Tisza Istvánra emlékeztek Debrecenben

Helyi - 2010-10-30

Megemlékezést tartottak 2010. október 29-én, a mártír politikus halálának 92. évfordulóján. A tiszteletére állított szobor talapzatánál dr. Kovács Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium kormányzati kommunikációért felelős államtitkára mondott beszédet, majd koszorút helyeztek el város, az egyetem, és a civil szervezetek képviselői.

Tisza István volt az a magyar politikus, aki még az Osztrák-Magyar Monarchia idején nagyon hathatós lépéseket tett annak érdekében, hogy itt, Debrecenben tudományegyetem jöhessen létre, és az ő közbenjárására alapították meg a Magyar Királyi Tudományegyetemet, amely a Debreceni Egyetem elődje.

Tisza István 1903 és 1905 valamint 1913-1917 között volt miniszterelnök. A politikus ellenezte az ország belépését az I. világháborúba. Mivel az Osztrák-Magyar Monarchia Ferenc József császár döntésére mégis hadat üzent az Antant-hatalmaknak, sokan őt tették felelőssé Magyarország háborús veszteségeiért. Az első világháborút elveszítve felbomlott a Monarchia, Magyarország területileg is jelentősen megcsonkult, s ezeket az eseményeket a kor óhatatlanul rávetítette a korszak miniszterelnökére is. Ennek lehetett a következménye az, hogy az 1918. október 31-én, az őszirózsás forradalom után lakásában meggyilkolták.

A debreceni Nagyerdei körúton lévő Tisza István szobornál dr. Kovács Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium kormányzati kommunikációért felelős államtitkára beszédében hangsúlyozta: „Tíz évvel ezelőtt, amikor ezt a szobrot újraavattuk, éreztük, hogy olyan változások indultak el, olyan történelmi változások részesei lehettünk, amelyekkel méltán állíthatunk emléket a magyar történelem azon alakjainak, akiket az elmúlt évtizedekben besároztak, meghurcoltak, akinek az életútját megpróbálták átértékelni. A nagy történelmi választókorszakokban – és bizonyos értelemben mondhatjuk azt, hogy a mostani, amelyben élünk is egy ilyen választókorszak – mutatkozik meg kik azok a személyek, kik azok a személyek politikusok, akik államférfiak tudnak lenni. Az államférfit a politikustól az különbözteti meg, hogy a politikust csak a következő választás érdekli. Az államférfit viszont nemzete sorsa, a következő generációk. Tisza István azok közé tartozott, akikről a korszak is tudta, hogy államférfi, s nem pusztán politikus.”