Húsz országból csaknem kétszáz fiatal érkezik az ifjú zeneművészek nemzetközi nyári akadémiájára, amelyet július 14. és 23. között tizenkilencedik alkalommal rendez meg a Debreceni Egyetem (DE) Zeneművészeti Kara - közölték a szervezők az esemény szerdai beharangozó sajtótájékoztatóján.
Váradi Judit, az akadémia művészeti igazgatója hangsúlyozta: a rendezvényre idén is érkeznek diákok Európán kívüli országokból is. Kínából, Japánból, Hongkongból, Izraelből, Indonéziából, Mongóliából, Kolumbiából, Tunéziából, Chiléből, Costa Ricából és az Egyesült Államokból is jönnek fiatal tehetségek.
A 14 hangszeres és énekes mesterkurzus mellett zenekari játékra várják az ifjú muzsikusokat, akik a hárfától a vonós és fúvós hangszereken át az ütőhangszerekig csaknem húsz hangszeren mélyíthetik el tudásukat - mondta a művészeti igazgató.
Az 5-10 napos kurzusokat neves hazai és külföldi művészek tartják. Először kapcsolódik be a nyári akadémia munkájába Hans de Jong világhírű szaxofonista, az antwerpeni zeneakadémia tanára és Manel Ramanda spanyol ütőhangszeres professzor. Az oboa mesterkurzust Sanja Romic, a Balkán fiatal generációjának egyik legaktívabb oboistája tartja, a legfiatalabb mesteroktató pedig Pálfalvi Tamás trombitaművész lesz - tette hozzá Váradi Judit.
A korábbi évek nagy sikerű kurzusait követően az idei akadémián is részt vesz a Debrecenből elszármazott, jelenleg Hollandiában élő előadóművész, Dezső Virág. Az amszterdami zeneakadémia tanára a mozdulat zeneiségébe vezeti be a fiatalokat. A mesterkurzusokat tartó professzorok a Zenés esték a Nagyerdőn című sorozat keretében ingyenes koncerteket adnak majd a zeneművészeti karon és idén is újjáalakul a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar, amelyet Vásáry Tamás Kossuth-díjas zongoraművész, karmester irányít.
Lakatos Péter, a zeneművészeti kar dékánja közölte: a világzenekar tagjai július 23-án a Kölcsey Központban adnak hangversenyt, majd július 24-én Budapesten, a Városmajorban, másnap pedig Bécsben, a Minorita templomban lépnek fel.
A program részeként idén is megrendezik az Európában is egyedülállónak számító kortárs zenei énekversenyt, amelyen 20. és a 21. századi műveket adnak elő a hallgatók.