Felújítják a debreceni Fazekas-gimnázium épületét

Helyi - 2010-11-15

Debrecen önkormányzata pályázatot nyújtott be a Fazekas Mihály Gimnázium fejlesztése ügyében az Észak-alföldi Operatív Program keretében. A megvalósíthatósági tanulmány, az engedélyezési és kiviteli tervdokumentáció már el is készült.

Az iskola jelenlegi épülete 1892-1893-ban épült Meixner Károly tervei alapján, mint Debrecen szabad királyi város fő reáltanodája. 1905-től a reáltanoda gyakorlóiskolaként is működött, és jelenleg is a Debreceni Egyetem tanár szakos hallgatóinak gyakorlóhelye. Fazekas Mihály nevét az 1922-1923-as tanévtől viseli az intézmény. 1961-től indult meg a tagozatos képzés, ahol a speciális matematika, valamint az idegen nyelvek oktatása került előtérbe, amelyek azóta is a gimnázium fő erősségei.

 

A gimnáziumot 1978-ban részlegesen felújították. Az eredeti – a főépülettel folyosóval összekötött – tornatermét lebontották, s helyette új tornaterem épült, mely nem szabványos méretű és mára elavult. Ezzel egy időben új kazánház is épült, ám ezen átalakítás olyan mértékű építészeti roncsolást okozott, melynek helyreállítása túlmutat a jelenlegi felújítási munkákon. 1997-ben a főépület udvari homlokzatát felújították. A terv foglalkozott az épület fő homlokzatának felújításával is, de ez anyagi okok miatt már nem valósulhatott meg, pályázati forrást akkor nem sikerült hozzá nyerni. A 117 éves saroképület teljes külső homlokzata, nyílászárói és tetőszerkezete erősen felújításra szorulnak, nemcsak műszaki-esztétikai, de különösen energetikai szempontból. A kétszintes épület akadálymentesen nem közelíthető meg sem kívülről, sem belülről. Jelenleg a szükségesnél szűkebb folyosóajtók és magas lépcsők vannak az épületben.

A beruházás műszaki célkitűzései között szerepel a tető, a homlokzat és a kazánház felújítása, homlokzati nyílászárók beépítése, a pinceszint nedvesség elleni szigetelése, az épület víz- és sóterhelésének megszüntetése, a valamennyi fogyatékossági csoportra kiterjedő akadálymentesítése (parkolók kialakításával), a fűtési felsőberendezések cseréje, felújítása.

 

A sajtótájékoztatón Pajna Zoltán alpolgármester azt nyilatkozta, hogy már folyamatban van a támogatási szerződés aláírása. Mint kiderült, a felújítás nem lesz teljeskörű, ahhoz ugyanis legalább 1 milliárd forintra lenne szükség. A városatya ezzel együtt is szeretné, ha az épület külsejében is felnőne az iskola szellemi nívójához.

A tervek szerint 2011 elején, február-március körül kezdődnének meg a munkálatok, és 2012 januárjáig tartanának. A tervezett költség 432 millió forint, melyből az önkormányzat önrésze 43 millió forint.