A Debreceni Egyetem (DE) a szolnoki Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóságnál (KÖTIVIZIG) alapított kihelyezett tanszéket, amivel a hallgatók gyakorlati képzését és az igazgatóság szakember-utánpótlását kívánják segíteni. Gaál István, a DE Tudományegyetemi Karok centrumának elnöke az alapító okirat pénteki debreceni aláírását megelőzően közölte: a hidrobiológia és biológia szakos hallgatók tanulmányainak és kutatásainak végső hozadéka Magyarország stratégiai fontosságú kincsének, a vízkészletnek a megóvása.
Évente mintegy félszáz hallgató vesz részt az igazgatóságnál nyári gyakorlaton, s tucatnyi szakdolgozat és más kutatási munka készülhet el az együttműködés keretében - tájékoztatott Teszárné Nagy Mariann, az Alkalmazott Hidrobiológiai Kihelyezett Tanszék vezetője.
Pintér Ákos, a DE Természettudományi és Technológiai Karának dékánja kiemelte, hogy a kar hetedik kihelyezett tanszékének létrehozásával folytatják a gyakorlatorientált képzést célzó stratégiájukat, hogy ne "szobatudósokat" neveljenek.
A dékán szavai szerint egy elit egyetemen elit gyakorlóhelyekre van szükség, a KÖTIVIZIG pedig Magyarország egyik legmodernebb hidrobiológiai laboratóriumával rendelkezik, vagyis biztosított lesz a színvonalas munka.
Horváth Béla, a KÖTIVIZIG igazgatóhelyettese jelezte: Magyarország stratégiai kincse a vízkészlet, mégis "fájdalmas vízhiánnyal küszködünk", hiszen az országon átfolyó víznek csak az egy százalékát használják fel itthon. A vízügyi szakembereknek e helyzet kezelése, javítása is a feladata.
Nagy Sándor Alex, a DE Hidrobiológiai Tanszékének vezetője arról beszélt, hogy az igazgatósággal fennálló több évtizedes szakmai kapcsolat hivatalos formába öntése a pályázati lehetőségekben is új kapukat nyit meg, hiszen például a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködés Program forrásaira eddig a KÖTIVIZIG nem pályázhatott.