Játékos, szórakoztató empátiafejlesztő feladatokkal, színpadi produkciókkal, személyes beszélgetésekkel hívja fel a figyelmet az egyenlő bánásmódra a Hajdú-Bihar megyei Esélyek Háza és a megye segítő szervezetei.
Valóban megérinteni az esélyüggyel az utca emberét és a legkülönfélébb társadalmi rétegeket, hogy hátránnyal élő társainkat ne rekesszük ki pusztán azért, mert hiányosak ismereteink – ez ügyben kíván előrelépni jó hangulatot és egy vidám napot teremtve a Kéz a kézben az esélyegyenlőségért című régiós „Esélyek Háza” napok debreceni programsora, amelyet 2009. május 27-én 13 órától rendez meg a Baltazár Dezső téren az Esélyek Háza Hajdú-Bihar Megyei Esélyegyenlőségi Iroda.
Az idelátogatók és a betérő járókelők személyes, pozitív élményeket szerezhetnek a másságról és az esélyegyenlőségről a fesztiválszerű nagyrendezvényen. Megismerhetik a közvetítő utakat: a Braille-írást, a jelnyelvet, kipróbálhatnak kerekesszékes akadálypályákat gyógyászati segédeszközzel, de babakocsival és gördeszkával is: a „Kerékkel az akadályok ellen” című programon megélhetik, hogy nem kell távolról nézni a nehezebb sorsúakat.
Információkat szerezhetnek arról, hogyan segíthetnek másoknak – akik nem is annyira mások.
A Baltazár Dezső tér színpadán közben színvonalas műsorok követik egymást. Hátránnyal élő emberek, közösségek mutatják be értékeiket, zömmel debreceni és Hajdú-Bihar megyei intézmények, civil szervezeteinek lakói.
A rendezvény végén a sztárvendég, a Váradi Roma Café szórakoztatja a közönséget.
Kézfogás
Gesztusértékű akcióval kezdődik a rendezvény: 13.20-kor a szervezők megkérik a jelenlévőket, hogy fogják meg egymás kezét. Az emberlánc célja a társadalmi összefogásra irányítani a figyelmet, de üzeni azt is, hogy meg kell fognunk a rászorulók kezét.
Szigetet alkot és egy-egy elgondolkoztató címet kap minden nagyobb esélyügyi téma:
Fogyatékosságügy – Láss mögé, mindenkiben más az érték!
Nőügy – Szakítsunk a sztereotípiákkal!
Romaügy – Adj esélyt az esélynek!
Kistelepülésen élők ügye – Esélyegyenlőség-valóság?!
Idősügy – Mennyit ér a nyugalom?
Gyermekügy – Az én világom színes. És a tied?
A szigeteken sátrakban fogadják a megye hátránnyal élő lakosait segítő intézmények, civil szervezetek az utca emberét a már említett interaktív játékokkal. A gyerekek ügyét segítik vidám feladatok, amelyek az odafigyelést, a figyelemmegtartást teszik próbára. A fogyatékkal élők helyzetébe élhetik bele magukat azok, akik kipróbálják a látássérült emberek segédeszközeit használni. Megismerkedhetnek a vakvezető kutyusokkal is, és irányíthatják őket.
A résztvevők gyűjtőfüzetet kapnak, amikben a teljesített feladatokért pontok kerülnek, s végül jutalmat nyerhetnek vele a résztvevők.
Értékeiket nem csak a színpadon mutatják meg a nehezebb sorsúak és a kirekesztett csoportok tagjai: a tér asztalain kézműves munkákból, alkotásaikból kiállítást és vásárt rendeznek.
Élő könyvtár
Megértheti, átérezheti a másságot, a kitaszítottságot az, aki kikölcsönöz egy-egy élő könyvet. A nőügy-, a fogyatékosság-, a romaügy a szexuális kisebbség és vallási különbözőség egy-egy szakértőjét „bérelhetik ki” a vendégek, hogy beszélgessenek velük életükről, másságukról és hogy mit tehetünk érdemben kirekesztettségük ellen.
Hagyj nyomot, rajzold rá!
„Esélyes vagy esélytelen? – a válasz benned van. Beszéljünk!” – ez az üzenete a Fórumnak, amelyen szintén e témáról beszélgethetnek az érdeklődők és az érintettek. E helyen a megye civil szervezeteit ismerhetik meg, valamint a segítségnyújtás útjait; hogy kihez forduljanak, mit tegyenek, ha segítségre van szükségük vagy tudnak bajba jutottakról.
Maradandó üzenetet hagyhatnak a résztvevők a rendezvényen: a szervezők a fórum közelében kifeszítenek egy nagy vásznat, amelyre rajzolhatnak, művészi firkákat, graffityket készíthetnek az esélyegyenlőség témájáról és a helyi, megyei kihívásairól a vendégek, véleményüket kifejezhetik, ötleteket adhatnak.
A Fórumot és a rajzakciót a rendezvényhez csatlakozó Budapesti SPA Tudásbázis munkatársai koordinálják.
A Kéz a kézben programsorzat fő támogatói, kiemelt együttműködő partnerei a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium és a Progress közösségi foglalkoztatási és társadalmi szolidaritási program (2007-2013).