Pro Urbe díjasok

Helyi - 2010-04-09

A   város  érdekében   kifejtett   jelentős   tevékenység elismeréseként „Pro Urbe” kitüntető  díj  adományozható azon természetes és jogi  személynek, közösségnek, aki (amely) éveken  keresztül  munkálkodott  a helyi társadalom  javára az emberi  tevékenység   valamely területén.

CSIKOS SÁNDOR (1941) Jászai Mari- és Kazinczy- díjas színművész, a Csokonai Színház meghatározó egyénisége. Maradandó alakításai a magyar színművészet élére emelik. Debreceni pályafutása során jelentős, nagy szerepek sorát játszotta el magas művészi színvonalon. Így megformálta a magyar történelem legkiemelkedőbb személyiségeit István királytól a kálvinista debreceni hősökön át Szabó Magda számos közismert figurájáig. Az Ember tragédiájában több évadon át kimagaslóan alakította Lucifert Debrecenben és a Nemzeti Színházban egyaránt. Versmondóként egyike hazánk legjelesebbjeinek; a magyar költészet és próza kivételes ismerője és tolmácsolója. Tudását mintegy 30 éve adja át az Ady Endre Gimnázium drámatagozatos növendékeinek. Pedagógiai munkássága – a színészképzés, a beszédművészet – révén több olyan kitűnő tehetséggel gazdagította a magyar színjátszást, akik – kollégáiként – ma már maguk is fontos szerepeket játszanak az ország színházaiban. Pályafutása során tekintélyes elismerésekben részesült, így többek között 1987-ben a Jászai Mari-díjban, 1995-ben a Kazinczy-díjban, 2004-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetésben. 2009-ben a művészetek doktora (DLA) lett. 2007-ben pedig megkapta a Debrecen Kultúrájáért-díjat. Az önkormányzat 1998-ban Csokonai-díjjal tüntette ki.

Kimagasló értékű színművészi, előadóművészi és pedagógiai munkássága elismeréseként a közgyűlés Debrecen Város Pro Urbe-díját adományozza neki.

 

Az idén 40 éves LUX EGYÜTTES Debrecen könnyűzenei életében új színfoltként jelent meg különleges hangzásvilágával, melynek meghatározó eleme volt a hangszeres virtuozitás és az igényes mondanivaló. A ’70-es években országos pop-rock fesztiválokon aratták sikereiket, ahol a zsűri Aranydiplomával jutalmazta produkcióikat, majd 1978-ban Az év együttese kitüntető cím elnyerése koronázta meg a sorozatot. Nagy tetszést arattak a Debreceni Jazznapokon, amit számtalan rádió- és tévéfelvétel igazol. Az évtizedek során változatos stílusokban alkottak, külföldi fesztiválok nagyszínpadain léptek fel, és egyéni hangzású albumokat adtak ki. A tagok részt vettek Debrecen kulturális arculatának formálásában is: az együttes egyik alapítója volt a Pódium Műhely Egyesületnek, amely komplex debreceni produkciók létrehozásának céljával jött létre, a város meghatározó kulturális csoportjait összefogva. Debrecen testvérvárosi kapcsolatainak ápolásában is közreműködött az együttes: a városi küldöttség tagjaiként nagysikerű koncertet adtak Lublinban és Padernbornban. A – nemzetközi szinten is ritkaságnak számítóan – 40 éve folyamatosan működő zenekar jelenlegi tagjai: Tikász Sándor, Felkai Miklós, Pikó Sándor és Makranczi Béla. Munkásságukat az önkormányzat 1999-ben Csokonai-díjjal ismerte el.

Az igényes progresszív zene megszólaltatása, az együttes Debrecen város zenei életében betöltött kiemelkedő szerepe elismeréseként a Közgyűlés Debrecen Város Pro Urbe díját adományozza  a Lux Együttesnek.

 

DR. SZEPESI KÁLMÁN (1938) professor emeritus, az Ortopédiai Klinika volt igazgatója, orvosi diplomájának 1963-ban történt kézhez vételét követően pályáját a Budapesti Orvostudományi Egyetem Ortopédiai Klinikáján kezdte, majd a Fővárosi Heim Pál Gyermekkórház Ortopédiai Osztályának osztályvezető főorvosa lett. 1980 és 2003 között a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma Ortopédiai Klinikáját vezette. Klinikaigazgatóként kiemelkedő érdemeket szerzett többek között a csípő- és térdízületi protézisműtétek, az új gerincsebészeti módszerek bevezetése, a gyermekortopédia fejlesztése, valamint az ultrahangos csípőficam-szűrés beindítása és kiterjesztése terén. 1997-ben megszervezte – és 2004-ig vezette – a törvényileg előírt új rendszerű ortopéd traumatológus szakorvosképzést. Szintén részt vett a Debrecenben indított Gyógytornász Szak megszervezésében, melynek 1993-tól 2004-ig szakvezetője volt. Tudományos munkájának eredményeit 112 dolgozat, 6 könyvfejezet és 233, nagyrészt nemzetközi kongresszusokon megtartott előadás reprezentálja. Egyéb tisztségei mellett jelenleg a Magyar Ortopéd Társaság delegátusa a Szakorvosi Társaságok Európai Szövetségében, emellett több szakfolyóirat szerkesztője. A számos szakmai elismeréssel rendelkező egyetemi tanár ma is aktívan dolgozik a Klinikán.

Kiemelkedő tudományos munkássága, szerteágazó gyógyító, oktató és szervező tevékenysége elismeréseként a közgyűlés Debrecen Város Pro Urbe-díját adományozza neki.