Halálos veszély a debreceni Fórum miatt, avagy a debreceni Zengő hegy

Helyi - 2008-06-21

A leendő Fórum monumentális, a belvárosi környezetbe semmilyen módon nem illeszkedő tömbjének energiaéhsége várhatóan hatalmas lesz. Ennek okán új többirányú villamoshálózati rendszert, új nagyfeszültségű transzformátort kell telepíteni, amely majd ki tudja szolgálni ezt az igényt.

A Fórumot építtető magánbefektető a számára legegyszerűbb, főként a legolcsóbb megoldás mellett döntött, mikor közérdekre hivatkozva a Rákóczi utca 1-5 szám alatti társasház épületét kívánja igénybe venni, mint trafóház. Teszi ezt mindazok ellenére, hogy a 32 lakásos társasház lakói kategorikusan elzárkóztak a trafó épületen belüli elhelyezésétől.

A lakók félelme nem alaptalan, hisz az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) is - a Nemzetközi EMF Projekt keretében - vizsgálja az elektromos erőterek, többek között a hasonló transzformátorok indukálta káros élettani folyamatokat. Ezen túl több – az USA egyetemein végzett - tudományos  kutatás is igazolta, hogy a vizsgált leukémiás betegek 91 %-a elektroszmoggal (elektromos erőtér keltette mágneses tér) terhelt környezetben élt, aludt vagy dolgozott. De ismert a 2007-ben nyilvánosságra került nagykanizsai hasonló eset is, ahol egy 16 lakásos társasházban már 15 lakás lakói szenvednek rákos megbetegedésben,(ebből 12-en azóta meghaltak) – vélhetően szintén egy, a házba telepített transzformátor következtében.

A két egymással ellentétes érdek – a lakók, a tulajdonosok egészséges és nyugodt élet iránti vágya és ehhez fűződő alkotmányos joga, illetve a befektető „önös” gazdasági érdekei - ütköztetéséből győzni látszik a befektetői érdek, melyet álságos indoklással „közérdekként” tüntetnek fel, a több mint 70 lakó, - köztük 20 gyerek - egészséges élethez való jogával szemben.

A szakemberek egybehangzó véleménye, hogy a szükséges villamoshálózati korszerűsítésnek több olyan megoldása is lehetséges, amely nem érint lakóházakat, nem veszélyeztet emberi életeket, bár kétségtelenül nagyobb költségeket jelentene a beruházó számára. A tények alapján mégsem kétséges, az építtető a szakhatósági engedélyek birtokában a számára a legolcsóbb megoldást választja: a társasházba telepíti a nagyteljesítményű trafót.

A lakóközösség képviselője végső elkeseredésében Debrecen városának közgyűlésen kért közmeghallgatást, ahol rideg elutasítás volt a „magas debreceni urak” válasza. A társasház tovább keresve igazát, a napokban megbeszélést kezdeményezett a körzet Fideszes önkormányzati képviselőjével, Fodor Leventével, és a Debreceni Mérésügyi és Műszaki Biztonsági Hatóság képviselőjével. Az egyeztetés kudarcba fulladt, az álláspontok nem közeledtek. A trafót továbbra is az eredeti terveknek megfelelően kívánják elhelyezni. A beszélgetés üzenete pedig egyértelmű: a jelenlévő képviselők számára az épített környezet védelme előrébbvaló, mint a „cívispolgárok” képviselete. Vélhetően az egyéni érdek, a befektetői pénztárca többet ér, mint a segítségre váró kiszolgáltatott lakók közösségének képviselete.

 

 Ezek után joggal merül fel a kérdés:

•          A „közérdek” a „közösség érdeke” mit jelent – jelent-e bármit is - a Fidesz képviselői számára?

•          Melyik Fideszes képviselő fogja a házban lakó 20 gyermek szüleivel közölni, hogy a gyermekük leukémiás megbetegedésének kockázata a trafó telepítése után jelentősen megnő?

•          Az ügyben érintett döntéshozók nyugodt szívvel beköltöznének-e a Rákóczi utca 1-5 szám alatti társasház lakásaiba, kitennék-e gyermekeiket hasonló – nagyfeszültségű mágneses tér által keltett – veszélynek?

•          Hány emberélet, - tragédia - egy trafó?

           

Varga Zoltán

önkormányzati képviselő