Megkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem környezeti ellenőrző rendszer

Helyi - 2025-05-14

Kiépült és elkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem elnevezésű környezeti ellenőrző rendszer - hangzott el a rendszert bemutató konferencián szerdán a HUN-REN Atommagkutató Intézetben.

Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere jelezte: több mint 800 millió forint, többségében kormányzati, valamint önkormányzati forrást fordítottak a rendszer létrehozására, amely egyedülálló nemcsak Magyarországon, hanem Európában is

A város különböző részein 16 komplex mérőállomást és két felszíni vízmérő állomást építettek ki, lefedve a kertesházas, a lakótelepi, erdős és ipari övezeteket.

Hozzátette:

öt területen - levegő, víz, föld, zaj, biodiverzitás - gyűjtik az adatokat, az évi több mint 20 millió adatot folyamatosan elemzik a Debreceni Egyetem (DE), a HUN-REN Atommagkutató Intézet tudósai, együttműködve a Debreceni Vízmű Zrt. és a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság szakembereivel.

Papp László emlékeztetett arra, hogy Debrecen gazdaságát az elmúlt években nagy léptékű növekedés jellemezte, és a fejlesztések fontos szempontja volt a fenntarthatóság, valamint a lakók biztonsága és jóléte is.

A rendszer nem csodaszer, de folyamatosan figyelemmel kíséri a városban zajló folyamatokat és a pontos adatokat szolgáltat a döntéshozóknak - tette hozzá.

Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora azt mondta, az együttműködés és az akadémiai szféra hitelessége növeli a bizalmat a rendszer iránt, amely a betelepülő cégek érdeklődését is felkeltette.

A kibocsátott anyagokban - vízben, levegőben, földben - akár molekula-szintű változásokat, eltéréseket is tudnak mérni, ami elvezethet akár gyártási technológiák megváltoztatásához is - fűzte hozzá a rektor.

Nagy Péter professzor, az ellenőrző rendszer társelnöke szerint a Zöld őrszem elsődleges célja, hogy Debrecen és környéke polgáraira vigyázzon. Felidézte: 2023-ban kezdték meg a monitoring rendszer tervezését a legkiválóbb helyi tudósok részvételével.

Az alapok kidolgozása után telepítették a mérőállomásokat, majd megkezdték a környezeti alapállapot feltérképezését. A jövőben ehhez tudnak minden változást, eltérést viszonyítani, és ha beavatkozásra van szükség, javaslatokat tenni - mondta.

Stündl László, a rendszer tudományos elnökhelyettese hozzátette: a világon egyedülálló korszerű mérési rendszerekkel rendelkeznek, "ilyen léptékű, mennyiségű tudományos adatgyűjtés még nem történt városokban".