LB: jogellenes volt a szegregált oktatás Hajdúhadházán

Helyi - 2008-11-23

A Legfelsőbb Bíróság (LB) döntött a Hajdúhadház önkormányzata és két iskolája ellen indított perben, az ítélet kimondja: jogellenes elkülönítés miatt jogsértést követett el Hajdúhadház két általános iskolája, a LB a szegregáció megszüntetésére kötelezte az intézményeket. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) egyetért a Legfelsőbb Bíróság ítéletével - tájékoztatta az OKM az Edupress-t.

A pert még 2006-ban indította az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány Hajdúhadház önkormányzata és a két iskola ellen, mert a roma származású diákokat egy lerobbant iskolaépületben helyezték el, és alacsonyabb színvonalú oktatást kaptak, mint nem roma társaik.

Az alapítvány szerint a Bocskai István Két-tannyelvű Általános Iskola "kisegítős" épületébe és egy másik, Kossuthnak nevezett lepusztult tagépületbe szinte csak roma gyerekek járnak, ezzel szemben a főépületben a romák aránya mindössze 20 százalékos. A Roma Sajtóközpont tudósítása szerint az intézmény igazgatónője korábban azzal indokolta a helyzetet, hogy a főépületben nyelvoktatás folyik, míg a Kossuthban felzárkóztatás, roma program.

2007 májusában a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság elsőfokú, nem jogerős ítélettel az alapítványnak adott igazat, majd az önkormányzat fellebbezett a döntés ellen és másodfokon a Debreceni Ítélőtábla részben megváltoztatta a megyei bíróság döntését. Eszerint az intézményben valóban hátrányos megkülönböztetéssel zajlott az oktatás, de nem etnikai alapon. Ezután fordult az alapítvány felülvizsgálati kérelemmel a Legfelsőbb Bírósághoz.

 

A Legfelsőbb Bíróság helybenhagyta a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság első fokon hozott ítéletének azon részét, amely kimondja a roma gyerekek jogellenes elkülönítését, a Debreceni Ítélőtábla másodfokú döntéséből pedig hátrányos megkülönböztetés megállapítását emelte ki. A Legfelsőbb Bíróság a szegregáció megszüntetésére kötelezte az önkormányzatot és a két iskolát.

 

Borovszky Tímea, az OKM esélyegyenlőségi főigazgatója elmondta: ők minden szakmai segítséget felajánlanak a fenntartónak a hajdúhadházi gyermekek szegregációmentes oktatása érdekében. Miként azt tették Kerepes Önkormányzata kapcsán is, ahol neves szakértők egy éven át mentorálást, képzést és tanácsadást végeztek.

Borovszky Tímea kiemelte: ha a gyerekek már az általános iskolában azzal a "mintával" szembesülnek, hogy társaik egy részét kizárólag bőrszínük miatt helyezik elkülönített osztályokba, akkor később ők maguk is természetesnek tartják majd, ha valakit pusztán a származása miatt közösítenek ki.

 

A főigazgató kijelentette: továbbra is harcol az elkülönítés minden formája ellen, és minden eszközt be kell vetni annak érdekében, hogy sem az önkormányzati fenntartású iskolák, sem más intézmények ne folytathassanak szegregált oktatást. Ugyanakkor - véli a főigazgató - az iskolák sajnos gyakran nem egyeztetnek semmilyen felsőbb szervvel, mielőtt egy ilyen súlyú döntést meghoznak.

(www.edupress.hu)