Az Európai Unió keletei határainak hangsúlyosabb szerepvállalására hívta fel a figyelmet az „Úton az új Európai Szomszédság felé” című konferencia , mely a 2005 decemberében útjára indult nemzetközi programot kívánta bemutatni. A NEEBOR- Keleti Határrégiók Hálózata célja, hogy gyakorlati tapasztalatok megismertetésével erősítse a keleti határok régióinak ismertségét és együttműködésre ösztönözze a szomszédos országok határmenti térségeit.
A november 15-én, Debrecenben tartott konferencia részletesen foglalkozott az együttműködés kérdéseivel és lehetőségeivel, így többek között Sértő-Radics István a Régiók Bizottságának tagja a Szomszédsági Politika Európa régióiban címmel tartott előadást, valamint Vissi András, a Nyugat-Magyarországi Regionális Fejlesztési Ügynökség szakterületi koordinátora Ausztria és Magyarország határmenti kezdeményezéseiről beszélt. Az eseményen továbbá előadók szóltak Románia és Ukrajna, ezen kívül Dél-Kelet Finnország és Dél-Nyugat Oroszország közös szerepvállalásáról is.
Grasselli Norbert a Regionális Fejlesztési Ügynökség vezetője hangsúlyozta: a program kötelessége, hogy az Unió keleti régióiba tartozó országok közötti, illetve határaikon átívelő lehető legszorosabb együttműködés alakuljon ki, s ennek megvalósításához nagy szükség van új kezdeményezésekre és az érintettek közös erőfeszítésére. A program küldetése, hogy a keleti régióban felmerülő gazdasági és társadalmi problémákat EU fórumokon, szemináriumokon, konferenciákon vitassák meg önkormányzatok, nonprofit és civil szervezetek részvételével. Grasselli Norbert a program jelentőségét abban látja, hogy a keleti régióban működő szervezetek közös kezdeményezések, célok megfogalmazásával aktívabban részt vehetnek az uniós munkában, valamint a fejlesztések megvalósítása érdekében megkönnyítsék a támogatások és pénzügyi eszközök felhasználását a határrégiók intézményei számára. Grasselli a könnyebb kapcsolattartás érdekében fontosnak tartja egy internetes hálózatépítés megkezdését is.
Az Észak-Alföldi Régió brüsszeli képviselője, Izsák Kincső szerint az említett együttműködés három szinten valósulhat meg, így a brüsszeli regionális képviseletek közötti együttműködés, a brüsszeli képviseletek és az egyes országok régióinak közös munkája, valamint a keleti határ menti régiók többcélú együttműködése formájában.
Izsák Kincső hangsúlyozta: Magyarország szerepe a programban jelentős, mivel a keleti régió országaival, így Ukrajnával, Romániával, valamint Szlovákiával és Horvátországgal kell szorosabb együttműködésre törekednie. Ezen és más, a programban résztvevő országok intézményei a régió érdekeit képviselő brüsszeli titkárság révén kerülhetnek kapcsolatba egymással és kezdhetik meg a közös munkát.
Bögre Zoltán