Személyre szabott pályázat Debrecenben

Helyi - 2007-12-20

Ismét olyan pályázatot hirdetett meg a debreceni városvezetés, amely csak látszat-pályázat volt, és valójában egy már előre kiválasztott vállalkozásra írták ki. Ezzel a városvezetés ismét kizárta a pályáztatást és a versenyt, amellyel akár több tízmillió forinttal károsította meg a várost. Az is világosan látható, hogy míg a város érdekei csorbulnak néhány vállalkozó, nagyon jól jár.

A TÉNYEK:

1.         A közgyűlés – a Fideszes többség igen szavazata mellett – együttes értékesítésre hirdette a Debrecen, Piac u. 63. sz. és a Miklós u. 9-11-13. szám alatti ingatlanokat.

 

2.         A felhívásra egyetlen pályázó jelentkezett, az ÉPSZER INNOBAU Kft.

 

3.         Az ÉPSZER INNOBAU Kft. ügyvezetője 2007. március 17. napjáig Dr. Balogh Róbert volt. Az a Dr. Balogh Róbert, akit a Debreceni Ítélőtábla nemrégiben jogerősen elítélt a „kenézy botrány” kapcsán.

 

4.         Az ÉPSZER INNOBAU Kft. jelenlegi ügyvezetője pedig Balogh Zoltán, aki tulajdonostársa volt Dr. Balogh Róbertnek abban a cégben – nevezetesen az Épszer Generál Rt-ben -, amely a „kenézy botrány” kapcsán a kivitelezést végezte és a hamis számlákat benyújtotta a megyei önkormányzat felé.

 

A PÁLYÁZAT:

A pályázati kiírásban az szerepelt, hogy pályázni csak a pályázati felhívásban kiírt ingatlanokra együttesen lehet és előnyben részesül az a pályázó, aki a közforgalom számára megnyitott legalább 300 férőhelyes parkolóházat létesít.

 

A PARKOLÓHÁZ ITT A LÉNYEG, hiszen a Tervtanács 2007. augusztus 10. napján – tehát a pályázat kiírását megelőzően több mint két hónappal – kelt levelében jelezte az ÉPSZER INNOBAU Kft. által felépíteni kívánt üzletközpont tervezőjének, hogy üzletház parkolóigénye alapján 400-450 parkoló elhelyezése szükséges.

 

Itt érnek össze a szálak, hiszen nem a város érdeke volt az, hogy a pályázaton nyertes cég parkolóházat építsen, hanem a Tervtanács kötelezte a leendő üzletközpont beruházóját arra, hogy parkolókat építsen. De semmi baj, hiszen az önkormányzat egy látszat-pályázat felhasználásával rögtön a beruházó segítségére sietett, hogy igazi verseny nélkül, és így feltehetően áron alul is hozzájuthasson a parkolóházhoz szükséges telekhez.

 

Végezetül az is tény, ha a városvezetés önállóan értékesíti az ingatlanokat, és nem ír elő parkolóházat, akkor akár több tízmillió forinttal magasabb vételárat is el lehetett volna érni. De úgy látszik ezt valamiért nem állt érdekében! Vajon miért is? 

 

dr. Bákonyi László, önkormányzati képviselő sajtóközleménye