Parkfelújítás az egyetemi campusokon

Helyi - 2009-08-03
A vezetékek és csövek lefektetésével, korszerű öntözőrendszer kialakításával megkezdődött az Egyetem téri és Kassai úti campusok parkterületeinek fejlesztése, melynek keretében a Tudományegyetemi Karok az őshonos fásszárú fajok védelmén túl a hajdani Nagyerdő – az emberi igénybevétel által is megőrizhető – élővilágát kívánja visszaállítani az egyetem által gondozott területeken.

A Botanikus Kert parkfenntartási munkálataiért is felelős Agrárius Kft-t bízta meg a Tudományegyetemi Karok a Debreceni Egyetem Egyetem téri és Kassai úti campusainak parkfejlesztésére, melynek első munkafázisai a Főépület körül a napokban megkezdődtek. A rekonstrukció keretében rendezett zöldterületeket alakítanak ki, kiemelt figyelmet fordítva az őshonos gyöngyvirágos tölgyes értékes faállományának megóvására. Az automata öntözőrendszer szerkezetének kialakításával beindult fejlesztés lehetővé teszi, hogy fokozott védelmet élvezzenek a kiszáradás veszélyétől fenyegetett idős tölgy, és egyéb honos fák, az egyetemi park díszei.

 

A Botanikus Kert szakmai felügyeletével elsősorban fa- és cserjeültetések, sövényrekonstrukciók, füvesítések indulnak meg, mellyel párhuzamosan, az egységes erdőszerű parkterület kialakítása érdekében eltávolítják azokat a fajokat, amelyek akár veszélyt is jelenthetnek a környezetre. „Vannak olyan, legtöbbször nem őshonos növények, melyek ebben a talajban nem érzik jól magukat, éppen ezért könnyebben hajlanak a betegségekre. Arra törekszünk, hogy az esetleges kivágások alkalmával a pótlás mindig nagyobb egyedszámú legyen. Ha már a Botanikus Kertben azt tűztük ki célul, hogy a természetközeli területeken csak őshonos fajok legyenek, az egyetemhez is az a méltó, ha a campus parkjaiban szintén ezt az elvet helyezzük előtérbe. A máshol őshonos, az itteni környezetben viszont invazív fajok az egyetemi parkban is komoly problémákat okozhatnak. Szeretnénk, hogy növényvilágában a hajdani Nagyerdőhöz hasonlítson jobban ez a parkterület” – tájékoztatott Papp László, a Botanikus Kert igazgatója.

 

Ezzel párhuzamosan a campusokon az egyetemi közösség mindennapi életet érintő területrendezés van tervben. „Kerti bútorokkal olyan tereket alakítunk ki, ahova szívesen kiülnek a hallgatók, ahol jól érzik magukat. A Kémiai épület előtt például megbontjuk a beton alapot, s faültetéssel együtt hozunk létre az egyetem polgárai számára kellemes környezetet, amit a kollégiumoknál szintén meg szeretnénk valósítani” – ismertette az elképzeléseket Pozsonyi Zoltán, a TEK gazdasági igazgatója.