Debrecen és New Brunswick testvérvárosi szerződése aláírásának huszadik évfordulója alkalmából nagyszabású Magyar Örökség Napot rendeztek a tengerentúlon 2010. június 5-én. Debrecen város volt a díszvendége New Brunswick idei magyar napjának
A 49 ezer fős településen jelentős a magyar közösség. Ápolják, és gondozzák a magyar hagyományokat, jóllehet több mint 8000 kilométer választja el őket az anyaországuktól. New Brunswick a cívisvároshoz hasonlóan egyetemi komplexummal rendelkezik, emellett számos kulturális centrum, múzeum kiállításai és programjai járulnak hozzá a pezsgő élethez. New Brunswick és Debrecen idén ünnepli a testvérvárosi kapcsolat 20. évfordulóját.
Ebből az alkalomból június 2-án az Egyesült Államokba utazott a Debreceni Népi Együttes, a debreceni önkormányzat képviseletében pedig Fauszt Zoltán aljegyző és Tóth Andrea, a polgármesteri kabinet vezetője. A küldöttség tagja volt Turi Gábor, a Debreceni Egyetem külkapcsolati igazgatója is, aki az egyetemi könyvtár gyűjteményéből egy 50 rézkarcból álló kiállítási anyagot vitt magával. A kollekció az elkövetkezendő egy évben összesen négy helyszínen lesz látható az Egyesült Államokban.
A Debreceni Népi Együttes először vendégszerepelt a tengerentúlon. A táncosok egyórás műsorral készültek, melyben elsősorban tiszántúli táncokat mutattak be. A helyi hagyományőrző csoporttal szoros kapcsolat, és barátság alakult ki az egy hét alatt, így a Bíró Zenekar és a helyi Csűrdöngölő Együttes zenekara, az Életfa közös koncertet is adott.
A Debreceni Népi Együttes nemcsak New Brunswickban mutatta be Tiszántúli híres betyárok című műsorát, hanem Connecticut-ban is, ahol szintén nagyszámú magyar közösség él. A mindennapos fellépések mellett a csoport tagjai látogatást tettek New Yorkban is.