Menedzserszerződések Debrecenben is vannak

Helyi - 2009-08-11

A magyar társadalom jogos felháborodását váltotta ki a napokban nyilvánosságra került vezetői, menedzseri végkielégítési gyakorlat.Semmiféle formában nem tudjuk elfogadni jelen végkielégítési gyakorlatot az állami vagy önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok esetében, különösen úgy nem, hogy a nyilvánosságra került javadalmazások nagyrészt veszteséges, rosszul működő cégeket érintenek.

 A jogilag talán kifogástalan menedzser-szerződések morálisan, etikailag mindenképpen visszatetsző káros jelenséget takarnak.

Elfogadhatatlan, hogy amíg magyar családok ezreinek okoz napi megélhetési gondot a gazdasági-pénzügyi válság, addig néhány gazdasági vezető - különösebb munka és teljesítmény nélkül - lottó ötössel felérő összeget rakhat zsebre!

A Fidesz propaganda-gépezete meglovagolva és kihasználva a helyzetet, ügyesen lavírozva, a nyilvánosságra került eseteket a baloldali kormányzat hibájának rója fel, miközben arról hallgat, hogy a Fidesz vezette önkormányzatokban milyen javadalmazási gyakorlat működik.

A fővárosi eset nem példa nélküli, Debrecenben is – bár szemérmesen próbálják elhallgatni az érintettek - történtek hasonló kifizetések.

 

Míg az ország nagyvárosaiban az ipari parkok általában jól működő, nyereséges vállalatok, addig a Debreceni Regionális és Innovációs Ipari Park Kft. az elmúlt évben 660 millió Ft. veszteséget halmozott fel.

Több mint érdekes, hogy a kirívó veszteséget „termelő” cég vezetője közös megegyezéssel távozott (távozhatott) ahhoz a XANGA cégcsoporthoz, aki amúgy fillérekért jutott az Ipari Park 16,5 hektáros ipari befektetési területéhez, és amely területeket most 20X áron értékesít sikerrel. Nem elhanyagolható a vezető „jól végzett munkájának jutalma” sem. A távozó vezető végkielégítése, illetve az un. éves javadalmazása meghaladják a 40 millió forintot!

 

Hasonlóképpen közös megegyezéssel és több mint 10 millió forint lelépési pénzzel távozhatott a Csokonai Színház direktori székéből Csányi János is, aki a kirendelt önkormányzati biztos értékelése szerint számviteli és pénzügyi szabálytalanságok sorát elkövetve több mint 70 millió Ft. kárt okozott Debrecen városának.

Az érthetetlen, jogtalan és morális-etikai kérdéseket felvető kifizetések sorát gyarapítja az elmúlt hónapokban – külön polgármesteri utasításra – kifizetett átlagosan 3,2 millió forintos „pofapénz” is, amelyet a Holding tagvállalatának vezetői úgy kaphattak meg, hogy a vagyonkezelő igazgatósága 156/2009 határozatában deklarálta, hogy nem fizet prémiumot a holding nehéz gazdasági helyzetére tekintettel.   

 

Debrecen vezetői ugyan a napokban azt nyilatkozták, hogy - ellentétben a nyilvánosságra került esetekkel – városunkban nyilvánosak és megtekinthetőek az un. Menedzser-szerződések, azonban a valóság ezzel ellentétes képet mutat.

Az elmúlt hónapokban különösebb indoklás és ok nélkül a Vagyonkezelő Zrt. két tagvállalatának a DTV Kft. és az Ipari Park Kft. felügyelőbizottságát megszüntették, ezzel a lehetőségét is kizárva a társaságok pénzügyi, működési ellenőrzésének és transzparenciájának.

 

Jól példázza az alapvető alkotmányos jogok helyi korlátozását, hogy a Vagyonkezelő Zrt. megtagadta a szocialista politikusoknak, hogy betekinthessenek a Lycium Hotel gazdálkodásába és a repülőtéri ingatlanok bontásának szerződéseibe. (Az ezzel kapcsolatban indított jogi eljárás jelenleg is folyamatban van.)

A fenti eseteket látva nem kétséges mi az oka a felügyelőbizottságok hirtelen megszüntetésének.

 

Az MSZP debreceni frakciója ezek után kezdeményezni fogja, hogy a felügyelő bizottságok megismerhessék a város tulajdonában lévő gazdasági társaságok menedzser-szerződéseit és amennyiben szükséges azok módosítását. 

 

Varga Zoltán

önkormányzati képviselő

 

xxx

 

A Debreceni Vagyonkezelő Zrt. Varga Zoltán önkormányzati képviselő 2009. 08. 11-i sajtóanyagában közzétett a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. és tagvállalatait érintő megjegyzésekre az alábbi közleményt adja ki:

 

1./ A Debrecen Városában működő Debreceni Regionális és Innovációs Ipari Park Kft. az ipari parkok értékelési szempontjai alapján országosan a legjobbak között található. A 2008. évi mínusz 675.112 eFt-os adózás előtti eredményből 741.996 eFt pénzügyi műveletek ráfordítása volt, amely Debrecen Megyei Jogú Város Közgyűlésnek támogató döntése alapján megvásárolt az ESS elhelyezésére szánt Déli Ipari Park elnevezésű ingatlan megvásárlásához felvett hitelhez kapcsolódik. Nagyobb részt a forint 2008. évi gyengüléséhez, kisebb részt a fizetett kamatokhoz kapcsolódnak e költségek. E nélkül a társaság gazdálkodása számvitelileg is eredményes lenne. A számviteli részen kívüli eredmény pedig megtekinthető az ipari parkban, mely Debrecen Város gazdaságának egyik motorjává vált.

A távozó ügyvezető részére fizetett juttatások a társaság éves beszámolója szerint 15.247.000.-Ft-tal növekedtek 2007. évhez képest, mely a távozásával kapcsolatos juttatásokat takarja. Meg kell jegyeznünk, hogy az ügyvezetővel együtt valamennyi dolgozó jogviszonya megszüntetésre került. A tevékenység bérköltség nélkül másik tagvállalatunkhoz került, amelybe a DIIP Kft. beolvadása folyamatban van. Ezzel a DIIP Kft. évi 40 MFt-os bérköltségét takarítjuk meg.

 

2./ Debrecen Megyei Jogú Város Polgármestere nem utasította a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. egyetlen szervét, vagy vezetőjét sem a tagvállalati vezetők részére bármely kifizetés kapcsán.

            2008. évre a korábbi évek gyakorlatának megfelelően a tagvállalati vezetők részére a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. még jóval a válság jelei előtt prémium feladatokat határozott meg. A prémium a kitűzött feladat teljesítése esetén akár bíróság előtt is kikényszeríthető, ezért a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. korábbi határozatát felülvizsgálva kiértékelte a vezetők részére meghatározott feladatok teljesítését. A kiértékelés alapján a cégvezetők 39 MFt megfizetésére lettek volna jogosultak, de a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. az érintettekkel kötött megállapodás alapján a nyolc tagvállalati vezető esetében csak összesen bruttó 18.200.000.-Ft prémiumot fizetett meg, a cégvezetők az ezen felüli járandóságukról a gazdasági válságra is tekintettel lemondtak.

 

3./ A Debreceni Regionális és Innovációs Park Kft. esetében a felügyelő bizottság megszüntetésének indoka a gazdasági tevékenységet nem folytató társaság költségeinek csökkentése, illetve a tervezett beolvadással történő megszűnés volt, míg a Debreceni Városi Televízió Kft. esetében pedig lemondás folytán a felügyelő bizottság létszáma a törvényi minimum alá csökkent.

 

                                                                                             

Dr. Mészáros József

Debreceni Vagyonkezelő Zrt.

általános és stratégiai igazgató