Tisztelt Alpolgármester Úr!
Ön bocsánatkérésre szólított fel bennünket az újságok hasábjain.
Természetesen örömmel eleget teszünk ennek a kérésnek, AZON, A KIVÁLÓ MUNKÁT VÉGZETT PEDAGÓGUSOKNAK RENDEZETT ÜNNEPSÉGEN, AMIT ÖN ÍGÉRT MEG 2007. MÁJUS 22-ÉN.
Alpolgármester Úr!
Szomorú történet nézői, rendezői, rosszabb esetben főszereplői - elszenvedői – vagyunk mindahányan, Debrecen város lakói.
Természetesen lehet vitatni, hogy megfeleltek-e ez év tavaszán városunk pedagógusai az OKM által kiírt alkalmazotti vagy pedagógus teljesítményértékelési rendszernek, de nincs értelme, hiszen mindannyian tudjuk, hogy 11 intézményben a rendszer működött, és így Debrecennek ez alapján pályáznia kellett volna.
Akár arról is tarthatunk vitát, hogy jelenleg hány intézményt, és hány pedagógust érint a 17/2007 OKM rendelete alapján kiírt pályázat városunkban, miért csak annyit, és ezért kit terhel a felelősség.
Az azonban vitathatatlan, hogy Ön 2007. május 22-én MEGIGÉRTE, hogy ez év szeptemberében ÜNNEPÉLYES KERETEK KÖZÖTT KÁRTALANÍTJA VÁROSUNK LEGJOBB PEDAGÓGUSAIT! Ahogy ön fogalmazott, úgy fogalmaztunk mi is. Ön szerint a megbecsülésre érdemes pedagógusoknak pedig a legmagasabb elismerés jár, azaz 140.466 forint.
Vitathatatlan, hogy ezt az ígéretét Ön megtagadja – letagadja.
Ezzel nemcsak megkárosítja az Ön által is említett 11 intézmény pedagógusait, de becsapja városunk minden lakóját, akik bíztak az Ön szavában, az Ön becsületességében.
Ezért szívdobogva várjuk Debrecen arra érdemes kiváló pedagógusaival együtt azt az Ön által májusban beharangozott - megígért ünnepségre szóló meghívót, amellyel pedagógusaink munkáját ismeri el.
Ígérjük, hogy ott mi is örömmel teszünk eleget felszólításának, és megkövetjük Önt!
(Ezen dokumentum hiteléül csatoljuk Halász D. János alpolgármester úr 2007. május 22-én kelt nyilatkozatát.)
Varga Zoltán
önkormányzati képviselő
Dr. Zsiros Zsolt
városi elnök
„Csak” kárpótlásként érkezik
Debrecen - A pályázat lényege az volt, hogy azok az iskolák, ahol ezentúl plusz pénzzel jutalmaznák a kiemelkedően teljesítő tanárokat, egyszeri központi támogatásra pályázhattak.
Május 15-e volt a végső időpontja annak a pályázatnak, amellyel
a pedagógusok minőségi teljesítményének jutalmazására lehetett jelentkezni.
A polgármesteri hivatalban azonban sem a humán főosztály, sem az oktatási osztály nem gondoskodott arról, hogy ez a pályázati lehetőség a város vezetése elé kerüljön. A debreceni pedagógusok így egész egyszerűen lemaradtak a lehetőségről.
Halász D. János alpolgármester kárpótlást ígért: a legjobbak megkapják a jutalmat – a város kasszájából. A központi támogatásra azok az iskolák jelentkezhettek, amelyek ezentúl plusz pénzzel jutalmaznák a kiemelkedően teljesítő tanárokat. A keretösszeg az alpolgármester tájékozódása szerint mintegy 750 millió, más források alapján egymilliárd forint, amiből (minisztériumi becsléssel) körülbelül 10 ezer pedagógus kaphat kiegészítést. Halász D. János úgy kalkulált, Debrecenben ez kevesebb, mint száz tanárt érint, a költségvetésből pedig néhány millió forintot von el. Leghamarabb szeptemberben juthatnak hozzá a jutalomhoz a pedagógusok.
Senki nem pályázott!
Méghozzá azért nem, mert a borítékot, amelyet az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont küldött, az oktatási osztály azóta távozott munkatársai fel se bontották – kezdte ezzel Halász D. János, a debreceni önkormányzat oktatási alpolgármestere, amikor arról érdeklődtünk, hány iskola jelentkezett a kiemelkedő tanári munkáért adható, központi támogatásra. Hozzáfűzte, hogy emiatt már nem tud kit felelősségre vonni, de elismerte: a pályázati lehetőségek nyomon követése az ő feladata is.
Kárpótlásként azoknak a pedagógusoknak, akiket a munkahelyük kiválónak minősített és számított erre a juttatásra, a város kifizeti a pénzt a saját költségvetéséből. Ehhez előbb az országos döntést kell megvárni, így leghamarabb szeptemberben kerülhet sor az ünnepélyes átadásra.
Ami a lényeg (volt)
A pályázat lényege egyébként az volt, hogy azok az iskolák, ahol ezentúl plusz pénzzel jutalmaznák a kiemelkedően teljesítő tanárokat, egyszeri központi támogatásra pályázhattak. A keretösszeg országosan mintegy 1 milliárd forint, s az, hogy melyik iskola mennyi pénzt kap, augusztus végén dől el. Az összeg az önkormányzatok számlájára érkezik, de azt végül a pályázaton nyertes iskolák igazgatói osztják szét a tanárok között. A teljesítménymotivációs rendszerről azt lehet tudni, hogy a fizetésük 10-15 százalékát kapnák többletként azok a pedagógusok, akik kiemelkedően teljesítenek. Hogy milyen elbírálási rendszer alapján ítélnék oda a juttatást, minden intézménynek egyénileg kell kidolgoznia ott, ahol már működik a minőségirányítási program. A hajdúsági megyeszékhelyen jelenleg 11 intézményről tudható, hogy létezik ez a rendszer. (Ezek között vannak óvodák, általános iskolák, illetve egy gimnázium, az Ady; a szakközépiskolákat még nem térképezte fel a hivatal a most zajló érettségi miatt.)
Amit figyelembe vesznek
Tavasszal a Napló is tájékoztatott arról, mit vesznek figyelembe a pedagógusok minőségi bérpótlékának megítélésénél. Azt mondták az érintettek, hogy például a versenyeredmények, sporteredmények sokat nyomnak a latban, de a kiemelt osztályfőnöki munka, a különórák száma, a munkaköri kötelezettség ellátása és a szakirányú tevékenység, a rendezvényeken való részvétel, illetve azok szervezése mind olyan szempont, ami számít. Szeptembertől próbaév következik, a 2008/2009-es tanévtől pedig minden oktatási intézményre nézve kötelező lesz ez a feladat.
Forrás: HAON 2007.05.22.