Egy háromdimenziós (3D) technológiát alkalmazó kutatás-fejlesztési program részeként elkészült a debreceni Református Nagytemplom eddigi legpontosabb modellje A mintegy 900 millió forintos összköltségű, még futó programban a Debreceni Egyetemen (DE) található infotechnológiai inkubátorházban kialakítottak egy 3D-s vetítőtermet, illetve a Nagytemplom mellett más magyarországi műemlékeket, műtárgyak is felmérnek - ismertette szerdán Debrecenben Fehér András, a projekt egyik vezetője.
. Jelezte: a fejlesztés segíti a hatóságok munkáját, az oktatást és a kutatásokat, továbbá a turizmus is profitálhat belőle.
Az Új Széchenyi Terv kereteiből finanszírozott projekt ugyanis - folytatta - olyan állapotfelmérési archívum létrehozását teszi lehetővé, amely a műemlékvédelemben, de általában az építőiparban is megkönnyíti a rekonstrukciós munkálatokat.
A Nagytemplomnak például nem volt pontos, mindenre kiterjedő tervrajza. A most létrehozott modellhez képest a jelenleg hozzáférhető, korábban készült tervek esetenként fél méteres eltéréseket is mutattak - tette hozzá. Fehér András szerint a 3D-s technológiával létrehozott modellek legnagyobb előnye az, hogy megbízható, pontos és reprodukálható dokumentumok létrehozását teszi lehetővé.
Magyarországon mások mellett még a tarpai honfoglalási emlékműnek, a győri Dunakapu tér régészeti feltárásainak, a székesfehérvári prépostsági templom boltozatának, a pécsi székesegyház későgótikus boltozatának, a visegrád-lepencei római őrtoronynak és a szeged-alsóvárosi ferences templomnak és kolostornak készítették el vagy tervezik elkészíteni a 3D-s modelljét - közölte. A program keretében az oktatási feltételek is javulnak, hiszen befogadhatóbb tananyagokat és gyakorlatorientáltabb képzést tudnak nyújtani ezzel a technológiával - fűzte hozzá.
Gaál István, a DE Tudományegyetemi Karok centrumának elnöke azt mondta, hogy az öt részprojektből álló program szervesen illeszkedik az egyetem, a megyei kereskedelmi- és iparkamara, az önkormányzat és magáncégek által létrehozott Szilícium Mező Klaszter profiljába. A 3D-s vetítőterem ugyanis az egyetemi inkubátorházban kap helyet, de egy gazdasági társaság pályázott és hozta létre, lehetőséget teremtve ugyanakkor a hallgatóknak is az itteni munkára. A centrumelnök külön örömét fejezte ki, hogy az egyetem és a református egyház immár 475 éves kapcsolatát egy ilyen kézzel fogható fejlesztéssel tudják demonstrálni.
A mintegy 900 millió forintos összköltségű, még futó programban a Debreceni Egyetemen (DE) található infotechnológiai inkubátorházban kialakítottak egy 3D-s vetítőtermet, illetve a Nagytemplom mellett más magyarországi műemlékeket, műtárgyak is felmérnek - ismertette szerdán Debrecenben Fehér András a projekt egyik vezetője. Jelezte: a fejlesztés segíti a hatóságok munkáját, az oktatást és a kutatásokat, továbbá a turizmus is profitálhat belőle.