneválon a Tempo mazsorettcsoport vett részt Nagyváradról. 3.) Komolyzenei hangversenyek: a Debreceni Filharmonikus Zenekar 2009. december 17-én karácsonyi koncerttel köszöntötte a nagyváradiakat. 4.) A Nagyerdei Kultúrpark állatkihelyezéssel, szaktanácsadással segítette a nagyváradi állatkert működését, rekonstrukciós fejlesztését. 5.) Március 15-én a Debreceni Népi Együttes vendégszerepelt Nagyváradon.

 

Nyitott Kapu Európára: A nagyváradi rendezvényre augusztus 21-én került sor, melynek keretében a Debreceni Virágkarnevál négy virágkocsiját mutatták be Nagyváradon.

 

Közös pályázat: Debrecen partnerként részt vesz a Nagyváradi Metropolisz Övezet által a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében Stratégiai befektetések előkészítése a két urbanisztikai pólus, Nagyvárad és Debrecen szintjén megvalósuló szállítási infrastruktúra (Infrastrat) címmel benyújtott pályázatban.

 

 

 

New Brunswick (Egyesült Államok)

 

Ifjú művészek pályázata: Immár hagyományos módon a Sister Cities International 13-18 év közötti fiatal művészek számára hirdet minden évben pályázatot, amelynek keretében egy adott témával kapcsolatban ihletett műveiket nyújthatják be a pályázók. Minden testvérváros egy művet továbbíthat az Egyesült Államokba. Idén a Debrecenből küldött mű nem kapott kiemelt helyezést.

 

Diákcsere program: A New Brunswick-i Woodrow Wilson Általános Iskola 2009 októberében fogadta a Vénkerti Általános Iskola és Művészeti Alapképző Intézmény diákjait és kísérő tanárait. A csere 2010-ben folytatódik, akkor ismét Debrecenbe látogatnak majd amerikai diákok.

 

Karácsonyfa-kiállítás: 2009. december 6. és 2010. január 31. között rendezi meg amerikai testvérvárosunk a 21. karácsonyfa-kiállítást, melyre az Amerikai-Magyar Alapítvány kiállítótermében kerül sor. New Brunswick évente állít egy-egy karácsonyfát a testvérvárosaiból érkezett díszekkel. A díszek a Vénkerti Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény tanárainak és diákjainak munkája.

 

 

 

Paderborn (Németország)

 

15 éves testvérvárosi évforduló: A testvérvárosi kapcsolatok fennállásának 15. évfordulójára a két város külön programokkal készült. Április folyamán Margit Keikutt, a paderborni Német-Magyar Baráti Társaság elnöke, és Ulrich Wibbeke, a Paderborni Polgármesteri Hivatal Nemzetközi Kapcsolatok Osztályának vezetője látogatott Debrecenbe, az év eseményeinek megtárgyalására. A megbeszélések eredményeképp június 18. és 21. között számos eseményt rendeztek Paderbornban, többek között kosárlabdaversenyt, amelyen a Debreceni Egyetem fiú kosárlabdacsapata (NB II) vett részt. Sor került továbbá egy német-magyar estre, és a rendezvény zárásaként hivatalos évfordulós ünnepséget rendeztek a Paderborni Városházán.

 

Augusztus 19. és szeptember 2. között volt látható a Paderborn tegnap és ma című fotókiállítás a Debreceni Művelődési Központ Belvárosi Közösségi Házában. A Paderbornból érkezett fotókon a város 1939-es és 2009-es arculatának összehasonlítására nyílt lehetősége az érdeklődőknek. A kiállítást Halász János és Castern Venherm alpolgármesterek nyitották meg augusztus 19-én. Az ötfős német delegáció látogatása alkalmával Halász János alpolgármester egyeztetett a testvérvárosi kapcsolat továbbfejlesztésének lehetőségeiről.

 

 

 

Rishon LeZion (Izrael)

 

Testvérvárosi park: 2009. június 3. és 6. között háromfős debreceni delegáció járt az izraeli testvérvárosban, ahol egy testvérvárosi park átadási ünnepségén vettek részt.

 

Az eseményen jelen voltak Rishon LeZion testvérvárosainak – Debrecenen kívül a franciaországi Nimes-nek, a németországi Münsternek, a lengyelországi Lublinnak, a romániai Brassónak, a kínai Tiencsinnek, valamint a hollandiai Heerenveeen-nek – a képviselői. A létesítmény a testvérvárosok szoros kapcsolatát, szépségüket, kultúrájukat és hagyományaikat hivatott bemutatni. Az egyes városokat egy-egy 1000 négyzetméteres terület jelképezi, melyeket úgy parkosítottak, illetve rendeztek be, hogy azok az adott településre jellemző utcaképet idézzék fel a park látogatóiban. A parkban minden testvérváros a rá jellemző „utcákat” névtáblával jelölte meg, így Debrecent a Simonyi út és a Bem tér táblája jelképezi az egyébként a Kossuth tér és a Piac utca sétálóövezetét idéző területen, melyen – az eredetihez hasonlóan – a város címere is helyet kapott.

 

 

 

Sumen (Bulgária)

 

Diák csereüdülés: 2009. július 6. és 13. között 42 diáknak és kísérőiknek nyílt lehetőségük arra, hogy Sumen város vendégeként a fekete-tengeri Kranevóban töltsenek egy hetet. A diákok a „Jó tanuló – jó sportoló” kitüntetésben részesült fiatalok, a Debreceni Városi Diákönkormányzat kiemelten teljesítő vezetői tagjai, illetve az Ady Endre Gimnázium dráma tagozatos tanulói voltak. A csereprogram keretében 42 bolgár diák és kísérőik érkeztek Debrecenbe az augusztusi virágkarnevál idején (augusztus 15-22.), a város vendégeként. A csereprogramot szabályozó szerződést évenként újítjuk meg.

 

Virágkarnevál: a 40. Debreceni Virágkarneválon a Zvanche nevű, 46 fős sumeni gyermekcsoport mutatkozott be.

 

 

 

Augusztus 20., virágkarnevál: A 40. Debreceni Virágkarneválra meghívást kapott Debrecen több testvérvárosa, melyek közül Paderborn ötfős, Cattolica háromfős delegációval, Nagyvárad pedig alpolgármesteri szinten képviseltette magát.