Tízmilliós adomány a határon túli magyar vidékek bemutatására

Helyi - 2010-09-23

A Debrecen Határok Nélkül Közalapítvány és az IT Services Hungary Kft. képviselői 2010. szeptember 22-én adományozási szerződést írtak alá.

A szerződés értelmében a cég 10 millió forintos adománya a határon túli magyar vidékek bemutatását teszi lehetővé az informatikai oktatásban tanuló debreceni gyermekeknek. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata 2005-ben közalapítványt hozott létre Debrecen Határok Nélkül néven.

E lépés közvetlen előzménye a 2004. december 5-ei, a kettős állampolgárság bevezetéséről szóló eredménytelen népszavazás nyomán előálló tenni akarás volt. A közalapítvány célja közművelődési, tudományos, művészeti tevékenységgel kapcsolatos önkormányzati feladatok ellátása, Debrecen város lakossága és a Kárpát-medence különböző államaiban élő magyarság iskolai, kulturális és tudományos kapcsolatrendszerének bővítése, személyes, csoportos ismeret-, illetve tapasztalatszerzés lehetőségeinek javítása. Mindezt Kósa Lajos, Debrecen polgármestere praktikusabban is összefoglalta a szerződés aláírását megelőző sajtótájékoztatón: olyan alapítványt kívántak létrehozni, amely lehetővé teszi azt, hogy a debreceni diákok – általános vagy középiskolás éveik alatt legalább egy alkalommal – egy utazás, személyes tapasztalatok, élmények útján ismerjék meg a Kárpát-medence magyarságát.

 

Ezzel összhangban a közalapítvány kuratóriumának egyik legfontosabb célja, hogy a debreceni fiatalok minél szélesebb körben ismerhessék meg kiemelten Erdélyt és az erdélyi kultúrát. A szervezet fenti céljainak megvalósítása érdekében az erdélyi Homoródfürdőn egy 3800 négyzetméter területű telken egy vendégházat kíván építeni iskolai csoportok tanulmányi kirándulásainak kiszolgálására. Amint azt Papp László, a kuratórium tagja a sajtótájékoztatón elmondta, a 2011 első felében felépítendő, 40 személyesre tervezett vendégház létrehozása a fejlesztés első modulja lesz – a mostani adomány felhasználásával is. A későbbi tervek étkező, valamint újabb szálláshelyek építéséről szólnak.

 

Gáborjáni Szabó Botond, a közalapítvány kuratóriumi elnökének szavai szerint ilyen nagy értékű adományt, mint a mostani, eddig még nem kaptak. Ez a támogatás lehetővé teszi, hogy minden eddiginél közelebb kerülhessenek céljaik megvalósításához. Homoródfürdőről az előbbiek kiegészítéseként elmondta, hogy a település Székelyudvarhely és Csíkszereda között található, Székelyudvarhelytől 15 kilométernyire, gyönyörű természeti környezetben. Mint azt a kuratórium elnöke hangsúlyozta, ez a táborhely nem csak általában segíti majd a debreceni fiatalok ismerkedését Erdéllyel, hanem azoknak a gyerekeknek is megteremti az üdülés lehetőségét, akiknek családja nem engedheti meg magának, hogy ilyen célokra költsön.

 

IT Services Hungary Kft. (ITSH) – amely a T-Systems csoport tagja – négy éve van jelen Debrecenben, s jelenleg 900 alkalmazottat foglalkoztat. A 2008-ban Az év befektetője-díjat nyert cég 2009-ben 10 ezer négyzetméteres irodaházat létesített a városban. A szeptember 22-ei adományozási szerződés aláírása alkalmából Ilosvai Péter, a kft. ügyvezető igazgatója elmondta: az ITSH fontosnak tartja a helyi közösségek támogatását, s nagy hangsúlyt fektet az oktatás mellett, az ifjúság és a kultúra támogatására is. A cívisvárosban hagyományosan jó kapcsolatot ápol az informatikai oktatás olyan helyi fellegváraival, mint a Mechwart-szakközépiskola vagy a Debreceni Egyetem.

Az adományozási szerződést Ilosvai Péter és Gáborjáni Szabó Botond látta el kézjegyével.