Miért tesz különbséget a városvezetés nyugdíjas és nyugdíjas között?

Helyi - 2008-02-19

A lakosság korösszetétele, öregedése, az aktív népesség városon belüli csökkenő aránya, jövedelmi viszonyai meghatározzák a szociális szolgáltatások iránti igényeket Debrecen városában is.

Ezt vette figyelembe a város, amikor megalkotta “A pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátások helyi szabályairól szóló rendeletét.”

A rendelet 23. §-a a városban működő gyógyfürdő térítésmentes igénybevételét teszi lehetővé a nyugdíjasok számára.

A rendelet említett paragrafusa értelmében:

(1) A polgármester a 62. életévüket betöltött, és nyugdíjban, vagy nyugdíjszerű ellátásában, illetve időskorúak járadékában részesülő személyek részére az életminőségük javítása érdekében a városban működő gyógyfürdő évente hét alkalommal történő térítésmentes igénybevételéhez természetbeni ellátást állapít meg.

 

(2) A gyógyfürdő térítésmentes igénybevételének megállapítása iránti kérelmet formanyomtatványon kell a Szociális Osztályhoz benyújtani.

 

(3) Az életkor szerinti jogosultság megállapításához a személyazonosság, a lakóhely és a társadalombiztosítási azonosító adatokat kell igazolni.

 

Ezt az ellátást, kizárólagosan a 62. életévüket betöltött nyugdíjasok vehetik igénybe! Ez erősen diszkriminatív! A városvezetés különbséget tesz nyugdíjas és nyugdíjas között, hiszen vannak olyan nyugdíjasok is, akik valamilyen oknál fogva még nem töltötték be a 62. életévüket, de nyugdíj, vagy nyugdíjszerű ellátásban részesülnek! Rájuk nem vonatkozik a rendelet! Gondolok itt, többek között a rokkantnyugdíjasokra, akik a gyógyulásuk, vagy állapotuk szinten tartása érdekében igazán jogosultak lennének a gyógyfürdő téritésmentes igénybevételére! Ezen negatív diszkrimináció megszüntetésére javasolni fogjuk a költségvetés elfogadásakor a közgyűlésnek, hogy a költségvetésben szereplő 21.500 E Ft-ot emeljük meg 30.000 E Ft-ra, mely összeg a város minden nyugdíjasa számára lehetővé tenné a gyógyfürdő évi 7 alkalommal történő ingyenes igénybevételét! Továbbá javasoljuk, hogy a szolgáltatást ne csak a Nagyerdei Gyógyfürdőn, hanem a kerekestelepi, ugyancsak gyógyhatással rendelkező fürdőn is igénybe lehessen venni! Mindezekhez természetesen a rendelet módosítására is szükség lesz, melyet a következő közgyűlésre beterjesztünk! Csak remélni tudjuk, hogy Polgármester Úr napirendre veszi, és a Fidesz-frakció támogatja rendeletmódosító indítványunkat, megszüntetve ezt a megkülönböztetést a város különböző jogon nyugdíjas polgáraival szemben, ezzel is hozzájárulva életminőségük javításához!

 

Dr. Zsiros Zsolt városi elnök és Szabó Miklós önkormányzati képviselő sajtótájékoztatójának anyaga