Hajdú-Bihar megyében a járási hivatalok felkészültek a szociális ellátórendszer változásaira, zökkenőmentesen megtörtént a rendszer átalakítása - közölte a megyei kormánymegbízott csütörtökön sajtótájékoztatón Debrecenben. Rácz Róbert emlékeztetett arra, hogy a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások rendszere március elsejétől jelentősen átalakult, miután elválasztották egymástól az állam és az önkormányzatok segélyezéssel kapcsolatos feladatait.
Március elején még az önkormányzatok fizetik ki az arra jogosultaknak a foglalkoztatást helyettesítő támogatást és a rendszeres szociális segélyt, de a következő hónaptól ez már a járási hivatalok feladata lesz. Onnantól mindenki vagy bankszámlára, vagy postai utalással kapja meg a járandóságát - magyarázta Rácz Róbert.
Elmondta azt is, hogy a változás az aktív korúak ellátását érinti, ugyanis az időskorúak járadékát, az ápolási díjat, a közgyógyellátást, valamint az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot eddig is a járási hivatalok állapították meg.
Vasas Lászlóné, a hajdú-bihari kormányhivatal főigazgatója az MTI érdeklődésére hozzátette: a megyében 30 ezer ügyiratot, összesen mintegy 420 folyóméternyi anyagot vettek át az önkormányzatoktól, és 12 ezer ellátott került át a járási hivatalokhoz.
Hajdu Sándor, a Debreceni Járási Hivatal vezetője közölte: a megyeszékhelyen 5 ezer ügyiratot és 4200 ellátottat vettek át, naponta átlagosan 100 ügyfél keresi fel a hivatalt ezekben az ügyekben, és az elmúlt három napban már 160 új kérelem is érkezett hozzájuk.
A 25 települést tömörítő Berettyóújfalui Járási Hivatal vezetője, Pálfi Anikó arról számolt be, hogy példás volt az együttműködés az önkormányzatokkal a szolgáltatások szétválasztásában. Berettyóújfaluban, Biharkeresztesen és Komádiban a munkaügyi kirendeltségek intézik a támogatásokat, a többi településen pedig az ügysegédek közreműködésével intézhetik ügyeiket az ott lakók - fűzte hozzá.
Rácz Róbert utalt arra, hogy a hatáskörváltozással egy időben megszűnt a rendszeres szociális segély, helyébe az egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás lépett. Utóbbit azok kaphatják meg, akik egészségkárosodást szenvedtek vagy 14 év alatti gyermek felügyeletét másképp nem tudják ellátni - ismertette a kormánymegbízott. Hozzátette: az önkormányzatok a helyi lakosoknak a jövőben úgynevezett települési támogatást nyújthatnak, amelynek a típusait és a jogosultsági feltételeit maguk határozhatják meg.