Elfogadták Debrecen költségvetését

Helyi - 2009-02-27

Négyórás tanácskozás után, február 26-án, csütörtökön este a debreceni képviselő-testület elfogadta a cívisváros idei költségvetését: a megyeszékhely 2009-ben 48,9 milliárd forintból gazdálkodhat.

 A polgármester előterjesztése után a Fidesz-frakció vezetője Papp László kemelte: Debrecen úgy tudott költségvetést készíteni, hogy nem kell hitelhez folyamodnia: összességében a beruházási ráta 10% feletti.

Zsiros Zsolt, az MSZP frakcióvezetője megalapozottnak nevezte a büdzsé tervezetét, ám jelezte: képviselőcsoportjuk jónéhány módosító indítványt terjesztett be a koncepcióhoz. A szocialisták több tucatnyi javaslata azonban nem nyert többségi támogatást a szavazáson.

 

 

Az elfogadott rendelet alapján 2009-ben Debrecen költségvetése 48 870 543 000 Ft kiadási és bevételi főösszegű. Ez külső forrást nem tartalmaz. A saját bevételek között például a helyi adó terve 9,85 milliárd Ft, az építményadóé 1,65 milliárd Ft, a helyi iparűzési adóé 8 milliárd, az idegenforgalmi adó terve pedig 55 millió. Az önkormányzat a Vagyonkezelő Zrt.-től osztalékelvonást nem tervez, ugyanakkor a 2009. évi várható eredmény terhére osztalékelőleg befizetésével sem számol. A saját bevételek tervezett összege összesen mintegy 28,2 milliárd Ft.

 

Adósságtörlesztésre 3,9 milliárd forint, beruházásokra pedig megközelítőleg 6,6 milliárd forint juthat. Az iparűzési adó kedvezmények miatt mintegy 500 milliós bevételkieséssel számolnak. Idén az előző években elkezdett munkák folytatódnak, s az önkormányzat 52 nagyprojekt előkészítésén dolgozik. Az ez évi fő tennivalók közé tartozik a Hatvan és az Arany János utcák közötti kiskörút-szakasz megépítése (1,1 milliárd forintért), a Fazekas-iskola átalakítása közösségi házzá (427 millió Ft), az emlék- és romkerti rekonstrukció (243 M Ft), továbbá a kettes villamosvonal építésének folytatása. E sorba tartozik a botanikus kertbe tervezett természettudományos élménypark létrehozása (1,9 milliárd Ft), valamint a multimodális közlekedési–logisztikai központ, az ESS és a fürdőközpont fejlesztésének projektjei is.

 

A tervezett nagyberuházások között szerepel a Modem-vásárlás harmadik részlete, a “színházi funkcióra alkalmas épület” vásárlásának kétévi részlete, az ISPA-program szükséges fedezetete, a 33-as sz. főút és a belváros közti kerékpárút, a 2-es villamos beruházásának gépjármű-beszerzési előlege is.