Nagykövetek és delegációk látogatása Debrecenben

Helyi - 2010-01-09
Izraeli nagykövet: 2009. február 12.: Aliza Bin Noun, Izrael nagykövete tett látogatást városunkban. A vendéget Halász János alpolgármester fogadta. Megbeszélésük tárgya a két ország, de elsősorban Debrecen és testvérvárosa, Rishon LeZion közötti kulturális és gazdasági kapcsolat elmélyítése, illetve megerősítése volt.

 A nagykövet asszony debreceni tartózkodása alatt találkozott az egyetem vezetőivel, a helyi zsidó hitközség tagjaival, a Magyar-Izraeli Baráti Társaság és a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara vezetőivel.

 

 

 

Brit nagykövet: Greg Dorey, Nagy-Britannia Magyarországra akkreditált nagykövete 2009. február 24-25-én Debrecenben és környékén tett látogatást. A kétnapos program keretében megtekintette a Hortobágyi Nemzeti Parkot, a Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár nemzetközi részlegét, és egyeztetett a térség legnagyobb brit befektető cégének, a BT-nek (British Telecom) a vezetőivel. A debreceni városházán Halász János alpolgármester fogadta a diplomatát. A megbeszélésen a nagykövet kiemelte, hogy Debrecen messze többet változott a rendszerváltás óta, mint más városok, valamint érdeklődött a városban megvalósult gazdasági és kulturális beruházások iránt.

 

 

 

 Kanadai tanácsos: Richard Martin-Nielsen, a kanadai nagykövetség tanácsosát 2009. február 25-én Halász János alpolgármester fogadta. A megbeszéléseken tájékoztatást kapott Debrecen kulturális intézményrendszeréről, az eddigi kanadai-debreceni kapcsolatokról, valamint egyeztettek a kulturális együttműködés lehetőségeiről. A tanácsos első debreceni látogatása során járt a Debreceni Egyetemen, és felkeresett kulturális intézményeket is.

 

 

 

Venezuelai nagykövet: 2009. március 18-án Debrecenbe látogatott a venezuelai nagykövetség ügyvivő asszonya, Dr. Adriana Gottberg Gil, akit Halász János alpolgármester fogadott. A megbeszélésen szó esett kulturális együttműködési lehetőségekről, és nagykövet asszony konkrét javaslatot tett a Venezuelai Szimfonikus Zenekar Debrecenbe történő fellépésére, amely terv azonban a gazdasági válság miatt meghiúsult. Halász János pedig felajánlotta: a Debreceni Virágkarneválon bemutatkozási lehetőséget kapnak venezuelai kulturális csoportok is. Elsősorban kulturális együttműködés alakulhat ki, amely később gazdaságivá is bővülhet.

 

 

 

Kazah attasé: Kayrat Kambarov 2009. április 15-én járt Debrecenben, s Halász János alpolgármester fogadta, aki a Parlament Magyar-Kazah Baráti Társaságának tagja. Az attasé első debreceni látogatása alkalmával feltérképezésre került a kazah-debreceni kulturális együttműködések lehetősége. A leendő együttműködés keretében kiállításokat és művészeti csoportokat fogadnának Debrecenből Kazahsztánban, Halász János pedig felajánlotta: a Debreceni Virágkarneválon bemutatkozási lehetőséget kapnak kazah kulturális csoportok is.

 

 

 

Orosz főkonzul: Alexander Guszev főkonzul urat 2009. május 27-én Halász János alpolgármester fogadta. A megbeszélésen az orosz konzulátus Debrecenben folyó munkájáról, annak a városban és a régióban betöltött szerepéről volt szó, továbbá a kulturális kapcsolatok kibővítésének lehetőségéről, melynek kiemelt pontja a színházi kapcsolatok kialakítása, és a meglévők további bővítése. A Csokonai Színház fontos szerepet játszik az orosz kultúra bemutatásában, kiváló együttműködései vannak. Így például a nézők Viktor Rizsakov orosz rendező rendezésében láthatják az Aida, A vihar és A fodrásznő című darabokat. Vidnyánszky Attila munkája elismeréseként Meyerhold-díjat kapott.

 

 

 

Finn kulturális attasé, a Finnagora igazgatónője: Anneli Temmes 2009. szeptember 4-én járt városunkban. A kulturális ügyekért felelős szakembert Somogyi Béla, a Kulturális Bizottság elnöke fogadta. A vendég látogatása során képet kapott a város kulturális életéről, és egyeztetett a lehetséges finn-magyar kulturális kapcsolatok debreceni viszonylatairól. Fölmerült annak lehetősége, hogy 2010-ben egy Aalvar Aalto építész munkásságát bemutató kiállításra kerülhet sor a Kölcsey Központban.

 

 

 

Amerikai ügyvivő: Jeffrey Levine 2009. szeptember 10-én látogatott Debrecenbe, és az Amerikai Kuckó jövőjéről tárgyalt Szentei Tamás kulturális osztályvezetővel és Dr. Tar Károlynéval, a Kuckónak helyet biztosító intézmény igazgatónőjével.

 

 

 

Belga kereskedelmi tanácsosok: Bart Schobben és Eric de Clercq, a Brüsszeli Régió és a Wallon Régió kereskedelmi tanácsosai tettek látogatást Debrecenben. A diplomatákat Pajna Zoltán alpolgármester fogadta 2009. október 27-én. A megbeszélésen Debrecen gazdasági életéről és a lehetséges gazdasági kapcsolatokról tárgyaltak.

 

 

 

Lett nagykövet: 2009. november 17-én Veronika Erte, Lettország rendkívüli és meghatalmazott magyarországi nagykövet asszonya tett látogatást városunkban. A diplomatát Pajna Zoltán alpolgármester fogadta. A csaknem egy órás megbeszélés keretében elsősorban turisztikai együttműködési lehetőségekkel kapcsolatos és kulturális témák kerültek szóba.

 

 

 

Orosz delegáció: Az irkutszki régióban található települések polgármestereiből álló 11 fős delegációt 2009. november 19-én Pajna Zoltán, gazdasági ügyekért felelős alpolgármester fogadta. Az orosz polgármesterek azért látogattak Debrecenbe, hogy tanulmányozzák a helyi önkormányzat működését, szervezeti felépítését. A delegáció szándéka szerint az itt szerzett tapasztalatokat az irkutszki régió közigazgatásában dolgozó alkalmazottak továbbképzésénél szeretnék kamatoztatni. A projektnek tagja a párizsi Sorbonne Egyetem is, ahova a küldöttség szintén ellátogatott.

 

 

 

Dél-afrikai nagykövet: Debrecenbe látogatott 2009. november 23-án Takalani Esther Netshitenzhe, a Dél-Afrikai Köztársaság Magyarországra akkreditált nagykövete, aki hazája Horvátországba akkreditált nem rezidens nagykövete is. Az önkormányzat képviseletében Pajna Zoltán gazdasági ügyekért felelős alpolgármester fogadta a diplomatát, aki hivatalba lépése – 2009 februárja – óta hivatalosan először járt városunkban . A megbeszélés keretében elsősorban történelmi, kulturális, oktatási, gazdasági és sport témájú kérdések kerültek szóba. A nagykövet asszony városházi megbeszélését megelőzően a Debreceni Egyetem vezetőivel is találkozott.

 

 

 

Tajvani képviseletvezető: 2009. november 25-én Stanley Kao, a Tajpeji Képviseleti Iroda vezetője látogatott Debrecenbe. Az iroda a Pallagi Úti Idősek Otthonának 1.500.000 forint támogatást nyújtott, amelyet az intézmény öt darab speciális ágy megvásárlására fordított. Az ágyak ünnepélyes átadására november 25-én délután került sor a sajtó jelenlétében. Az esemény házigazdája Halász D. János, oktatási és szociális ügyekért felelős alpolgármester volt. A delegációt Kósa Lajos polgármester az esemény előtt fogadta hivatalában.

 

 

 

Izraeli első beosztott és konzul: Debreceni látogatása keretében 2009. december 1-jén a polgármesteri hivatalt is felkereste Izrael Állam Nagykövetségének két munkatársa, Benny Sharoni első beosztott és Dorit Nachum Zats konzul. Az önkormányzat képviseletében Halász János, kulturális ügyekért felelős alpolgármester fogadta a városban hivatalosan először járó diplomatákat. A Régi Városházán folytatott megbeszélés keretében elsősorban várostörténeti, gazdasági és kulturális témájú kérdések kerültek szóba. A városházi látogatást megelőzően a diplomaták a Debreceni Egyetemen is jártak.

 

 

 

Finn nagykövet: 2009. december 8-án Jari Vilén, Finnország nagykövete járt városunkban. A Kölcsey Központban Halász János alpolgármesterrel együtt nyitották meg a Finnország korokon át című történelmi dokumentációs kiállítást. Az esemény alkalmával a nagykövet bejelentette, hogy Miklóssy Ferencet, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökét finn tiszteletbeli konzullá avatják. Megbízólevelét december folyamán Budapesten, a Külügyminisztériumban vette át.

 

 

 

Koreai nagykövet: A Koreai Köztársaság nagykövete, Suh Chung-ha és Daesoo Kang tanácsos látogattak el a debreceni városházára 2009. december 15-én. A diplomatákat az önkormányzat részéről Pajna Zoltán gazdasági ügyekért felelős alpolgármester, Varga László városfejlesztési főosztályvezető és Mészáros József, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. általános és stratégiai igazgatója fogadta. A nagyköveti vizit célja a város megismerése, valamint a koreai-magyar gazdasági kapcsolatok szélesítése volt. Mindennek jegyében a nagykövet Debrecenben több helyszínen is folytatott megbeszéléseket. A Városházán tájékoztatást adott a koreai-magyar gazdasági kapcsolatok jelenlegi állásáról, s arról, milyen koreai cégek vannak jelen Magyarországon. Vendéglátói felvázolták Debrecen gazdasági életének jellemzőit, s tájékoztatták a nagykövetet a befektetési lehetőségekről, az aktuális pályázatokról, amelyekhez partnerként még lehet csatlakozni. Suh Chung-ha információt kapott arról is, hogy a város általában milyen helyi szabályokkal, kedvezményekkel segíti az itt befektetőket. Mindezen kívül szó esett kulturális kapcsolatépítési lehetőségekről is.