Kívül férges, belül fényes avagy a városvezetés felelős gazdája-e a város peremkerületének?

Helyi - 2007-05-09

 Szaporodnak az illegális szemétlerakó-helyek városunk peremkerületein. Vannak, akik a lakásépítésből és átalakításból származó törmeléket mások pedig a saját nem használt kacatjaikat és a háztartásban keletkező hulladékaikat hordják ki a város félreeső területeire.

Így van ez Józsán is.

A napokban átadott „csillogó” Józsa-park csak a látszólagos rendre utal. A parktól néhány száz méterre viszont mindent elborít az illegális szemét! Áldatlan állapotok tapasztalhatók a Klastrom-parkot övező Kastély utca, Csonkatorony utca és a 35. számú főutat összekötő, több száz méteres szakaszán is. A Kastély utcán szinte teljes hosszában mindent elborít a több tíz teherautónyi, folyamatosan ideszállított építési törmelék, bontott tégla, beton, de jócskán található háztartási hulladék, kidobott ágy, és még ki tudja mi minden!

A terület állapota arra utal, hogy a városrésznek nincs gondos gazdája!

Hiába hivatkozik az önkormányzat arra, hogy minden évben milliókat költ az illegális hulladéklerakók felszámolására, ami igaz is, hiszen az elmúlt ében ez az összeg 30 milliót emésztett fel. Ennek ellenére évről évre, szinte ugyan azon a helyeken „újratermelődik” a szemét. Nem akarunk pálcát törni az önkormányzat felett, de tervezet és szervezett intézkedésekkel megelőzhetők, véglegesen felszámolhatók lehetnének ezek az esztétikailag és a környezetvédelem szempontjából is nemkívánatos szeméthegyek.

Nincs megfelelő ellenőrzés a közterület munkatársai felé!

Ezen a téren azonban a városvezetés nem áll a helyzet magaslatán. Ahhoz, hogy minden illegális lerakót fel lehessen számolni „szeméttérkép” elkészítése lenne szükséges. A térkép készítését követően pedig intézkedési tervet kell kidolgozni az illegális szemétlerakók felszámolására.

Ez önmagában azonban nem hozhat sikert. Át kell dolgozni az önkormányzat ezen irányú rendeleteit, olyan elemek beépítésére van szükség, ami mindenképpen visszatartó erő, hiszen jelenleg ha a Közterület Felügyelet tetten ér és szabálysértési eljárást kezdeményez, a bírság 30 ezer forintos maximális  összege nincs arányban az okozott kár mértékével! A közterület felügyelet mellett szükséges egy mezőőri szolgálat felállítása, amely a megtisztított terület fokozott ellenőrzését és védelmét is ellátná!                                                          

A környezet- és természetvédelem területén egyre növekszik az állami szerepvállalás.  A kormányzat pedig egyrészt új programokkal és nem utolsó sorban jogszabályi változásokkal igyekszik szembeszállni a „deviáns kisebbséggel”. Hamarosan sor kerül a büntető törvénykönyv módosítására, és például az illegális szemétlerakás, környezetszennyezés három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható bűncselekménynek minősül majd.

A környezetvédelem azonban nem csak a szakhatóság ügye, hanem közügy is. Addig az előrelépéshez sok szereplőnek – hatóságoknak, rendőrségnek, önkormányzatoknak – kell együttműködnie. Ezen együttműködést a városvezetésnek kell kezdeményeznie, amit eddig nem tett meg!

 

 

Azt MSZP önkormányzati frakciójának sajtóközleménye