Debreceni joghallgatók sikere egy világversenyen

Helyi - 2011-01-03

2010-ben immáron második alkalommal szervezte meg december 8-10. között a World Human Rights Moot Court Competition jogesetmegoldó versenyt, amelyen a résztvevő több mint 40 egyetemi csapatnak egy előzetesen megadott, nemzetközi jogi és emberi jogi problémát felvető esettel kapcsolatos álláspontot kellett kifejteniük angol nyelven egy fiktív nemzetközi emberi jogi bíróság felperes kérelmezőjeként és alperesként egyaránt.

Az „ügyben” Belgravia állam vallási vezetője egy, a homoszexualitást támadó televíziós interjút adott, amelyet követően több, a homoszexuálisok ellen irányuló támadás történt. A Szervezet a Homoszexuálisok és Leszbikusok Egyenlőségéért (EGLO) tüntetést szervezett az őket ért támadások ellen, melyet követően vezetőjüket letartóztatták és előzetes letartóztatásba helyezték.

 

 - A versenyen a későbbi győztes litván csapattal szemben a nehezebb pozíciót jelentő alperesként, míg a román Babes-Bolyai Egyetem csapata ellen felperesként képviselhettük álláspontunkat 30-30 perces időkeretben, melynek során nem csupán a bíróság folyamatosan érkező kérdéseire, de az ellenfél érvelésére is reagálnunk kellett - mondta Szemesi Sándor, a Debreceni Egyetem Európa Jogi és Nemzetközi Jogi Tanszék egyetemi adjunktusa.

 

 Az Állam- és Jogtudományi Kar csapata (a szóbeli döntőben szereplő hallgatók Balogh Áron Péter és Pető Alexandra, az írásbeli beadvány elkészítésében a csapat tagjaként részt vett Zsugyó Virág – mindannyian a Kar nappali tagozatos joghallgatói) a tavalyi évben elért kiváló eredményt megismételve 2010-ben is bejutott a verseny 15 résztvevős világdöntőjébe, ahol a kelet-európai régió döntőjében a litván University of Vilnius csapata mögött a második helyen végzett.

 

 

 

A 2010. évi világdöntőben a csapat felkészítő tanára, Szemesi Sándor egyetemi adjunktus az afrikai régió döntőjében bíróként is közreműködött.