D.M.J.V. Közgyűlése 2007. decemberében zártkörű (meghívásos) pályázaton értékesítette a Határ úti Ipari Park mellett lévő 16,5 hektáros városi tulajdonú iparfejlesztési területet az egyedüli ajánlattevőnek, a város cégének, a Debreceni Regionális és Innovációs Ipari Park Kft-nek. A 16,5 hektáros terület nettó eladási ára 62,5 millió forint volt, azaz négyzetméterenként 380 Ft.
A közgyűlés abban a tudatban adta át a tulajdon- és rendelkezési jogot a kft-nek, hogy Debrecen város hasznára fog gazdálkodni vele.
Lássunk világosan! A közgyűlés döntése értelmében a város – névleges áron - négyzetméterenként 380 Ft-ért átadja a tulajdonjogot a holding cégének. Információink szerint ez a terület kalandos és rejtélyes úton és értéken váltott tulajdonost. Úgy került ugyanis az új tulajdonos birtokába, hogy a terület tényleges értékét és árát nem fizették meg. Bonyolítja a történetet és súlyosbítja a helyzetet az is, hogy a terület közművesítésével kapcsolatos fejlesztések egy jelentős részét (tudomásunk szerint többszáz-millió forint értékben) még a városi kft. végezte el.
A Debreceni Regionális és Innovációs Kft. felett tulajdonosi jogokat gyakorló holding stratégiai igazgatója egy dokumentumban leírja, hogy a területet 6.000 Ft-os négyzetméterenkénti áron értékesítették. Mindez nagyon szép és dicséretes is lenne, csak éppen nem a város cége, hanem a debreceni füleknek rosszul csengő, rejtélyes úton az adott területen tulajdont szerzett, a repülőtéri bebukott ügyletből jól ismert offshore hátterű Xanga érdekeltség értékesítette már ezt a területet (illetve annak jelentős részét).
Egy biztosnak látszik. Ez a terület nem tűnt el, csak az értéke. Biztosnak látszik, hogy a terület értékesítéséből és hasznosításából származó több mint tízszeres értékkülönbözet haszna és hozadéka nem a város, s azon keresztül a városlakók zsebében csapódott le, hanem magánérdekeltségekben.
A Debreceni Regionális és Innovációs Ipari Park Kft. hivatalos ülésén, amikor a kft. telkeinek szerzéséről és eladásairól lett kérdés feltéve, akkor a Vagyonkezelő Zrt. stratégiai igazgatója erre a kérdésre írásos választ ígért. Megalapozza félelmünket és gyanúnkat, hogy ezen nagy értékű ingatlan hasznosításával súlyos visszaélések történtek, mivel a cégvezető az általa írt felsorolásban és kimutatásban ezt a területet, illetve telket meg sem említi, mintha az soha nem is lett volna, illetve nem létezne.
Szintén több mint érdekes az, hogy a kft. többmilliós lelépési pénzzel elment vagy elküldött ügyvezetője a hasznot élvező cég munkatársa lett, s ezen túl még az ügyletet bonyolító városi kft. nyomait is eltüntetik beolvasztással.
Nézzük a számokat egyszerűen. Megvették a várostól a 16,5 hektárt nettó 62,5 millió forintért, s a jelenlegi információk szerint ennek értéke 6.000 Ft/m2-es áron több mint egymilliárd forint. A város és cégei tulajdonából kikerült, s a több mint 900 millió forint haszon, illetve érték különbözet sem a város vagyonát gyarapítja.
Dr. Zsiros Zsolt
városi elnök
Varga Zoltán
városi alelnök
MSZP