Újabb lékek Debrecen költségvetésének bevételi oldalán!

Helyi - 2009-03-16

Minden állítással szemben, az SZDSZ álláspontja szerint, Debrecen költségvetésében nincs olyan tartalék, amely felhasználásával kivédhető lenne több milliárd forintos bevételkiesés hatása!

A tartalékok összege 1.173.864 E Ft, melyből az általános tartalék 408.152 E Ft, a céltartalék 765.712 E Ft. A koncepcióban rögzítettekkel azonos összegű az általános tartalék.

Az eddigi tapasztalatok alapján a valóban feltétlenül szükséges és előre nem látható feladatokra fedezetet nyújt, a nagyobb volumenű bevételkiesés fedezetét ugyanakkor ennek kétszerese sem tudná biztosítani.

Céltartalékba helyeztük azokat a kötött felhasználású normatív állami támogatásokat, amelyek a tényleges igény alapján kerülnek folyósításra. Ugyanakkor nincs fedezete az ún. kettős kifizetéseknek (GYES, GYED-ről visszatérők, nyugdíjba menők miatti kettős kifizetés) a 2009. évi közüzemi díjemeléseknek, a 2 %-os bérkiegészítésnek a szociális, egészségügyi, részben a kulturális ágazatban, azt az intézményeknek a költségvetési előirányzatukon belül kell megoldani.

 

Olyan érdemleges pénzmaradvány sem várható, amelyből a kieső bevételeket tudnánk pótolni! Jelenlegi ismeretek alapján 2008-ban 2 681 433 ft pénzmaradvány képződött, de ez a jelentősnek tűnő forrás kötelezettséggel terhelt!!!!!(például vagyongazdálkodási feladatokkal, pályázati önrészekkel,már eldöntött városfejlesztési feladatokkal, oktatási, kulturális ügyek  finanszírozásával,sportfinanszírozással, városüzemeltetési feladatokkal)Ez sem pótolhatja a vagyonértékesítésből várt, de nem teljesülő bevételt.

 

Csak emlékeztetésként:

Álláspontunk szerint a Repülőtér értékesítésből nem várható bevétel, így a város költségvetése nem megalapozott! Közel 2 milliárd forint az, ami hiányzik és a további ingatlanértékesítések sem kecsegtetnek jó bevétellel (itt hívnám fel a figyelmet, hogy a tócóvölgyi telek kijelölt vevőjével sem sikerült megállapodni, így az ebből az ügyletből várható 2 milliárd forint is bizonytalanná vált) Sajnos várható, hogy a nagy értékű ingatlanjaink(volt megyei könyvtár,Bartók terem, Vágóhíd utcai sporttelep) sem adhatóak el  tisztességes áron.

 

Sajnos az ipar termelése 2008 decemberére 23%-os visszaesést produkált! Ez a tény jelentős hatással lesz városunk iparűzési adóbevételére, amellyel kapcsolatban már a költségvetés tárgyalásakor utalt a város vezetése:

A 2008. évi előzetes zárás elemzése alapján az látszik, hogy a 2007. évi legnagyobb 50 iparűzési adót fizető vállalkozás együttesen befizetett adója 2008-ban mintegy 800 millió forinttal lecsökkent, miközben a helyi iparűzési adóbevétel összességében 700 millió forinttal megnőtt.

A 2007. évi legnagyobb 10 adófizető közül 7-nek jelentősen csökkent a 2008. évi befizetése 2007-hez képest. Míg 2007-ben a legnagyobb 10 adófizető befizetett adója 2.764.901 E Ft volt, 2008-ban ugyanez a 10 adózó mindössze 1.610.830 E Ft-ot fizetett, azaz  1.154.071 E Ft-tal kevesebbet. 

 

Ez arra utal, hogy az újonnan belépő nagy adófizető vállalkozások, illetve főként a kis- és középvállalkozások adója nőtt számottevően. Ez utóbbiak azonban tudvalevően fokozottabban ki vannak téve a piaci, konjunkturális viszonyoknak, így ez a növekedési tendencia biztosan nem prognosztizálható.

 

Ennek ellenére túl optimistán tervezte meg a városvezetés, az iparűzési adó bevételt!

Az SZDSZ álláspontja az, hogy ekkora ipari visszaesés legalább 1 milliárd forinttal fogja apasztani ezt a bevételi forrást, a 8 milliárdos tervezett bevétel nem tartható!

 

Az elmúlt napokban jutott el hozzánk annak a híre, hogy Debrecen városa egy jelentős gazdasági perben nem tudta érvényesíteni akaratát, és jelentős, több mint 1,2 milliárd forintos fizetési kötelezettsége keletkezhet! Az ügy az Oláh Gábor utcai Sportcentrumhoz kötődik, és itt a HÁÉV felszámolója keveredett jogvitába a várossal. Információink szerint a Bíróság első fokon a felszámoló álláspontját fogadta el és nem jogerősen 1,2 milliárd forint, és annak kamatai megfizetésére kötelezte a várost, amely összeg elérheti a 2 milliárd forintot!!! Amennyiben a másodfokon helybenhagyja a Bíróság ezt a végzést, és inkasszóval leemelik ezt az összeget a város számlájáról, úgy a város finanszírozhatatlan lesz!!

 

Összegezve: Legalább 5 milliárd forint bizonytalanságot látunk most a költségvetésben, amely miatt sürgős intézkedéseket tartunk kívánatosnak!

 

Tárgyalni kell!

 

Az elmúlt napokban a Független Fórum képviselője javaslatot tett arra, hogy a Közgyűlés pártjai, szervezetei Közgyűlésen kívül is beszéljék át a város helyzetét, a költségvetés végrehajtásának lehetőségeit. A Fidesz frakcióvezetője sem zárkózott el a tárgyalástól, tehát esélye lenne egy értelmes tárgyalásnak. Az SZDSZ nyitott az egyeztetésre és feltétel nélkül készen állunk a város érdekében tárgyalni, és együttműködni!

 

Gadus István (SZDSZ) sajtótájékoztatójának anyaga