Húsz éve Kölcsey nevével

Helyi - 2010-11-08

A Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola november 8-án tartotta névfelvételének huszadik évfordulója alkalmából a Kölcsey-emlékülést.  

 

Az ünnepség során neves oktatók tartottak előadásokat, melyben megemlékeztek a főiskola névadójáról.

A rendezvényt Ozsváth Sándor, a főiskola oktatója kezdte meg, előadásában megidézte a húsz évvel ezelőtti névfelvétel előkészületeit, illetőleg, hogy az intézmény a Kölcsey név felvétele során engedélyt kapott a családi címer használatára is.

Őt követte Prof. Emeritus Dr. Csorba Sándor, aki szólt a XVIII. század oktatói, nevelői környezetéről, s részletes beszámolójában bemutatta Kölcsey Ferenc debreceni diákéveit.

Dr. Takács Péter előadásában Kölcsey Ferenc és Wesselényi Miklós személyes kapcsolatát ismertette, akiknek bár gyökeresen ellentétes személyiségük volt, mégis együtt álltak ki a reformkorban a nemzetállam eszméjének megvalósításáért.

Dr. Jánosi Zoltán, a Kölcsey Társaság elnöke a Társaságról, s annak küldetéséről beszélt, szólt többek között a Kölcsey-kultusz ápolásáról, a "Kölcsey emlékhelyek" gondozásáról.

Végül Dr. Imre László akadémikus, irodalomtörténész a Kölcsey-társaság alelnöke a protestáns kulturális önszemlélet aktualitásai címmel ismertette azokat a gondolatokat, mi a teendő aziránt, hogy a protestáns szemlélet ma is megújuljon, és mindenki számára hozzáférhetővé váljon.

 

Az emlékülést a főiskola II. emeleti Bakoss Tibor Kisgalériájában berendezett Kölcsey-kiállítás zárta.