Gazdasági-tudományos fórumok a Debreceni Egyetem Napján

Helyi - 2010-02-05

Az IT szektor kílmavédelmi törekvései, a magyarság megőrzésének határon túli kérdései, valamint a Debreceni Egyetem és Németország szerteágazó kapcsolatairól is szó esik az immár második alkalommal megrendezésre kerülő Debreceni Egyetem Napján, február 5-én és 6-án.

A fórumokon a gazdasági-tudományos-diplomáciai élet olyan jeles személyiségei vesznek részt, mint Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom Nyrt. elnöke, Görömbei András, az MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottságának elnöke, vagy Dorothee Janetzke-Wenzel német nagykövet.

Zöldülő informatika

A környezettudatos informatikai gondolkodásmód fontosságára hívja fel a figyelmet a „Green IT” elnevezésű természettudományi fórum a Debreceni Egyetem Napján. Az egyetem az oktatásban és a kutatásban egyaránt kiemelt figyelmet fordít az informatika legújabb, környezetbarát vívmányaira, melyeket február első szombatján a szélesebb közönség előtt – az IT szakma képviselőivel közösen – tár fel. A Christopher Mattheisen fővédnökségével szervett esemény közönsége képet kaphat arról, hogy miként járul hozzá az információtechnológia a fenntartható fejlődéshez és környezetünk megóvásához. A Debreceni Egyetem szakemberei bemutatják, hogy a „zöld informatika” szempontjából milyen szerepet tölt be az intézmény a Szilícium Mező Regionális Informatikai Klaszter építésében, de szó esik majd a Kék óriás, az IBM környezetbarát technológiájáról is. 

Magyarul a határainkon túl

A magyar nyelv határon túli oktatását támogatja és szorgalmazza a Környező országok magyar nyelven felsőoktatást végző intézményeinek fóruma. A február 5-én kezdődő eseményen a környező országok – Horvátország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna – egyetemi vezetői és a szakma legjelesebb képviselői tanácskoznak a magyar nyelvű felsőoktatás jelenlegi helyzetéről és jövőbeni kilátásairól. A szakmai fórum első napján – a Debreceni Egyetem vezetőinek részvételével – tartják meg az oktatási és tudományos műhelyek találkozóját, amelyen szó esik majd a tanárképzési, bölcsészet- és orvostudományi, valamint művészeti együttműködési lehetőségekről, igényekről. A következő napon pedig – a magyarság megőrzésének és a Kárpát-medence kutatásának stratégiáit, a felsőoktatási együttműködés javításának feltételeit, valamint a bolognai folyamatnak a magyar nyelvű tanárképzésre gyakorolt hatását járják körül a szakemberek. 

Fókuszban Németország

A Debreceni Egyetem tudományos, oktatási és kulturális területen is kiváló kapcsolatokat ápol Németországgal, ami a hallgatói mobilitásban és kutatási együttműködésben is megmutatkozik. Az egyetem diákjai és oktatói számos tudományterületen részesültek már Humboldt- és DAAD-ösztöndíjban, de a legtöbb Erasmus-ösztöndíjas is Németországban tanult. A Debreceni Egyetem Napján Dorothee Janetzke-Wenzel németországi nagykövet fővédnökségével áttekintik a magyar-német oktatási, tudományos és kulturális kapcsolatokat, és körbejárják a kutatóegyetem és a tudománypolitika aktuális kérdéseit. Az intézmény jövőbeni céljai között szerepel a kutatóegyetemi státusz elérése, amihez jó hátteret adhat a német együttműködés. A szakmai fórumhoz kulturális program társul: kiállítás mutatja be a német irodalmi Nobel-díjasokat és a magyar-német kapcsolatokat, film hozza emberközelbe Henrich Böll német Nobel-díjas író életét, a Debreceni Egyetem sikeres életpályát befutott tanárai pedig kerekasztal-beszélgetésen veszik számba a Humboldt-ösztöndíj révén Németországban szerzett tapasztalataikat.