Az elmúlt időszakban több alkalommal nyilatkoztuk, hogy Debrecen költségvetése úgy került megtervezésre, hogy akkor is végrehajtható és stabil maradjon, ha az országot jellemző gazdasági folyamatok, vagy az államháztartás helyzete miatt nagyobb mértékű bevételkieséssel kell számolni.
Amennyiben a repülőtér hasznosításából származó bevétel nem érkezik be az önkormányzathoz, úgy a költségvetésbe betervezett tartalék és a kötelezettségekkel nem terhelt pénzmaradvány elegendő fedezetet nyújt a kieső forrás pótlására.
Az SzDSz mai sajtótájékoztatóján több olyan állítás is elhangzott, amely távol áll a valóságtól és alkalmas arra, hogy a város költségvetési helyzetét a valóságtól eltérően mutassa be. Az SzDSz politikusai a repülőtéri bevétel mellett, 2 milliárdos bevétel kieséssel számolnak a tócóvölgyi terület értékesítésének elmaradása miatt, holott erre az évre az értékesítési folyamat miatt mindösszesen 550 millió forint volt betervezve a költségvetésbe. Ezen összeget sem tekinthetjük kieső bevételnek, hiszen rövidesen kiírásra kerülhet egy új pályázat a terület értékesítése tárgyában, amely alapján még ebben az évben befolyhat az említett összeg.
Ennél azonban szerepel az SzDSz sajtóanyagában egy nagyobb összegű melléfogás is. Az SzDSz állítása szerint a Bíróság az Oláh Gábor utcai sportcentrumhoz kapcsolódóan 1,2 milliárd Ft és kamatai megfizetésére kötelezte az önkormányzatot, amely összeállításuk szerint elérheti a 2 milliárd forintot is. A nyilatkozó politikusoknak nem kellett volna egyebet tenniük, csak megtekinteni a bíróság ítéletét a városházán. Az ítéletben egyetlen szó sincs arról, hogy az önkormányzatnak a sportcentrum kapcsán akár egyetlen forintot is fizetnie kellene.
A valóság és a tények a következők: az Önkormányzat évekkel ezelőtt kérte az államtól, hogy az Oláh Gábor utcai sportcentrum állami tulajdonban álló tulajdonrészét adja át az önkormányzatnak. Az erre vonatkozó szerződést az államot képviselő Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) nem írta alá, azonban a KVI hozzájárult ahhoz, hogy erre a részre bejegyezzék a felszámolás alatt álló HÁÉV Rt. tulajdonjogát. Debrecen önkormányzata, mint az ingatlan 1/3-ad részbeni tulajdonosa, ezt a tulajdonjog bejegyzést támadta meg. Az első fokú ítélet arról szól, hogy a HÁÉV Rt. jogszerűen szerezte meg a perbeli tulajdonrészt és egyébként az önkormányzat részére az ingatlannal kapcsolatban semmilyen fizetési kötelezettséget nem ír elő. Annak, amit az SzDSz politikusai nyilatkoztak, tehát sem az ítélethez, sem a valósághoz semmi köze.
Ugyanakkor felháborítónak tartjuk, hogy annak a sportcentrumnak az 1/3-ad résznyi tulajdonjogát sikerült állami közreműködéssel megszereznie egy felszámolás alatt álló cégnek, amelyet Debrecen városa tart fenn, üzemeltet, és fejleszt a városi adófizetők pénzéből. Az ügyet megalapozó döntések még abban az időben születtek, amikor az SzDSz koalíciós pártként részt vett a kormány munkájában.
A leírtakból kiderül, hogy az SzDSz állításai nem a valós helyzetet tükrözik, melynek okán továbbra is fenntartom azon korábbi állításomat, miszerint a város költségvetése stabil és végrehajtható.
Debrecen, 2009. március 16.
Dr. Papp László
frakcióvezető
Fidesz-MPSZ.