Debreceni üzenőfal

Helyi - 2008-01-09

A CIVITAS program keretében egy új, internet alapú, az üzenőfal vagy fórumok elvéhez hasonlóan működő szolgáltatás indult el Debrecen város hivatalos honlapján. Az „útitárs” elnevezésű rendszeren bárki közzéteheti a tervezett utazásának időpontját, célállomását és olyan útitársat kereshet, aki ugyanazon az útvonalon kíván utazni.

A szolgáltatás a http://utitars.debrecen.hu/ címen érhető el, az érdeklődők ezen keresztül vagy a hirdető által megadott telefonszámon jelentkezhetnek a közös utazásra. Az utazási feltételekben és a költségviselés módjáról a közösen utazók maguk állapodhatnak meg.

 

Az Útitárs program célja annak bevezetése, hogy az utazni szándékozók ugyanazon útvonalon közös gépjárművet használjanak, elősegítve ezzel az erőforrások hatékony felhasználását, és közvetve a légszennyezés növekedésének megakadályozását.

Az alternatív közlekedési módok még nem igazán terjedtek el Magyarországon, mivel itt nincs hagyományuk. Debrecen azért is alkalmas hely lehet egy ilyen típusú kísérleti projekt megvalósítására, mert itt működik város az ország egyik legnagyobb egyeteme, így a program célcsoportja a város polgárai mellett az egyetemisták.

 

Jelenleg a hallgatók többsége a tömegközlekedést használja, mivel azt kedvezménnyel vehetik igénybe és jóval olcsóbb, mint a magán gépjármű használata. Ugyanakkor a hétvégi haza- és visszautazásokat egyre több egyetemista bonyolítja saját autóval, így elsősorban nekik lehet egy újszerű, költség- és környezetkímélő megoldás az „Útitárs” program, mely e héttől már elérhető a  http://utitars.debrecen.hu/ címen.

 

A CIVITAS program és MOBILIS projekt

 

A Civitas II. az Európai Unió programja az olyan közepes méretű európai városok számára, amelyek városukat élhetőbbé kívánják tenni. Az élhetőség fogalma európai mércét jelent; a tisztább, csendesebb, egészségesebb város megteremtését célozza, melyben a tömegközlekedés vonzóbbá tételén, a városközponti közúti hálózat tehermentesítésén és az alternatív, innovatív közlekedési módok elősegítésén van a hangsúly.

A program nem a nagy infrastrukturális beruházásokat támogatja, de mindenképpen a nagyobb európai uniós támogatásokkal megvalósuló fejlesztések előszobájának számít.

A program keretében az uniós városok közösen pályázhattak közép-kelet európai városokkal, konzorciumi formában. A franciaországi Toulouse városa alapos vizsgálódási folyamat és szakértői egyeztetések után döntött Debrecen partnersége mellett, érdemesnek és alkalmasnak tartva a várost az uniós megmérettetésre.

 

A két város 2003. november 5-én kötötte meg az előzetes megállapodást a projektben való közös részvételre. A konzorciumba időközben belépett Ljubljana (Szlovénia), Odense (Dánia) és Velence (Olaszország) is, így az 5 városból álló konzorcium által készített projektjavaslat került benyújtásra az Európai Bizottsághoz. A támogatott projekt a MOBILIS nevet kapta. A MOBILIS projektben 30 partnerszervezet vesz részt az 5 városból.