Debreceni Egyetem: új Mentálhigiénés és Esélyegyenlőségi Központ

Helyi - 2010-12-02

Az ENSZ 1992-ben december 3-át a Fogyatékosok Nemzetközi Napjává nyilvánította, hogy felhívja a figyelmet a fogyatékossággal élő emberekre. Ebből az alkalomból nyitotta meg kapuit 2010. december 2-án a Debreceni Egyetem Mentálhigiénés és Esélyegyenlőségi Központja a Poroszlay út 97. szám alatti épületben.

Az egyetem vezetése 2001-ben - a nyugat-európai egyetemekhez hasonlóan - az országban elsőként hozta létre a Mentálhigiénés Programot azzal a céllal, hogy szakszerűen segítse, támogassa a lelki gondokkal küszködő vagy fogyatékossággal élő hallgatókat a tanulásban és mindennapi életükben egyaránt.

- A központ munkatársai személyes, vagy internetes kapcsolat formájában közel 90 ezer alkalommal kerültek kapcsolatba a rászorulókkal - mondta megnyitó beszédében Jávor András oktatási rektorhelyettes. A projekt szakmai vezetője hangsúlyozta, hogy a most átadott épület egy állomása a munkának, amellyel ugrásszerűen javulnak a feltételek, de emellett - az Agrárcentrumban kialakított alközpont mintájára - a jövőben további irodákat hoz létre az egyetem.

Együttműködési szerződés keretében a Lelkierő Egyesület fenntartásában működik a Támpont Támogató Szolgálat, melynek irodájában lehetőség van tanulást segítő technikai eszközök kölcsönzésére, fénymásolásra, nyomtatásra és spirálozásra is. Emellett feladatuk a hallgatók számára több szolgáltatás: szociális ügyintézés, pszichológiai, mentálhigiénés konzultáció, szabadidős tevékenységek szervezése és szállítási feladatok, illetve jelnyelvi tolmács biztosítása is. Az országban először a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány támogatásával a Debreceni Egyetemen szervezték meg a jegyzetelő szolgáltatás biztosítását.

A most felújított, 868 négyzetméter területű telken álló 311,98 négyzetméter alapterületű földszintes épület jelenleg a Magyar Állam tulajdonában és a Debreceni Egyetem kezelésében áll. A beruházás költségeiből 22.513.000 forintot pályázati forrásból, további 5.986.000 forintot pedig önrészként finanszírozott az egyetem.