Tatár Tímea közölte: az eljárás során kétséget kizáróan megállapították, hogy - a vádlott állításával ellentétben - a sértett nem ment be a tanyára, hanem a kerítésen kívül támadták meg a kutyák. Külső ruházatának foszlányait, sapkáját, pénztárcáját ugyanis a kerítésen kívül találták meg.
A kutyák a támadás hevében vonszolták be az udvarra a súlyosan sérült férfit, a sokkos állapotban lévő áldozatra 10-15 perccel később a vádlott talált rá. Mentő, majd mentőhelikopter érkezett a helyszínre, a rengeteg sérülések miatt azonban - az intenzív ellátás ellenére - a 67 éves férfi a kórházban elhunyt.
A törvényszék Mocsáry Eszter vezette büntetőtanácsa megállapította: a tragédiát megelőző években többen is tettek közérdekű bejelentést, "veszélyeztetés kutyával" szabálysértés miatt pedig a nagyhegyesi és a hajdúszoboszlói jegyző is figyelmeztetésben részesítette a vádlottat. A gázszolgáltató is intézkedést kezdeményezett a kóborló, támadásra hajlamos kutyák miatt, sőt olyannyira veszélyesnek ítélte meg a helyzetet, hogy dolgozóit ultrahangos kutyariasztóval látta el.
Az öt komondortól és a három labrador-kuvasz keveréktől a sértett is félt, többször is körbevették korábban a kutyák, még az autóját is megrágták. Sokaknak panaszkodott erről, de a jó szomszédi viszony érdekében nem tette szóvá, hanem védekezésképpen láncos botot tartott magánál.
A vádlott a jegyzői figyelmeztetések után két méter magas kerítéssel vette körbe ingatlanát, de a kutyák ezután is kijártak a tanyáról. A támadás napján is - miközben a vádlott a közelben szalmabálákat rakodott - kijutottak a házőrzők a nagykapun. A bíróság szerint a vádlott tisztában volt a veszéllyel, de nem volt körültekintő, a nyolc kutya elzárásáról, felügyeletéről nem gondoskodott.
A Debreceni Törvényszék ítélete nem jogerős, az ügyész súlyosításért, a védő felmentésért fellebbezett, a vádlott három nap gondolkodási időt kért.