Konferencia-központ a tudománynak, klub a professzoroknak

Helyi - 2010-06-09

Nagy múltú Orvostörténeti Gyűjteménynek, Professzori Klubnak és a jövő orvoskonferenciáinak is otthont ad az a Tudományos Konferencia Központ, melyet a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában adtak át ünnepélyes keretek között 2010. június 9-én.

A színvonalasan felújított műemléképületben az érdeklődők egyedülálló orvostörténeti időutazáson vehetnek részt. A gyűjtemény bemutatja például az iskolateremtő debreceni orvosprofesszorok munkáját személyes tárgyaikon, fennmaradt dokumentumokon keresztül. A tárlaton olyan eredeti iratok is megtekinthetők, mint például Sántha Kálmán professzor Kossuth-díja és posztumusz Széchenyi-díja, valamint Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudós levele Lissák Kálmán professzorhoz.

 

A kiállításon főszerephez jut még az Orvostudományi Kar 1918-1950 közötti története is, a látogatók megnézhetik többek között a tervrajzokat, a rektori és hallgatói tógákat, a Centrum díjait, a professzorokról készült érméket és a Debrecen-díj a Molekuláris Orvostudományért érmét is. Emellett különleges élményt nyújt az 1930-as évekbeli, korhűen berendezett professzori dolgozószoba, ahol az Orvostudományi Kar neves professzorainak bútorai is megtekinthetők.

 

A tárlat elkalauzolja a látogatót a debreceni gyógyszergyártás múlt század elejéig visszanyúló történetébe is, bemutatva azt az utat, melyet elődeink jártak be a manufakturális gyógyszer-előállítástól a legkorszerűbb nagyüzemi gyártásig. Korabeli könyvek, fényképek, eszközök felvonultatásával a kiállítás betekintést ad a gyógyszer – és gyógyszeralapanyag-gyártás szerteágazó világába.

 

A gyógyszerésztörténeti kiállítás megvalósításában mind a Teva Magyarország Zrt. mind pedig a Teva Gyógyszergyár Zrt. szakmai, tárgyi, valamint anyagi segítséget nyújtott.

 

A gyűjtemény egy műszertárlattal is büszkélkedik: egzotikus országokból származó népi gyógyászat kellékei mellett többek között I. világháborús katonaorvosi eszközök, egy 1936-ból származó EKG-készülék, továbbá inhalátorok, lélegeztető gépek, légzésfunkciós készülékek, altatómaszkok is megtekinthetők. Az orvosi eszközkiállítás egy korabeli belgyógyász orvosi magánrendelő, valamint egy fogorvosi rendelő berendezéseinek is helyet biztosít, de egy a 60-as évekből származó Kay-Cross-típusú PEMCO szívmotor, a szívsebészet kézi műszerei, eredeti laparoszkópiás műszerek is bemutatásra kerülnek.

 

„ A múlt értékeinek, hagyományainak és tárgyi emlékeinek méltó helyet biztosít a hosszú és kitartó munka eredményeként létrejött, ma megnyílt Orvostörténeti Gyűjtemény” – hangsúlyozta Dr. Paragh György centrumelnök az átadási ünnepségen.