Egészségügyi átalakítás

Helyi - 2006-12-06

Az igazságos, pazarlásmentes és hatékony egészségügy megvalósítását tűzte ki célul az SZDSZ az egészségügyi reformtervezetében, a magyar kórházi és ellátási rendszer átalakításával – ismertette keddi sajtótájékoztatóján Gadus István a párt megyei elnöke.

Az SZDSZ a legjelentősebb problémát a kórházi ágyak kihasználatlanságában látja. Egy kórházi ágy fenntartása évi 5,5 millió forintjába kerül az államnak. A régióban az ágyak kihasználtsága csupán 75 százalékos, míg az országosan 100 ezer lakosra jutó ágyszám meghaladja az európai átlagot. Emiatt a régióban nyilvántartott, mintegy 9216 aktív ágy számát 6859-re csökkentik, a krónikus betegeknek fenntartott ágyakét pedig 1800-ról háromezerre emelik. Mindez nem jár dolgozók elbocsátásával.

 

Az elnök szerint a jelenlegi rendszer igazságtalan, hiszen míg Debrecenben csupán három egészségügyi intézmény van, addig Veszprémben 10, a fővárosban pedig 43 működik. A megye, illetve a régió ellátási rendszerét – a hatékony és rendezett működés érdekében – jól elkülöníthető szintekben kell meghatározni. Ez alapján 55 kilométeres vonzáskörzetű „súlyponti kórházakat”, 30 km-en belül működő területi kórházakat, valamint 20 km-es hatáskörrel ellátott járóbeteg-központokat hoznak létre, így a súlyos és kevésbé sürgős eseteket a megfelelő intézményekben tudják majd ellátni.

Kiemelt  kórháznak minősül a Debreceni Egyetem Orvostudományi és Egészségügyi Centruma, mely az év minden napján 24 órán át várja a sürgősségi ellátásra szorulókat, s mintegy 1500 betegággyal működik majd. A területi kórháztípusokban (így a Kenézy-kórházban és a berettyóújfalui intézményben) leginkább a krónikus ágyak fenntartására lesz mód, noha kisebb számban aktív ágyaik is lesznek majd.

 

Gadus szerint nagy probléma, hogy a régióban igen kevés járóbetegközpont működik, ezért a betegek gyakran a területi és a kiemelt kórházakban keresnek orvoslást. Plusz állami forrást szánnak ezért ezeknek a központoknak a kialakítására, így a megyében Polgáron, Hajdúhadházon és Létavértesen kell szakrendelőket létrehozni. Az átalakításokat mintegy 400 milliárd forintos uniós támogatásból finanszíroznák.