Túl az ezredik sugársebészeti agyműtéten

Helyi - 2010-07-15
Az ezredik gamma sugársebészeti beavatkozást végezték el a napokban az ország egyetlen dedikált agyi Gamma Sugársebészeti Centrumában a Debreceni Egyetemen. A sugársebészeti eljárás nagy előnye, hogy olyan agyi áttétek és elváltozások is orvosolhatók, amelyek hagyományos idegsebészeti beavatkozással nem érhetőek el.

A kezelés emellett vérmentes, így a felépülési idő általában pár nap, utókezelés pedig nem szükséges.

Az ország egyetlen agyi sugársebészeti centruma és egyben egyetlen gamma sugársebészeti centruma 2007. augusztusában kezdte meg működését, és azóta hetenként 2-3 alkalommal, havi 30-40 beteget kezelését látja el. Az eljárás agyi daganatok, illetve más agyi elváltozások gyógyítására szolgál. A vérrel nem járó beavatkozást követően a felépülési idő csupán pár nap, és utókezelés sem szükséges.

Dr. Bognár László, a DE OEC Idegsebészeti Klinikájának igazgatója a kezelés menetéről elmondta: „A kórfolyamat elhelyezkedésének, kiterjedésének vizsgálata céljából egy koponya MR vizsgálatot készítünk, majd helyi érzéstelenítést követően speciális alumíniumból készült kereteket rögzítünk négy hegyes csavar segítségével a homlok- és a tarkócsontokhoz. Ezt követően speciális koponyafelvétel sorozatot készítünk, melyet a belső internetes hálózaton át egyrészt a tervező-számítógépbe, másrészt további képfeldolgozásra küldünk.”

Az orvosok ezután egy speciális programmal kidolgozzák a beavatkozás tervét: ez a beteg fejének térbeli állására, illetve a sugárzás mennyiségére terjed ki. A tervet egy fizikus ellenőrzi és a gamma sugársebészeti készülék számítógépjére irányítja. A beteget felfektetik a kezelőasztalra és a fejét az asztalhoz rögzítik, hogy ne mozogjon. Ahány pontból áll a kezelés, a beteg fejrésze annyiszor csúszik be és ki a készülék belsejébe. A fej térbeli átállítása mindig a készüléken kívül, zárt sugárvédő ajtók mellett történik ezzel is megakadályozva az esetleges sugárterhelést. Végül a páciens fejéről a keretet levesszük és a sebeket kötésekkel látjuk el, – magyarázza Dr. Bognár László.

A beteget a beavatkozás után visszaszállítják az idegsebészeti osztályra, ahonnan egy-két napos megfigyelést követően a zárójelentéssel és terápiás javaslatokkal térhet haza..