8247 új elsőéves kezdheti el tanulmányait a 2010/2011-es tanévben a Debreceni Egyetemen. 5881 diák az államilag támogatott képzésben, 2366 pedig a költségtérítéses képzés kereteiben ülhet be az iskolapadokba. A növekedés 8.4 százalékos a tavalyi évhez képest, azaz 641 hallgatóval több diákja lesz az egyetemnek.
A több mint 8 százalékos növekedést legnagyobb mértékben a mesterképzés produkálja: itt 76.6 százalékkal többen vehetnek részt a képzésben, ami 2003 olyan hallgatót jelent, aki 2010-ben kezdi meg tanulmányait a Debreceni Egyetemen. 10.1 százalékkal többen jelentkeztek felsőfokú szakképzésre, ami azt jelenti, hogy ebben a képzési formában van még tartalék és lehet gondolkozni a jövőbeli létszám-növelésben. 7.2 százalék a növekedés az osztatlan képzésekben résztvevőknél – ez a szám azt mutatja, hogy a meglévő képzések és a keretszámok megfelelőek és a jövőben hasonló növekedést kellene elérni. – Az országos demográfiai hullám negatív irányba fordult, amelynek hatásai az egyetemen is érezhetőek. Ebből következik, hogy viszonylag kevéssel, 6.1 százalékkal több hallgató fog tanulni az alapképzésben. Úgy tűnik, ebben a képzésben nehezen fogunk tudni a csökkenő potenciális felvehető létszám miatt már több hallgatót felvenni – fogalmazott Prof. Dr. Jávor András oktatási rektorhelyettes.
Összességében a nappali képzésben is növekedett a hallgatók létszáma, amely az infrastruktúra vonatkozásában (kollégiumi és egyéb férőhelyek) ró újabb terhetek az intézményre, de ezek kezelhetőek. A karok elégedettek az eredményeikkel, mindenhol tudták növelni a hallgatói létszámot. A hallgatói létszámnövelés szempontjából kiváló eredményeket értek el a következő karok: Állam- és Jogtudományi Kar, Általános Orvostudományi Kar, Bölcsészettudományi Kar, Gyógyszerésztudományi Kar, Közgazdaság- és Gazdaságtudományi Kar, Népegészségügyi Kar, Természettudományi és Technológiai Kar és Zeneművészeti Kar.
Több népszerű szak is volt az idén, és a népszerűségről gyakorlatilag két dolog árulkodik: hogy hány ponttal lehetett bekerülni, illetve hogy milyen átlagponttal rendelkeztek a felvett hallgatók, ami elsősorban a felvett hallgatók minőségét tükrözi. A legmagasabb pontszám a pszichológia szakra kellett, ahol 444 pontot kellett elérni a bejutáshoz. Népszerű és magas pontszámú szakok voltak még: jogász (nappali 402 pont, levelező 408 pont), igazgatásszervező levelező (402 pont), általános orvos (419 pont), kommunikáció és médiatudomány (408 pont), politológia (412 pont), szociológia (405 pont), fogorvos (424 pont), gyógyszerész (410 pont), kereskedelem és marketing (411 pont), andragógia (levelező 401 pont), nemzetközi gazdaság és gazdálkodás (nappali 421, levelező 401 pont), illetve igen magas, 400 fölötti pontszámmal kerültek be hallgatók több zenész szakra, mint furulya, énekművész, klarinét, orgona, tuba, zongora, kórusvezető, stb.. A szakok közel egynegyedén 400 pont felett volt a bekerülők pontátlaga, amire büszkék lehetnek a felvettek és az intézmény is.
Két területen szeretett volna több hallgatót felvenni az egyetem a régió érdekében, a regionális ellátottság miatt: a gyógytornász és fogorvos szakra. Sajnos, itt nem nyílt lehetőség létszámnövelésre. – Van néhány ún. kuriózum vagy alternatív szak, mint az ókori nyelvek, klasszika-filológia, énekművész, állattenyésztés, növénytermesztés, kertészet, ahol az alacsony számú jelentkezés miatt kevés hallgatót tudtunk beiskolázni – mondta el az oktatási rektorhelyettes. Az elmúlt évhez képest javult a természettudományi képzésbe felvettek aránya és minősége. Ezt a szintén jó eredményt a következetes beiskolázási munkának könyvelheti el a Debreceni Egyetem.