Nyári Egyetem – nem csak nyáron, nem csak Debrecenben, nem csak a magyarul tanulóknak

Helyi - 2010-12-18

 Új utakat, új lehetőségeket kutat a több mint 80 éves intézmény új vezetősége. A magyar nyelvórák mellett tematikus kurzusokon is várják a magyar kultúra, történelem, zene, kultúrdiplomácia, színház és sport iránt érdeklődőket 2011-ben.  – A tapasztalatok szerint a történelmi témájú órákra, foglalkozásokra a legnagyobb az érdeklődés, ennek megfelelően bővítettük a kínálatunkat - mondta el Szaffkó Péter igazgató.

A Nyári Egyetem vezetői olyan intézményeket és közösségeket is felkerestek ahol nem csak a magyar nyelv tanítására, hanem egyéb, a magyar nyelvvel és kultúrával kapcsolatos kurzusokra, oktatásra lehet szükség. Jelenleg két helyen: New Yorkban és Nagyváradon indítottak magyar nyelvet oktató kurzusokat.

A határontúli közösségek közül elsőként Nagyváradon mutatkozott igény a magyar nyelv tanulására. Ez valószínűleg azzal is összefügg, hogy az ottani hivatalokban az új törvények értelmében amennyiben meghaladja a 20 százalékot a magyar nyelvűek aránya, az ügyintézés magyar nyelven is kötelező. A Nyári Egyetem vezetőségét arról tájékoztatta Nagyvárad alpolgármestere, hogy a közeljövőben az önkormányzati ügyfélszolgálatokon, illetve a városhoz tartozó egészségügyi intézményekben dolgozók közül mintegy 100-150 román anyanyelvű állampolgár magyar nyelvi képzése válhat szükségessé. A szaknyelv tanításához nem csak megfelelő tananyagot kell készíteni, hanem meg kell találni a legjobb szakembereket a tanításhoz, illetve fel kell készíteni őket módszertanilag is.

Várható, hogy a jövőben nem csak Romániában lesz szükség ilyen típusú oktatásra, hanem más környező országban is. Zentán (Szerbiában) jelenleg a lakosság több mint 80 százaléka magyar ajkú, magyar nyelvet tanítani tudó tanárból viszont csak egy található azon a környéken.

A Nyári Egyetem vezetésői azt szeretnék, ha az eredeti cél, a magyar nyelv oktatása mellett a kibővült profil egyik legfontosabb alappillérévé válnának a tematikus kurzusok. 2010 nyarán első ízben tanulhattak angol nyelven magyar történelmet és zenét a Debrecenbe látogatók. Az elsőn 6, a másodikon 18 diák vett részt, mindenki valamilyen ösztöndíjjal. Érkeztek a Fülöp-szigetekről, Indiából, Bulgáriából és Mexikóból egyaránt. Legtöbbjüknek a nemzetközi kapcsolatok volt a szakterülete, de egy diplomata végzettségű diák is részt vett az angol nyelvű órákon.

 

A jövőben ezeket a tematikus kurzusokat négy kategóriában hirdeti meg az intézmény. Úgy tűnik, a történelem iránt a legnagyobb az érdeklődés, ezért a modern kori Magyarország történelmét feldolgozó kurzus továbbra is megmarad, de lesz kelet-európai politikatörténet, amely a rendszerváltás előtti és utáni időszakra fog koncentrálni. Az előbbire a Magyar Ösztöndíj Bizottság ajánl fel ösztöndíjakat, az utóbbin pedig amerikai egyetemisták vehetnek részt kedvezményesen a nemzetközi diákcserét támogató ISEP szervezeten keresztül.

 

Érdekes színfoltja a kurzuskínálatnak a három vándor nyári egyetem, amelyek közül az egyik egy hétig Debrecenben, egy hétig Gödöllőn fog zajlani. A Grassalkovich kastéllyal közösen tervezett kurzus résztvevői a XVIII. századi magyar arisztokrácia kultúrájával és a kastélyművészettel ismerkedhetnek meg – egészen közelről is tanulmányozva ennek megjelenési formáit. A politika és kultúrdiplomácia iránt érdeklődők szerencsések lesznek a jövő évben: az elmúlt 10-20 év történéseit átfogó tanfolyam mellett egy nagy nemzetközi konferencián is részt vehetnek a Nyári Egyetem szervezésében.

 

A magyar művészet sem marad ki az ajánlatokból. Az évek óta rangos eseménynek számító, több mint 150 fiatalt megmozgató Ifjú Zeneművészek Nyári Akadémiája mellett a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karával közös szervezésben ismét megrendezik a 2010 augusztusában nagy sikert aratott zenepedagógia nyári egyetemet, amelyre 2011-ben is ösztöndíjakat ajánlott fel a MÖB. A kelet-európai abszurdról hallhatnak előadásokat a színházi kurzus hallgatói, majd délutánonként egy magyar darab színre vitelében vehetnek részt angol nyelven. A magyar mesevilág és a bábszínház pedig a debreceni Vojtina Bábszínház kiváló művészein, drámapedagógusain keresztül fog eljutni a jelentkező külföldiekhez.

Szintén ún. vándor nyári egyetem formájában ismerhetik meg a nemzeti parkokat az érdeklődő biológusok, környezetvédők. A program gazdái a Hortobágyi Nemzeti Park és a Duna-Dráva Nemzeti Park szakemberei. A társadalom- és természettudományok kedvelőinek pedig lehetőségük nyílik a kelet-magyarországi határvidék kultúrájával megismerkedni – nem csak elméletben. A magyar mellett a szlovák, a román és a roma művészet kézműveseivel is találkozhatnak – mindez Biczó Gábor antropológus vezetésével.

A Balassi Bálint Intézettel szervezett közös kurzus címe: Két főváros – egy ország. A résztvevők öt napot tölthetnek egy kétszer volt fővárosban, Debrecenben, majd egy hetet a jelenlegiben, Budapesten.

A tanulni vágyók között helyet kapnak a kultúra, zene és történelem rajongói mellett a sport hívei is. Puskás Ferenc nevét ki ne ismerné külföldön? Az ő örökségét, a magyar futball eredményeit értelmezve a nemzetközin belül, illetve a magyar sajátosságokat: a gombfocit és a lábteniszt mutatja be a híres egykori labdarúgó nevével fémjelzett kurzus. Aki pedig nem rest hozzá, a délutáni órákban ki is próbálhatja az említett sportokat.

Az ősszel lezajlott - európai uniós Grundtvig-pályázat - után elnevezett „Grundtvig-tanfolyam” sikerét követve továbbra is szervez a Nyári Egyetem módszertani és egyéb képzéseket olyan külföldieknek, akik magyar közösségeket vezetnek, magyar iskolákban tanítanak külföldön. Az ilyen és ehhez hasonló programokhoz újabb pályázati lehetőségeket igyekeznek kihasználni, és talán a nagy hírű Ady Akadémia újraindítására is nyílik majd lehetőség. 

A legtöbb kurzus a tervek szerint ezután is nyáron zajlik majd, de továbbra is megszervezi az intézmény a téli, tavaszi és egy egész szemeszteren át tartó nyelvtanfolyamait.