Európa Egészségfővárosa-cím létrehozását kezdeményezi a debreceni orvoscentrum elnöke

Helyi - 2013-02-16

Az Európa Kulturális Fővárosa-cím mintájára Európa Egészségfővárosa-cím létrehozását kezdeményezi a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) elnöke; Paragh György ezt szombaton, a DEOEC kapcsolat napja alkalmából tartott sajtótájékoztatón jelentette be Debrecenben.

 A professzor szerint a címet az az európai város kapná meg évről évre, amely a legtöbbet teszi a gyógyítás hatékonyságáért, a betegségek megelőzéséért, az egészséges életmód propagálásáért, az egészséges élelmiszerek terjesztésért, a rehabilitációért és a környezet megóvásáért.

    A kezdeményezés továbbvitelére az Európai Unióban Magyarország európai parlamenti képviselőit kérik fel - jelezte Paragh György.

    A DEOEC kapcsolat napját nyolcadik alkalommal rendezték meg idén: az orvos- és egészségtudományi szakma, a gazdasági szféra, a magyar és a nemzetközi tudományos élet képviselői több mint harminc rendezvényen találkozhattak a kapcsolatépítés, a kapcsolattartás jegyében - ismertette a centrumelnök.

    Hozzátette, a DEOEC működtetését jellemző proaktív szemlélet és sikeres pályázati tevékenység biztosítja a fejlődést, ennek két legismertebb állomása az I. Nemzeti Fejlesztési Terv keretében az Auguszta Program néven ismert kardiovaszkuláris és onkológiai komplex regionális egészségcentrum, illetve a Széchenyi Terv keretében megvalósult Debreceni Egészségközpont fejlesztési projekt.

    Bíró Klára, a DEOEC stratégiai igazgatója elmondta: ebben az időszakban a DEOEC 30 milliárd forint európai uniós forrást fordított infrastruktúra- és humánerőforrás-fejlesztésre, illetve kutatás-fejlesztésre.

    A folyamatosságot fenntartva a DEOEC megkezdte a felkészülést a Horizon 2020, Európai Unió kutatási és fejlesztési keretprogramban való részvételre, és ennek jegyében alakítja fejlesztési politikáját.

    Kocsondi Tamás, a Debreceni Egyetem (DE) brüsszeli képviseletének vezetője - a DE az első brüsszeli irodával rendelkező magyar felsőoktatási intézmény - a legfontosabbnak nevezte a Horizon 2020-ra való felkészülést, ugyanis ennek a keretprogramnak forrásaira nem nemzeti alapon, hanem nemzetközi együttműködéssel lehet majd pályázni.

    A Horizon 2020 három alappillére: az ipar vezető szerepe Európa versenyképességének fokozása érdekében, a kutatás kiválósága Európában, illetve az európai polgárok egészségének javítása. Utóbbiban jelentős fejlesztési lehetőségekre pályázhat a DEOEC - jegyezte meg a szakember.