Pályázatokat nyert a Xanga cégcsoport

Helyi - 2012-10-31

Csaknem ötmilliárd forintos fejlesztés valósulhat meg Debrecenben a következő években. A Kormány az 1464/2012. (X.26) határozatával – több pályázó mellett – az Észak-Alföldi Operatív Program kiemelt projektjei között a debreceni Xanga cégcsoport pályázatait is támogatja.

Sajtótájékoztatón jelentette be Kósa Lajos polgármester, hogy jelentős fejlesztések kaptak állami támogatást Debrecenben.

A  polgármester utalt arra, hogy 2012. fordulópontot jelent a Debreceni Repülőtér történetében. 2012 júniusában megindult a menetrend szerinti légi forgalom, a perspektivikusan növekedő utasszám és a repülőtér műszaki fejlesztése mellett egy új üzletág  kiépítése segítheti a Debreceni Repülőtér regionális helyzetének erősödését.

A SAIGO Port Kft., a Xanga cégcsoport tagja, Intermodális központ létrehozása a Debreceni Nemzetközi Repülőtéren című pályázatával nyert támogatást 1 350 000 000 forintot. A nyertes pályázó az ÉAOP-1.1.1/C-12-k1-2012-0001 számú projekt keretén belül az alábbi fejlesztéseket kívánja megvalósítani:

– ipari vágányok felújítása, egyéb vasúti fejlesztések,

– Innovációs és Inkubációs Központ, valamint központi épület építése (8000 négyzetméter)

– termelői és szolgáltató csarnok építése (4000 négyzetméter)

– vasúti átrakó logisztikai terminál építése (2000 négyzetméter)

A nyertes pályázó emellett aktív befektetési tevékenységet is folytatni kíván, mindemellett cél, hogy a Debreceni Egyetem kihelyezett tanszékeként szakmai, gyakorlati tapasztalatokat nyújtson a hallgatók részére.

Dr.Papp László alpolgármester kiemelte, hogy a Xanga saját  erőből 1,35 milliérd forintot teszn hozzá, így 2,7 milliárdos fejlesztés valósulhat meg a repülőtéren.

 

Az ÉAOP-1.1.1/c-12ck1-2012-0003 számú, Techológia fogadására alkalmas termelő infrastruktúra létrehozása a Határ Úti Pari Parkban elnevezésű pályázat is a kiemelt projektek között szerepel.

 

A DIP Invest Ingatlanforgalmazó és Ingatlanhasznosító Kft. 1 100 000 000 forint támogatást nyert a projekt megvalósítására. A támogatásból összesen 15 ezer négyzetméter alapterületű, technológia fogadásra alkalmas több épületből álló ipari létesítmény épül.

 

Herdon István, a Xanga cégcsoport tulajdonosa szerint az újonnan megvalósuló központban a betelepülő vállalkozások akár kisebb (500 négyzetméter), vagy akár nagyobb (2-3000 négyzetméter) alapterületű, az épület többi részétől elválasztott ipari csarnokokat és hozzájuk kapcsolódó blokkokat is bérelhetnek.

Az ingatlan a Xanga cégcsoport fő tulajdonosának tulajdonában van. A fejlesztés az ipari parkon belül, egy csaknem négy hektáros ingatlanon valósul meg. A projekt előkészítése során az ingatlan a DIP Invest Kft. tulajdonába kerül át, amely a   projekt megvalósítása során aktív befektetés ösztönzési tevékenységet kíván folytatni.