Debrecen város kitüntetettjei

Helyi - 2010-10-23

Csokonai-díjat Debrecen Megyei Jogú Város képviselő-testülete a kulturális élet, az irodalom, a művészetek terén kimagasló alkotó tevékenységért, a társadalomtudományok, a közművelődés területén éveken keresztül maradandó értékeket teremtő kiemelkedő munkáért, valamint átfogó életmű elismeréseként adományoz.

A képviselő-testület ez évben, 253/2010. (X. 21.) számú határozatával Debrecen Város Csokonai-díja kitüntetést adományozott

HAJDU SZABOLCS filmrendező, forgatókönyvíró, színművésznek,

MADARÁSZ KATHY MARGIT textilművésznek és

RADICS LÁSZLÓ mézeskalács-készítő népi iparművésznek.

 

HAJDU SZABOLCS az új magyar filmes generáció kiemelkedő alakja. Szülővárosa Ady gimnáziumának drámatagozatán és a Főnix Diákszínpadon bontakozott ki művészi tehetsége. Érettségi után a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, Simó Sándor osztályában tanult. Fiatal kora ellenére – rövidfilmjeit követően – már 4 nagyjátékfilmet készített, s számos filmben játszott. Jancsó Miklós a magyar filmművészet ifjú zsenijeként beszél róla. 2000-ben Debrecenben forgatta első játékfilmjét. A Macerás ügyek a Magyar Filmszemle legjobb elsőfilmes rendező díját nyerte el, majd a kijevi Molodist Filmfesztivál különdíját. Tamara című játékfilmje a Magyar Filmszemlén az egységes képi látvány megteremtéséért kapott különdíjat, a portugál Avanca Filmfesztiválon pedig a mozifilm kategória első díját szerezte meg. Önéletrajzi ihletésű Fehér tenyér című filmje a Magyar Filmszemlén a legjobb rendezőnek, a legjobb operatőrnek járó elismerést, valamint az Arany Olló- és a közönségdíjat kapta meg. A film főhősét a rendező testvére, Hajdu Miklós alakítja. Hajdu Szabolcs eleségével, Török-Illyés Orsolyával a főszerepben készült az Off Hollywood című novella-adaptáció. Ebben az évben a filmszemlén a Bibliotheque Pascal című alkotása kapta a fődíjat, amelyet a legjobb idegen nyelvű film kategóriájában Oscar-díjra terjeszt fel a Magyar Filmművészek Szövetsége.

Hajdu Szabolcsmak, kimagasló művészi tevékenysége elismeréseként a közgyűlés Csokonai-díjat adományozott.

 

MADARÁSZ KATHY MARGIT a hazai textilművészet egyik meghatározó alkotója. 1983 óta szakmai díjak sorával ismerik el alkotómunkáját. Tíznél több megyei és regionális, közel hasonló számú országos díj birtokosa. Különösen értékesek saját művészeti ágában szerzett szakmai elismerései, így a Ferenczy Noémi-díj. 1970-től mostanáig számos egyéni és csoportos kiállításon szerepelt itthon és külföldön, így például Ausztriában, Finnországban, Oroszországban, Szlovákiában és  Ukrajnában. Nemzetközi művésztelepek rendszeres résztvevője. Különleges faliképeket és női ruhákat tervez, melyek a nőiesség és a méltóság ötvözetei, a magyar történelem nagyasszonyainak viseletét idézik meg. Nem divatot tervez csupán, hanem önálló műalkotásokat hoz létre. Egyik méltatója szerint Kathy Margit megteremtett egy kiemelkedő színvonalú régi-új művészeti méltóságot a 21. századi Magyarországon. Értékes művészeti teljesítmény, ötletgazdagság, állandó megújulási képesség, valamint a kulturális közéleti jelenlét jellemzi munkásságát.

A magyar textilművészetben, Debrecen város művészeti életében betöltött szerepe, kimagasló művészi munkássága elismeréseként a közgyűlés Madarász Kathy Margitnak Csokonai-díjat adományozott.

 

 

RADICS LÁSZLÓ városunk szülötte. A mézeskalács-készítést a hajdúböszörményi Pázmándy család tagjaitól tanulta meg, akikkel házassága révén került kapcsolatba. A mézeskalács-készítés – napjainkban egyre ritkábban alkalmazott – hajdúsági ütőfás eljárásának kiváló ismerője. Kézzel faragott, negatív faformákba kézzel ütögeti a nyers mézestésztát, majd aranybarnára süti. A tészta receptje természetesen titkos – csak a család ismeri. A legbonyolultabb, legnehezebben elkészíthető ütőfás mézeskalács-figura a kakasforma, melynek elkészítését apósától tanulta meg, s vette át. Emellett készít hagyományos és ízesített puszedliket, színes tükrös szívet, színes baba-, ló- és huszárfigurákat is. Rendszeresen oktat a nyíregyházi és a debreceni pedagógiai intézet felkérésére. Bemutató foglalkozásokat tart óvodákban, iskolákban és felnőtt csoportoknak. Műhelyét sokan keresik fel. Több alkalommal képviselte a régiót és az országot külföldön. Számos elismerése közül néhány: 1993-ban Népi Iparművész címmel, 2003-ban Kézműves-díjjal, 2004-ben Magyar Kézműves Remek-díjjal jutalmazták. 2004-ben néhány termékét Hajdú-Bihar Megyei Minőségi Termék címmel tüntették ki. Fia követi őt a kihalófélben lévő népi kismesterség művelésében.

Munkássága elismeréseként Radics László úrnak a közgyűlés Csokonai-díjat adományozott.

 

 

A Hatvani-díjat a közgyűlés azon személyeknek adományozza, akik a város fejlesztése érdekében a természettudományok, a gazdasági élet, az egészségügy, a szociális tevékenység, az idegenforgalom és a környezetvédelem területén kiemelkedő tevékenységet fejtettek ki, valamint átfogó életmű elismeréseként. Ebben az évben a közgyűlés 153/2010. (X. 21.) számú határozatával Debrecen Város Hatvani-díja kitüntetést adományozott

DR. FÜLÖP ZSOLTNAK, a Magyar Tudományos Akadémia doktorának, az Atommagkutató Intézet igazgatójának és

DR. GERGELY PÁL akadémikusnak, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma Általános Orvostudományi Kara Orvosi Vegytani Intézete igazgatójának.

 

 

DR. FÜLÖP ZSOLT a Magyar Tudományos Akadémia doktora, kísérleti fizikus. Fiatalon, 2008-ban lett a Magyar Tudományos Akadémia Atommagkutató Intézetének igazgatója, 2009-ben pedig az Európai Fizikai Társulat Magfizikai Szakbizottságának elnöke. Szakterülete a világegyetem kémiai elemeinek kialakulásában szerepet játszó magfolyamatok és az e folyamatokban szereplő különleges összetételű és szerkezetű atommagok vizsgálata. Kísérleteit Debrecenben, a Tokió melletti Wakóban, a Róma melletti Gran Sassoban, valamint németországi és Egyesült Államok-beli kutatóintézetekben és egyetemeken végzi. 270 tudományos közleményére mintegy 1800 független hivatkozás ismert. Csapatmunkás és egyben iskolateremtő, szervező vezéregyéniség. Sokat tett az európai neutronkutató központ remélt Debrecenbe hozataláért, kutatási-fejlesztési projektek elnyeréséért. A Magfizika az asztrofizikában című európai konferenciasorozat alapítója, és a Debrecenben rendezett első két tanácskozás megszervezője. Magyarországot képviseli az Európai Unióban, a magfizikát finanszírozó tudományos hatóságok Nuclear Physics Network nevű szervezetében. Kiemelkedő tudományos ismeretterjesztési tevékenységéről is ismert szülővárosában, például a debreceni „tudományok éjszakája” programsorozat kapcsán. A javaslattevők szeretnének hozzájárulni ahhoz, hogy dr. Fülöp Zsolt debreceni gyökerei tovább erősödjenek. Kimagasló munkássága elismeréseként a közgyűlés Hatvani-díjat adományozott neki.

 

DR. GERGELY PÁL akadémikus, egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma Általános Orvostudományi Kara Orvosi Vegytani Intézete igazgatója, centrumelnök-helyettes. Kutatói tevékenysége elsősorban a fehérjéknek a sejtfolyamatok szabályozásában játszott szerepének vizsgálatához kötődik. Több összefoglaló munka, könyvfejezet, közel 130 nemzetközi folyóiratban megjelent közlemény szerzője. Tudományos közleményeire több mint 1600 hivatkozás ismert. Gergely Pál professzor és munkatársai munkásságát méltán tartják számon a világ vezető laboratóriumaiban. Részesei a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma néhány szervezeti egységével közösen elnyert EU Centre of Excellence címnek. Gergely Pál a magyar biokémia meghatározó személyisége. Több alkalommal adott elő vendégprofesszorként külföldi egyetemeken. Oktatómunkájának eredményessége tanítványainak nagyszámú kimagasló tudományos minősítésében is megmutatkozik. Sokat tett a külföldi hallgatók angol nyelvű képzésének megszervezéséért. Számos rangos díj, kitüntetés birtokosa. 2008-ban Széchenyi-díjjal tüntették ki. Kimagasló munkássága elismeréseként a közgyűlés Hatvani-díjat adományozott neki.

 

A Hajós Alfréd-díjat 1995-ben alapította Debrecen Város Közgyűlése. A díj a versenysportban, a szabadidősportban és az utánpótlás-nevelésben, a sportvezetői, edzői szakterületen magas színvonalú munkát végzőknek; azon sportolóknak, akik kimagasló eredményeket értek el; illetve a testnevelés és diáksport területén éveken keresztül kifejtett kiemelkedő sportszakmai, oktató munkáért, maradandó értékeket teremtő tevékenységért adományozható egyéneknek és közösségeknek egyaránt. A 253/2010. (X. 21.) Ö. h. határozat alapján Hajós Alfréd kitüntető díjban részesült

GICZEI CSABA edző, sportvezető és

SZABÓ SÁNDOR, a DVSC Ökölvívó Kft. ügyvezetője.

 

GICZEI CSABA egykori atléta, atlétaedző. Személye meghatározó Debrecen város atlétikai életében. Az 1970-es évekig versenyző, majd az aktív sportolás befejezése után edző. Szakmai tekintélyének köszönhetően a városi és megyei versenyeken bíróként, szervezőként működik közre. Számtalan országos bajnokságon is részt vett. Technikai igazgatója volt 2001-ben az Ifjúsági Atlétikai Világbajnokságnak, a 2006-os Utcai Futó Világbajnokságnak, valamint a 2007. évi U23-as Atlétikai Európa-bajnokságnak. Tanítványai közül többen vettek részt nemzetközi nagy versenyeken. Jelenlegi versenyzői: Koroknai Tibor, Koroknai Máté és Papp Attila. 1990-ben elnyerte a Magyar Atlétikáért-díj bronz fokozatát, 1998-ban és 2002-ben pedig a Magyar Atlétikáért-díj ezüst fokozatát. Eredményei az elmúlt ötven évben Debrecen atlétikai sportjának minden lényeges elemében jelen vannak. A közgyűlés kimagasló munkásságának elismeréseként Hajós Alfréd kitüntető díjban részesítette.

 

 

SZABÓ SÁNDOR tizenhárom éves korában ismerkedett meg az ökölvívással Hajdúhadházon. Versenyzői pályafutása legnagyobb eredményeként a DVSC színeiben vasutas magyar bajnokságot is nyert. Az aktív versenyzés befejezése után sem szakadt el az ökölvívó sportágtól. Támogatóként, majd 1998-tól sportvezetőként irányítja a debreceni ökölvívó egyesületet. A DVSC Ökölvívó Kft.-nek jelenleg is több mint száz aktív versenyzője van Debrecenben, valamint a megye területén négy kihelyezett helyszínen működő szakosztályban. A sportolók nagy része hátrányos helyzetű családokból kerül ki. Szabó Sándor szakmai munkáját dicséri több magyar bajnoki első helyezés, valamint a válogatott ökölvívók eredményei. Közülük például Kalucza Norbertet emelhetjük ki, aki 2008-ban képviselte hazánkat a pekingi olimpiai játékokon. Debrecen város ökölvívó sportjában betöltött meghatározó szerepe, kimagasló pályafutása elismeréseként a közgyűlés Hajós Alfréd-díjat adományozott Szabó Sándornak.